logo

Bushcraftportal.cz

Kovaný survival nůž od Thoma (TOMÁŠ BÖSER)

18.07.2018 / Kategorie: Nástroje, Nože, Oheň, Orientace, Přežití, dovednosti, Přístřešky, Ruční výroba, Ruční výroba (Nožíří), Vybavení, Zbraně, pasti / Napsal: / Komentáře: 1

Tvar tohoto nože jsem u Thoma v dílně zahlédnul někdy před Vánocemi 2017.

Líbil se mi a tak jsem ho po jeho dokončení připnul na opasek a už nesundal. Bylo to v únoru 2018 na zimním vandru. Thom mi kladl na srdce, abych ten nůž nafotil dříve, než ho začnu používat. Byl totiž první ze série Survival nožů. Jeho obavy byly zbytečné, ten nůž se po půl ročním používání tváří jako nový. Může za to pískovaný a leštěný povrch čepele a micarta na ručce nože. Na těchto materiálech nejsou stopy po používání moc vidět.

Nůž jsem poctivě používal při každém výletu do lesa a snažil jsem se s ním dělat všechny činnosti, které se s takovým nožem dělají. To survival v názvu mě ale lákalo zkusit, kde ta kudla má hranice.

Ale začneme pěkně od začátku popisem nože a pouzdra.

Nůž je kovaný z materiálu D2, kalený a popouštený na výslednou tvrdost 60-61HRC.

Většina pracovních kudel se dělá z pružinovky a je kalená na menší tvrdost (HRC) proto, aby byl nůž pružný a nezlomil se.

Tenhle nůž je kalený na větší tvrdost, déle tak vydrží ostrý, ale měl by být méně odolný při páčení a podobně. No uvidíte sami, ale toto se nepotvrdilo. Zřejmě jsem nenašel tu hranici, kdy nůž povolí.

Délka nože je 280 mm, z toho je 160 mm čepel, tloušťka 4,2 mm. Střenka z micarty  je přilepená epoxidem a pojištěná nýty. V zadní části nože je průvlek na pojistnou šňůru, která je potřeba při činnostech, jako je sekání a podobně.

Micarta je hodně odolný materiál o který nemusíte pečovat. Já jsem si do něj vyhloubil důlek a můžu tak nůž používat jako přítlak při rozdělávání ohně třením dřev.

Pouzdro je z hovězí kůže, v rozích jsou duté mosazné trubičky, které slouží jako průvleky na paracord. Díky tomu si můžete vytvořit závěs, jaký chcete.

Nůž v pouzdru drží dobře a nepotřebuje žádné dodatečné jištění.

U nože na přežití očekáváte určitou odolnost. Takže zde nebudu popisovat krájení salámu a zeleniny.

Spíš se vrhneme na zatěžkávací zkoušku.

Test špičky. Bodal jsem do padlého kmene borovice a při bodu jsem pak nožem páčil, abych z materiálu vytrhnul co nejvíc dřeva.

Špička vydržela, jde se dál.

Test ručky probíhal tak, že jsem nůž za pomoci tlouku nabouchal do klády a pak jsem tloukl i do ručky. Ta ustála vše bez poškození.

Dál jsem nabouchal nůž z boku do kmenu a udělal z něj stupačku. Na noži jsem stál jednou nohou a nůž se prohýbal, ale neprasknul. Zkusil jsem se pohupovat a nakonec i skákat a nic. Nůž se po prohnutí vrátil zpět a stále se tvářil, jako že se nic neděje.

Vážím 105 kg a řekl bych, že tahle ukázka stačila. Nůž ustojí leccos a já vím, že se na něj můžu spolehnout.

Může s ním sekat, štípat a páčit a stále bude v dobré kondici.

Přesně to čekám od nože na přežití.

Ostří drží skvěle a po půl roce používání nůž řeže dobře. Udržuju jen obtahováním na kůži s pastou. Výbrus je konvexní a až ho bude potřeba nabrousit, použiju podložku na myš a smirkový papír. Díky tomu budu dobře kopírovat konvex, ale to ještě potřeba nebylo.

Nůž mě překvapil a stejným stylem je dělána i celá série nožů survival i další série. 

Mám tu ještě jeden nůž, který chci otestovat ještě víc. Až za pomyslnou hranici.

Ale to až někdy jindy. 

Kolega Thom se teď rozjel a na shop dává jeden nůž za druhým. Stačí si jen vybrat tvar.

Všechny jsou dělané poctivě, pokud chcete extra odolný nůž, můžu Vám vřele doporučit sérii Survival. 

 

Hezký den přeje Kraken 

1 komentář


Zanechat komentář