logo

Bushcraftportal.cz

Rybička od Mikovu

27.09.2018 / Kategorie: Nástroje, Nože, Sériová výroba / Napsal: / Komentáře: 0

Pokud se zeptáte muže staršího třiceti let na jeho první zavírací nůž, asi 90% z nich odpoví, že to byla rybička. Dnes je výběr veliký, ale rybička je tu stále a věřím, že stále bude. Jsou desítky stejně velkých nožů, které jsou ostřejší, mají třeba víc želízek, ale rybička má svoje kouzlo. 

Nevzpomínám si, kdy jsem rybičku dostal. Nosil jsem jí na provázku na krku a dávala mi pocit síly, měl jsem prostě nůž. První rybičku, kterou jsem viděl, nosil můj táta. Už tenkrát byla dost opotřebovaná. Vždycky jsem jí porovnával s tou svojí a říkal jsem si, že za padesát let bude taky tak obroušená. Tu svojí nemůžu najít. Zůstala mi jen ta tátovo.

Před pár lety jsem si pořídil novou rybičku v rybářských potřebách, výrobce neznámý. Zpracovaná je hezky a i se dá dobře nabrousit. Asi před lety jsem zatoužil mít novou rybku a nosil jsem jí na klíčích.

Na první pohled jsou stejné, ale na ten druhý je vidět jasný rozdíl. Ty původní rybičky mají skládané střenky z více plechů a jsou nýtované. Ale ta současná je z jednoho kusu a nýty jsou jen naznačené.  Ano, jedná se o zinkovou slitinu, materiál čepele je ocel 420. Zinková slitina se dost šoupe a nabírá zvláštní patinu. Řekl bych, že střenky na té staré rybce vypadají líp než na nové produkci.

V otevřeném i zavřeném stavu drží čepelka tam, kde má. Nůž je celkem ostrý, na takhle malý nožík a zvlášť pro děti to stačí.

Na konci nože je průvlek a kovové očko.

Na rybičku koukám jako na kus historie, na kus svého mládí. Dnes jsou jiné možnosti. Mini nožů je dost, například Ruike nebo švýcaráky.  Ale rybička má stále co nabídnout.

Mikov samozřejmě z tohoto historického dílka těží dodnes a nabízí i jiné varianty. Dokonce i stříbrnou a zlatou. Ale také jsem viděl barevné kousky, které jsou opravdu zajímavé.

 

 

Jsem moc rád, že jsme ty klasické  zařadili do prodeje. 

 

Hezký den přeje Kraken

Zanechat komentář