logo

Bushcraftportal.cz

Batoh JUBÖ Bushcraft Zálesák 25 litrů – Recenze od Gera

9.05.2018 / Kategorie: Batohy, tašky, Příběhy, TIPY, Vybavení / Napsal: / Komentáře: 3

Je to už pár měsíců zpět, co Kraken představil a otestoval tento batoh. Mám batohů v této velikosti a kategorii několik, ale ke každému mám nějaké výhrady. Proto jsem rád využil Tomovy nabídky vyzkoušet Zálesáka, který se mi po zkouknutí recenze hodně zamlouval

Nebudu se tady rozepisovat o vybavení, možnostech a různých vychytávkách této pětadvacítky – to už ve svém článku dost podrobně popsal Kraken, bude to spíš pár postřehů k báglu po nějaké době používání.

Když balík dorazil, nejdříve jsem batoh pečlivě prohlédl a musím říct, že ač jsem věděl podrobnosti o jeho vývoji a výrobě, i tak mne velmi příjemně překvapil. Materiály, šití, zpracování stejně jako zipy a přezky – vše na výbornou. Opravdu hodně bytelně a poctivě vyrobená věcička, která si už na první pohled získala moji důvěru.

Po několika jednodenních výšlapech a nějakém tom tahání se naskytla možnost batoh vyzkoušet na třídenní velikonoční akci. Zabalit se na tři dny do pětadvacítky koncem zimy – začátkem jara jde, ale je to docela knap. Batoh byl naplněn opravdu na fest a vše – přezky, švy i zipy pracovaly celé tři dny defakto na pokraji svých možností. Po celou dobu vše drželo jak má a drží prakticky doteď.

Byl jsem taky zvědav, jak v tomto našlapaným režimu budou fungovat záda batohu, které při jednodenních výletech a tedy né při úplném naplnění batohu plnily svojí funkci na jedničku. Nebylo tomu jinak ani po přidání nějakého toho kilča navíc. Záda jsou jednoduchá, ale přesto dobře drží tvar a i při úplném naplnění batohu nejsou přilepená celou plochou na latismy nosiče, což umožňuje alespoň nějaký přístup vzduchu a jeho cirkulaci. Velmi dobře je zvolený síťovaný materiál zádových „ploten“, houževnatý, pevný a přitom dobře větrající. Navíc, když s batohem seknete v lese zády na zem, nezapichuje se do něj jehličí, drobné větvičky apod. a jde dobře čistit.

Při plném naplnění a zatížení batohu jsem ocenil také bederák, který po dotažení převezme část váhy a znatelně ulehčí ramenům. Jeho nastavení je jednoduché a rychlé. Polstrování ramenních popruhů je naprosto dostačující, navíc je na jejich vnitřní straně použitý stejný síťovaný materiál jako na zádech batohu, což zlepšuje „dýchání“ popruhů.

Hodně jsem uvítal možnost sbalit drobnosti a věci, které člověk potřebuje mít po ruce do horní kapsy víka batohu, stejně tak jako spodní boční kapsy, do kterých v pohodě dáte 1,5l PET lahev.

Batoh má spoustu vnějšího řemenní a popruhů, na které se dá připevnit mnoho dalšího vybavení.

Osobně ale nejsem velkým příznivcem tohoto stylu a snažím se co nejvíc věcí narvat dovnitř; pokud ale s sebou beru pěnovou karimatku, jinou možnost nemám. Nosím jí raději svisle připevněnou k boku báglu než vodorovně a tady i když to bylo s délkou popruhů jen tak tak, taky bez problémů.

Jak už jsem psal, podrobně je vše k tomuto kousku popsáno v Krakenovo článku, takže bych rád zmínil už jen pár drobností.

 

 

 

 

Šikovná je třeba malá kapsička na bederáku na drobnosti, peníze nebo doklady. Dobře řešené je štelování-dotahování ramenních popruhů. Dále bych rád zmínil možnost vysunout víko pomocí přezek při úplném naplnění batohu a využití komínu, což nemají některá mnohem dražší výrobky.

Po dobu, co batoh mám, jsem na něm nenašel slabinu. I během těch tří velikonočních dní, kdy byl naplněn opravdu na maximum, vše včetně zipů, spon a přezek, dostalo slušně zabrat a nešetřil jsem ho, spolehlivě makal bez nejmenšího problému.

Měl bych jen pár drobností, které už jsem s Tomem probíral. Určitě prodloužit boční popruhy kvůli možnosti připevnit na bok i objemnější pěnovou karimatku.

Dále, kdyby byla možnost v případě potřeby připevnit na batoh dvě zapínací boční kapsy a tím navýšit jeho litráž, neměl by absolutně chybu.

A poslední věc – trochu bych zvětšil objem víka tak, aby při naplnění plné kapacity batohu a vytažení komínu víko lépe překrylo i slabší materiál komínu, stejně jako je tomu třeba u kamarádova  Tasmána (viz foto).

Pokud mám napsat něco závěrem, tak to, že si mě tenhle pětadvacetilitrový Zálesák opravdu získal. Kvalitně vyrobený batoh šitý z velmi odolných materiálů a i přes svoji velikost překvapí svojí komfortností. Mam rád věci, hlavně pokud jde o výbavu do přírody, na které je spoleh a které, když si na ně zvyknu, jsou schopny mi sloužit dlouhá léta. Tento batoh můžu v klidu zařadit do této kategorie.

Gero

3 komentářů

 1. Ondřej
  dne 5.7.2018 v 13.50

  Krakene zdravím potřeboval bych radu jaký sumky se dají přidat na zálesáka aby to sedělo barevně předem děkuju za odpověď.

 2. Pavel Stráník
  dne 17.1.2019 v 21.06

  Měl bych k Zálesáku 2 připomínky.
  Boční kapsy by si zasloužily mít odtokové otvory – stačilo by vynechat pár stehů na spodní části kapes. Napadá-li do nich sníh, drží se v nich následně voda.
  Zip na víku by měl být na opačné straně, směrem k zádům. Nehrozilo by tak snadné vykradení kapsy. Při poloprázdném batohu směřuje zip k zemi, při jeho otevření se mi celý obsah víka vysypal do sněhu včetně čelovky – samozřejmě potmě. Jinak perfektně sedící vynikající batoh.


Zanechat komentář