logo

Bushcraftportal.cz

USB nabíjecí baterie typu AA 

17.09.2018 / Kategorie: Nástroje, Přežití, dovednosti, Vybavení / Napsal: / Komentáře: 1

Nabíjecí baterie nejsou žádnou novinkou. Každý si jistě prošel obdobím, kdy se doslova jelo v nabíjecích bateriích.

Postupem času mi však z výzbroje zmizela zařízení, do kterých by AA tužková baterie šla dát. Zůstávají tak staré svítilny apod. Někdy je tedy dobré tu starou AA baterii nosit.

Většina mnou používaných zařízení má vestavěný akumulátor, který dobíjím doma ze sítě nebo v autě, solárním panelem nebo powerbankou. Zhruba před rokem jsem psal článek o nabíjecích článcích typu CR123A a 18650, říkal jsem si super, tak ještě typ AA a bude to.

A je to tady, i když malé zklamání nad samotným výkonem článku.

Popis výrobce zní:

Napětí: 1,5 V (akumulátor ho drží konstantní až do vybití)

Kapacita: 1600 mAh (2,4 Wh což odpovídá kapacitě 2000 mAh u NiMH).

Maximální proudový odběr: 1,6 A (při vyšším proudu zasáhne protizkratová ochrana)

Nabíjení přes vestavěný micro-USB vstup. Nabíjecí proud: 300 mA.

Doba nabíjení zcela vybitého akumulátoru je cca 2,5 hodiny.

Ochranná elektronika zabudovaná u plusového pólu zajišťuje ochranu proti přebití, úplnému vybití a zkratu.

Životnost: 500 cyklů nabíjení

Průměr: 14,5 mm (+/- 0,2 mm)

Výška: 50 mm (+/- 0,2 mm)

Váha: 19 gramů.

Papírově je tedy slabší než jiné nabíjecí články. Já jsem to při svém používání nějak nepozoroval. Pro mne je velkou výhodou možnost nabíjet přes USB kabel.

Nemusím tak tahat externí nabíječku a dvě AAčka se prostě neztratí. Spousty kamarádů jede na AA články, a tak jim můžu v nouzi nabídnout šťávu.

Pokud do USB portu píchnu kabel a napojím do sítě, tak se rozsvítí červené světlo, které signalizuje nabíjení a po plném nabití se rozsvítí modrá dioda. Vlastně je to stejné jako u jiných USB článků od Fenixu. Čas nabíjení je maximálně 2,5 hodiny. Počet nabíjecích cyklů cca 500 při zachování 75% kapacity článku. Pozor! Tento článek se nesmí nabíjet v žádné jiné nabíječce, pouze USB kabelem napřímo.

Cena by mohla být lidovější. Pokud člověk potřebuje do svých přístrojů víc kusů tak se prohne, ale jak říkám. Já mám dva kusy jako nouzovku do starších svítilen, dálkového ovladače, do světla na kolo a podobně. Prostě AA baterie se může hodit.

Hezký den přeje Kraken 

1 komentář

  1. Tomáš
    dne 15.11.2023 v 10.08

    S tou kapacitou to není až tak hrozné – jako taky, když jsem si kupoval Li-ion AA články (jiné značky), tak jsem doufal, že bude kapacita vyšší, ale je třeba vzít v potaz, že ten článek samotný je menší než u klasické AA (místo tam zabírá USB konektor a měnič na 1,5V) a jsou tam nějaké ztráty, když se napětí mění z cca 3,3-4,2V na 1,5V. Ekvivalent 2000 mAh NiMH je podle mě pořád dobrý. Tyhle Li-ion AA jsou dobré pro zařízení, která požadují vyšší napětí, resp. při poklesu napětí už pak třeba přestávají pracovat (např. některé dávkovače/pěniče mýdla přestávají pracovat při poklesu napětí pod 1,1V). Protože tenhle typ článku dává konstatně těch 1,5 V, kdežto u klasického AA článku napětí postupně klesá. Nejméně náročné jsou třeba TV ovladače – tam články fungují i třeba při 0,7V.


Zanechat komentář