logo

Bushcraftportal.cz

Bushcraft víkend – Oheň a přístřeší

15.05.2018 / Kategorie: Hmyz, Houby, Hygiena, KPZ, Nože, Oheň, Potrava, Přežití, dovednosti, Příroda, Přístřešky, Rostliny, Voda, Vybavení / Napsal: / Komentáře: 4

Na bushcraft víkendech děláme vše pro to, aby účastníci kurzu odjížděli s dostatkem vědomostí a nových dovednost. Vše se snažíme důkladně popsat a hlavně prakticky ukázat. „Opakování je matka moudrosti“, to hlásá jedno chytré heslo. Takže i zde se stále opakuje a zkouší to, v čem jsou rezervy anebo co zrovna účastník kurzu potřebuje. 

 

Oheň a přístřeší

Podle mne jedny z nejdůležitějších věcí a vědomostí. Vybrat a najít vhodný úkryt, vědět z čeho a jak postavit přístřešek. Jak použít vybavení, které máte u sebe anebo, které nabízí okolí, ve kterém se pohybujete.

Ukazujeme různé druhy bivaků, přístřešků, ale také pomocníků do nepříznivého počasí. Účastníci kurzu si na vlastní kůži zkusí, jaké je to postavit přístřešek holýma rukama, bez nástrojů. Tyhle vědomosti se pak budou hodit při putování krajinou.

Ohni se věnujeme asi nejvíc. Je to zdroj světla, tepla, pocitu bezpečí a vytáhne vás ze špatné nálady. Poslouží jako ochrana proti chladu a také nám pomůže tepelně upravit potravu.

Firesteel, ocílka a pazourek, handdrill, bowdrill a další techniky. To je téma na několik hodin. Také jak a kde najít vhodný podpal a troud. Jak si vše připravit a jak ušetřit čas při přípravě ohniště.

Nezapomínáme na bezpečí. Oheň je dobrý sluha, ale zlý pán.

Jedna z věcí, kterou potřebujete k přípravě přístřešku, paliva ale i potravy je ovládání nože. Na kurzu Vám ukážeme několik fíglů, jak se dá nůž použít v různých situacích.

 

 

Tohle vše a ještě o něco více zažijí účastníci našich kurzů. 

Fotky jsou z nedávného bushcraft víkendu, který proběhl v květnu 2018.

Pokud máte zájem navštívit některý z kurzů, podívejte se zde na podrobnosti.

Bushcraft víkendy  

Idea bushcraft víkendů

Hezký den přeje Kraken 

4 komentářů

  1. Zdar krakene hezky se nato kouka ale vsechno co tu ukazujes se moc neda pouzit ve stresu a za deste lepsi je mit usebe zapalovac za 5kc a mas klit a dalsi vec sou ty pristresky ja sem takovychto pristresku vlese vydel uz hodne a je to hnus lide koukaji na televyzi na porady o preziti a nebo chodi na takoveto kurzy a skouseji to treba sem i vydel par znicenych briz ktere ze jim nekdo oloupal kuru uhynuli ja todle proste nemusim a asi nejsem sam lide co si neco zaplati a potom to skouseji a ukazuji to dal tak nemaji vztach k prirode i ty sam to rikas na vydejich co tocis ale nic proti tobe ani nikomu jinemu ale ja to tak vydim at se dilo dari a nic ve zlim

    • Jirko, pokud budeš spoléhat jen na zapalovač v kapse, tak se může stát, že jednou ten oheň nerozděláš. Vědomosti jsou uloženy v hlavě a vytáhneš je když potřebuješ. Bezpečnost, ekologie a správné chování na kurzech zdůrazňujeme. Takže lidí vědí, kde kůru brát a kde ne. přístřešek který tvoříme na kurzu je postaven bez použití nástrojů, provazů a podobně. Pouze z přírodního materiálu. Jedná se o funkční přístřech, který splnuje vše co má a dá se v něm v pohodě nocovat. Izolace je dobrá a déšť to zvládně v pohodě. Ohledně stresu, vše je jen otázkou treninku, mášli natrénováno, tak to v klidu dáš. To je asi vše. Ahoj

      • To je fakt ale ale treba ohnivy luk neni tak jednoduche vyrobyt ktomu potrebujes spoustu veci a hlave ktem pristreskum vym ze sou pouzite bez nastroju a jinych veci ale stejne je to v krajine vydet i v tom lese a ty sam chodis tak to vydis at se dilo dari

      • k bowdrillu potřebuješ paracord nebo tkaničku, tu u sebe máš a zbytek si najdeš když víš kde hledat. Přistřešek z přírodního se rozloží, také ho můžeš zbořit a zůstane jen hromádka mechu a klacků.


Zanechat komentář