Chtěli jsme mít na stánku jen produkty z naší dílny a Thomovo kované a vybrušované nože. Honza Jirka tam měl malý workshop na výrobu kamenných nástrojů a na malém stolečku i pár nožů a hrotů do šípů.

Nakonec jsme přibalili nádobí od Kupilky a sandály Bosky, ty tam měly velký úspěch.

Naše cesta začala už ve středu 23. 5. 2018 a to popisováním a balením výrobků a ostatního vybavení.

Ve čtvrtek ráno 24. 5. 2018 vyrazili kolegové Thom a Tomáš ze Šumperka směr Prahu. Tam jsem se přidal já a Honza Jirka. Naše cesta pokračovala přes sever Čech do Německa. Museli jsme v Berlíně vyzvednout Marka, kterého bereme na podobné akce jako tlumočníka. Tomáš a Honza sice anglicky umí, ale Marek má slovní zásobu úplně jinde a přeci jen je u prodeje důležitá komunikace se zákazníky. Thom se ve škole učil německy a já rusky, takže jsme se v Anglii moc nechytali.

Po vyzvednutí Marka v Berlíně jsme si namířili napříč přes celé Německo. Na konci Německa jsem dostal do ruky volant a projel zbytek Německa, pak Holandsko a Belgii, do Francie jsme dorazili asi ve tři hodiny ráno.

Vystála se fronta na Eurotunel a po cca 40 minutách jsme vyjeli na anglickou půdu.

Do cíle nám chybělo cca 400 kilometrů z celkových 1890 km. Anglie nás přivítala deštivým počasím. Po 27 hodinách jsme dorazili na místo konání Bushcraft show do kempu Beehive Woodland Lakes nedaleko Birminghamu. Přivítali nás organizátoři Dave a Olivia z Bushcraftmagazínu.

Thom a jeho halda nožů 🙂 

Našli jsme svoje výstavní místo, postavili stánek a zázemí a také jsme na stožár vztyčili českou vlajku.

Kromě dvou výstavních stánků ze Švédska tu vlála všude anglická vlajka. No a pak ta naše česká.

Na akci jsme přijeli den předem, aby byl klid vše vystavit, projít se po akci a také popovídat s pár známými lidmi.

Po tak náročné cestě jsme šli brzo spát. Budíček v 6:00 a po rychlé kávě šup vybalit a vystavit zboží a připravit se na nápor lidí. Víme z loňska, že se v některých momentech nedalo ani procházet uličkami. Kolem 9:00 to nastalo. Takový nápor, který byl u našeho článku, jsme nečekali ani ve snu. Na anglickém trhu jsme nová a neznámá značka. Lidé, kteří nás sledují na FB nebo Instagramu nezachrání to, že jsme pro Angličany neznámí a díky lámané angličtině i trochu exotičtí. Počáteční nedůvěra byla za chvilku pryč a to i díky ukázkám vybavení, které jsme na místě prováděli, tak i workshopem který měl na starost Honza Jirka. Ten zde ukazoval primitivní způsoby rozdělávání ohně a celé dny tam štípal pazourkové a obsidiánové nástroje.

Honza Jirka štípe obsidián. 

O štípání byl velký zájem. 

Dave Canterbury a jeho workshop u stánku Morakniv.

Fronta na podpis od Loftyho Wisemana, který napsal SAS příručku.

Za Honzou se zastavil i Andrew T Price

Dave Canterbury u nás na stánku.

Zastavil se i Michele Lupoli      a pozval nás do Itálie.

Kolega Thom si na Bushcraftshow za 4 měsíce pocení v dílně připravil asi šedesátku ručně dělaných nožů. Není divu, že se u těchto nožů mnoho zákazníků zastavilo, zkusilo a koupilo. Spousta lidí překvapila šikovnost a kvalita českých výrobků. Střídavě nám to v tomto duchu okomentovalo víc lidí po návštěvě našeho stánku.

Zastavil se u nás i Dave Cantenbury s manželkou Iris.

Sice s Davem nějakou dobu spolupracujeme, ale za ten rok, co jsme se neviděli, jsme nabídku našich produktů hodně rozšířili. Večer, kdy přišel Dave na kafe, tak neodešel s prázdnou, ale odnesl si náš batoh Zálesák a také kudlu od Thoma. To je pro nás velká pocta. Musím říct, že nás velice překvapilo, jak velký zájem náš stánek vzbudil. O takovém uvítání se nám ani nezdálo. Marek kolikrát nestíhal překládat. Několik lidí se zastavilo jen na kus řeči. Někteří byli v České republice na dovolené, jiní pracovali s Čechy nebo Slováky v práci a jeden starší pán zná Československo jako vlast letců, kteří bojovali po boku Britů ve druhé světové válce. Tyto vzpomínky v něm vzbudila naše česká vlajka.

Plánek akce a informace o vystavujících.

Honzovo štípání přilákalo i Willa Lorda

První den jsme stánek zavírali cca ve 20:00 a ráno v 6:00 byl opět otevřen. Situace se opakovala a na stánku bylo narváno. Neděle byla pro nás dost náročná. A protože jsme chtěli v pondělí ráno vyjet zpět, zvažovalo se i noční balení a příprava na odjezd. Ale déšť a noční zábava včetně dobrého jídla a živé kapely nás donutily přehodnotit plány. V pondělí ráno se stánek ještě otevřel a lidí dorazilo asi nejvíce za celou dobu. Kolem poledne už ale byl čas zabalit a rozloučit se. Měli jsme na večer zaplacený Eurotunel a tak jsme se museli pohnout.

 

 

 

Průjezd Anglií kolem Londýna byl celkem v pohodě a tak zbyl čas se mrknout na útesy na Doverem a z dálky mrknout na hrad. Ten byl bohužel uzavřen a tak jsme jen projeli kolem. A pak hurá do tunelu a po příjezdu do Francie jsme se na rychlo rozhodli zajet na pláž do Dankerku. Tam nám zbylo pár minut světla, než přišla noc. Pak už jen přejezd do Berlína, kde jsme ráno vysadili Marka.  A pak za pár hodin jsme plní dojmů a unavení dojeli domů.

 

 

Výstava byla náročná, ale přístup lidí byl skvělý a to nás povzbudilo k další práci. 

Na akci se dohodla i nová spolupráce a tak se můžete těšit na nové produkty. 

Děkujeme všem, kdo se na akci zastavil a kdo nás i před odjezdem podpořil. Je to pro nás motor, který nás žene dál.

Přeju hezký den Kraken

Sdílet

4 komentářů

  1. V UK som žil 10 rokov.Navzdory prísnym zákonom a takmer nulovej divočine v Anglicku je tamojšia Bushcraft komunita veľká a akčná.Som zvedavý čo prinesie nový zákon o nožoch…Fotky perfektné a určite to tam bolo skvelé.Chutilo aj pivko?Veľa úspech v ďalšej práci.Ste super.Ahoj

  2. pokud se čechovi chce a má šikovný ruce a přemýšlí hlavou.. tak se ve světě neztratí..
    tohle vy máte Tome, takže no stress.. 😉 s dalším a dalším ročníkem to bude pro vás úspěšnější a úspěšnější

  3. Stanislav Hybášek 10.6.2018 v 9.04

    Tohle bylo moc příjemné čtení. Na Vašem příkladu je vidět, že když někdo maká tvrdě a zároveň ho to baví, úspěch se dostaví

Zanechat komentář