logo

Bushcraftportal.cz

Přítlak vrtáku při bowdrillu

6.06.2018 / Kategorie: Nástroje, Nože, Oheň, Přežití, dovednosti, Přístřešky, TIPY, Vybavení / Napsal: / Komentáře: 4

V dnešním článku se podíváme na často podceňovanou věc a tou je přítlak vrtáku při bowdrillu.

Rozdělávání ohně za pomoci tření dřev je zajímavá dovednost, nebo chcete-li umění.

Konkrétně u bowdrillu je to o kombinaci dřev a správném načasování tlaku.

Budu se zabývat jen tím tlakem. Tedy tlakem, který je potřeba vynaložit na vrták, aby se protáčel, ale nevypadl z vrtané dírky.

Dle obecných pravidel je potřeba, aby přítlak byl z tvrdého dřeva. Je to proto, aby se nezavrtával do hloubky a aby se nevytvářelo tření tam, kde nepotřebujeme.

Pokud si můžu vybrat, tak používám jiný materiál na přítlak než je dřevo. Například kov, kámen nebo paroh. Objevit v přírodě kámen s vhodným důlkem je celkem oříšek. Ale při troše štěstí se dá najít. Najít parůžek a udělat do něj důlek špičkou nože je podstatně snadnější. Co se týká kovu, dělají se i pomůcky jako třeba tato od Esee, která funguje jako přítlak na bowdrill, ocílka anebo škrtátko na firesteel.

Já však nejraději používám jako přítlak navrtanou střenku nože. Není to žádná novinka. Viděl jsem to již před mnoha lety. Nůž mám stále u sebe a tím i přítlak na bowdrill.

Může se to zdát jako ničení střenky, ale nůž je nástroj a já mám rád, když z nástroje vytáhnu maximum.

Je důležité si vhodně zvolit místo pro důlek. Nejlépe tak, aby byl důlek při držení nože jako přítlaku uprostřed dlaně. Tak máte nejlepší kontrolu a také největší sílu. Pokud si budete vyrábět z parohu, tak dejte pozor, ať při vrtání neprojedete do vnitřku parohu tam, kde je pórovatý vnitřek. Tam Vám to nebude fungovat. Důlek musí být hladký, aby po něm vrták dobře klouzal a neztrácel energii.

Jako přítlak lze tedy použít cokoliv, co má důlek a je dostatečně tvrdé.

Jak jsem říkal na začátku, při použití dřeva to chce dobře vybírat, protože se můžete vrtákem provrtat skrz. Dá se tomu částečně zabránit použitím lubrikantu v důlku, například čerstvého jehličí apod.

Když používám jako přítlak střenku nože, kamen nebo paroh, tak nic lubrikovat nemusím.

U spousty lidí jsem narazil na tento problém. Při vrtění se jim kouřilo od přítlaku a ne z vrtaného důlku. To znamená, že se jim nedařilo rozdělat oheň, protože jim vznikalo tření jinde, než bylo potřeba. Je to malá drobnost. Ale většině lidem se po výměně přítlaku povedlo uvrtět žhavík okamžitě.

Snad Vám tohle povídání pomůže a přeju mnoho úspěšných pokusů s bowdrillem.

Hezký den přeje Kraken.

4 komentářů

  1. Dutch
    dne 8.6.2018 v 10.58

    Pěkný. Čistokrevný bushcraft.
    Já to zkoušel zatím jen jednou. Vloni v létě. Přítlak ze dřeva. Kouřilo se z toho jak blázen ze mne taky, ale nic z toho nebylo. Zkusím to tedy z jiným přítlakem, ale nerad. Líbí se mi ta myšlenka, rozdělat oheň z toho co najdu. Když ten přítlak budu nosit s sebou není to už úplně ono.

    • Zkus vršek vrtáku ořezat do špičky aby se Ti nikde nedotýkal. A dej si do té díry třeba smrkové nebo borové jehličí, rozdrcené jako lubrikant. Aby to tam mělo co nejmenší tření.ono to půjde.


Zanechat komentář