Když byla kůže ještě nová 🙂
Kdo nemá rád maskáče, nebo nechce maskáčema budit pozornost, tak ten vyhledává třeba olivovou barvu.
Každému vyhovuje něco jiného. Já mám rád na bundě velké a objemné kapsy a volný střih. Volný střih je fajn, pokud potřebuju pod bundu navrstvit oblečení a kapsy mi můžou nahradit menší batůžek.
Následuje popis výrobce:
Odolná outdoorová bunda s mnoha prostornými kapsami, které snadno pojmou obsah malého batohu. Tato bunda je podobně jako Jacket No. 68 určena pro náročnější venkovní aktivity, a to celoročně, avšak Smock No. 1 má delší střih a větší počet ještě dokonalejších funkcí. Prostornou kapuci lze upravit, aby těsně obepínala hlavu, a průzor je možno nastavit tak, aby poskytoval maximální ochranu před větrem nebo perifernější vidění. Nenasazená kapuce tvoří vysoký límec. Do mnoha prostorných kapes na prsou, v dolní části, na zádech a na rukávech lze uložit mapy, lékárničky, menší nástroje a další předměty nutné pro den strávený v lese. Zip vepředu je dvoucestný, chráněný klopou se snadno uchopitelnými knoflíky, které jsou k oděvu připevněny žebrovou páskou. Stahovací šňůrka pro úpravu pasu, přidané klínky v podpaží a anatomicky tvarované rukávy pro větší volnost pohybu. Volný střih poskytuje prostor pro další zateplovací vrstvy oděvu nošené pod bundou. Bunda Smock No. 1 je vyrobená z materiálu G-1000 Eco odolného vůči větru a vodě, který je vyroben z recyklovaného polyesteru a organické bavlny. Na ramenou, rukávech a kapsách je použit vysoce odolný materiál G-1000 HeavyDuty. Tkanina a detaily byly vybrány tak, aby byl jejich dopad na životní prostředí minimální – například většina kožených prvků je vyrobena ze zbytků kůže – a aby bylo snadné po letech užívání exponované prvky oděvu vyměnit. Součást kolekce Fjällräven Numbers.
Vnější materiál: G-1000® Eco: 65% polyester, 35% cotton, G-1000® HeavyDuty: 65% polyester, 35% cotton.
Johan Skullman je outdoor expert a také jedna z tváří firmy Fjällräven.
Johan v jednom videu ukazoval i zmíněný smock. Video zde.
Já na tohle video koukal a říkal jsem si ano, nosím podobné věci po kapsách a Smock NO. 1 by se mi hodil. V Čechách nikde skladem nebyl a tak jsem si počkal až na anglickou Bushcraft show 2017, kde jsem si mohl smock osahat a zkusit všechny velikosti.
Velikost jsem vybral a objednal. Musím říct, že jsem tenhle krok dlouho zvažoval. Přeci jen je cena zabijácká, ale co, zkusit se má všechno a tak jsem do smocku šel.
Při prvním rozbalení jsem jen zíral. Ve smocku jsem pak celý den chodil po obchodě a ani večer jsem ho nechtěl sundat.
Dva dny na to jsem vyrazil na víkend do lesa, a protože foukalo a pak i pršelo, těšil jsem se jak Smock NO. 1 zamete s počasím.
Novou bundu s ještě zářivě čistými koženými prvky jsem nacpal věcmi a vyrazil ven. Začalo pršet a já na předním díle, ramenech i spodní části bundy sledoval stékající kapky vody. Paráda. Po zhruba půl hodině jsem začal na zádech, na lopatkách a i kousek níž cítit, jak bunda prosakuje.
Jo jasný, není to nepromokavá bunda a z výroby je jen lehce navoskovaná. Ale takový britský windproof smock odolává vodě daleko déle.
Všude jinde to bylo v pohodě. Ramena jsou dokonce dvojitá a vrchní vrstva je ze silného G1000 heavy duty materiálu, ale ta záda. Dobře je to vidět na fotkách. Ramena jsou ze silného materiálu, pak celá záda v ploše cca 60 x 40 cm jsou jen z jedné vrstvy klasické G1000. Tento materiál je zde použitý proto, aby se člověk při nošení batohu nezpotil, aby záda lépe větrala. Ok, jenže tahle bunda má batůžek z části nahradit a v těchto místech je slabé místo této bundy.
Po návratu domů jsem bundu vypral a na tento zádový díl nanesl Fjällräven vosk. Zapracoval fénem a hurá pod sprchu. Sprcha je prevít, po 30 minutách jsem měl na zádech mokro. Tak znova, bundu usušit a tentokrát jsem patlal více vrstev vosku. Materiál ztvrdnul, ztmavnul a bunda po navoskování skoro stála sama ☺
Po oblečení bundy ta záda malinko povolí, vosk se zahřeje a je to ok. Toužebně jsem očekával déšť. Když začalo pršet, vyrazil jsem bez batohu ven. Střední déšť a moje záda jsou i po dvou hodinách v suchu. Po další hodině prosakují ramena a další místa kde je G1000 eco, ale tam kde jsem silně voskoval anebo kde je G1000 heavy duty je to v klidu.
Nastává otázka, nebylo by lepší udělat celou bundu z G1000 heavy duty?? Asi by to bylo jako prkno. Tohle znám moc dobře z belgického para smocku z roku 1950, který je i suchý tvrdý jako prkno a po navlhnutí v něm člověk chodí jako robot. Ale zase je člověk v suchu.
Mám tedy nějaké mínusy, první je cena. Za skoro 20 000 Kč za bundu ze série Numbers bych čekal top produkt.
Druhá věc je podle mne nesmyslné použití tenčího materiálu na rukávy v oblasti ramen a v oblasti zad. Dal bych tam G1000 heavy duty a bylo by to na sto procent.
A poslední mínus jsou trčící nitě. U hrudních kapes, kde jsou zipy, jsem musel odstřihávat až 8 cm dlouhé trsy nití. Ty se motaly do zipu a není to moc příjemné. Chápu, že se to používáním uvolní, ale tohle bylo dost. To jsou mínusy. Možná se zdá, že jsem byl moc přísný, ale pochopte. Máte vysněné něco, nestojí to málo. Zboží přijde a vy vyrazíte ven a ty růžové brýle pomalu spadávají a je potřeba občas i použít sprosté slovo.
Tak a teď k plusům.
Obrovský plus má střih, dlouhý volný kabát s obrovskými kapsami nejen v přední, ale i zadní části. Deset kapes pojme hodně drobností. Dolní kapsy, jak ty vepředu, tak ty v zadu jsou nabírané a jsou velké cca 25 x 25 cm to už je pořádné místo. Vstup do těchto kapes kryje klopa a dva velké knoflíky. Knoflíkové dírky jsou dělané vodorovně a zapadají do nich obří knoflíky, které se tak dají ovládat jednou rukou anebo i v rukavicích.
Po rozepnutí knoflíků je horní lem kapsy nařasený a jakoby stažený pruženkou. To dělá kapsy bezpečnější a jsou takové úhlednější, prostě nikde nic neplandá.
Horní hrudní kapsy jsou také ovládané velkým knoflíkem, jsou však bez pruženky a mají menší rozměr cca 16 x 25 cm.
Pod hrudní kapsou je ještě jedna plochá kapsa o velikosti 17 x 28 cm a je krytá zipem s koženým táhlem, to samé je i na druhé straně. Na rukávech jsou také menší kapsy na zip a mají rozměr 15 x 16 cm.
Přední dolní kapsy mají spodek vyztužený tou silnější G1000 heavy duty. Touto látkou je tak vyztužený i celý zadní díl od pasu dolů, což je dobré na sezení.
Také ramena a lokty jsou ze silnějšího materiálu. Osobně bych to udělal všude z G1000 heavy duty, ale to by pak váha značně vyletěla. Takhle ta bunda váží cca 1300 g a při požití těžšího materiálu by mohla atakovat hranici dvou kilogramů.
Smock má stahování spodní části řešené na jednom boku provázkem a olivkou. V pase si smock můžu stáhnout jak na pravé tak na levé straně a opět provázkem a olivkou.
Zapínání smocku je řešeno hrubým plastovým zipem a ten je krytý légou pojištěnou knoflíky.
Pokud zapnu zip až nahoru, tak mi kapuce obepne krk a zátylek a mám vše kryté až po uši. Pokud je potřeba, můžu se schovat do velmi prostorné kapuce, která je nastavitelná ve více směrech.
V přední části kapuce je zašitý drát, díky kterému si můžu kapuci nastavit, jak potřebuju, a bude držet. To samé mají i britské smocky.
Kapuce je dvojitá a chvilku dešti odolá. Ve větru pak skvěle chrání hlavu před nepřízní počasí. Já jsem si na lem kapuce přišil zbytek chlupaté kůže. Na zimu je to super. Chlupatina lépe chrání krk i obličej před chladem.
Velmi chválím silné zipy a geniální jsou ty obrovské knoflíky.
Smock u mne má těžkou službu, beru ho všude. Nezastaví mne křoví, trní ani kamení. Používám jako podložku při odpočinku, a také jsem s ním zakrýval třísky v ohništi, když jsem potřeboval ještě chvilku na rozdělání ohně. Materiál je celkem odolný, na pár místech jsou známky dírek, to jak od ohně, tak od nějakých ostrých kamenů při lezení ve skalách.
Také se mi povedlo při jednom uklouznutí na ledě roztrhnout zadní kapsu o ostrý kámen. Nechal jsem si tam udělat záplatu a jedeme dál.
Smock NO. 1 mám moc rád a často ho beru na výpravy. K dokonalosti by mu chybělo jen málo.
Časem a používáním získává Smock patinu.
Osobně jsem ho doporučil třem lidem a ani jeden si nestěžuje. Naopak jsou stále nadšení. To já jsem také, bunda je to skvělá až na pár drobností a po úpravách jako je pořádné voskování zadní části a našití kožichu je téměř dokonalá.
Rád ji nosím, ale i tak občas sahám po britském windproof smocku, který pořídíte za zlomek ceny Smocku NO. 1.
Hezký den přeje Kraken