Asi jako každý jsem začínal do lesa chodit v tom, co jsem měl doma. První byly tepláky, pak montérky, staré džíny a nakonec maskáče. Až před pár lety jsem si “čuchnul“ k lepším kalhotám. Jednalo se o kalhoty švédské firmy Fjällräven model Barents Pro. Byl jsem jak krtek z pohádky, kalhoty s kapsami jsem nosil všude. Psal jsem o nich před dvěma lety článek zde.

Sasta Jero

 

Barentsy jsou fajn kalhoty, jediné co mi trochu vadilo, jsou ošoupaná a prodřená kolena. Je to proto, že si u všeho klekám a kolena dostávají zabrat. To byl i důvod proč jsem začal pokukovat po kalhotách, které mají v oblasti kolen odolnější materiál. Zaujaly mne Sasty model Jero.

Kapsy jsou podobné jako u Barentsů, mají v oblasti kolen a vnitřní strany nohou od kolen až ke kotníku našitý odolný materiál s příměsí kevlar aramidových vláken.

 

Takže stručný popis:

Většina kalhot je z 65% recyklovaného polyesteru a 35% organické bavlny. Vyztužené části z materiálu Kenytex mají složení 93% polyester a 7% kevlar aramid.

V oblasti kolenních jamek a zadní části pasu najdete elastický materiál, který je pružný a nabízí volnější pohyb. U kolen a u kotníku najdete stahování pomocí proužku se suchým zipem. Poutka v pase jsou dost velká i na kožený opasek a jsou dobře rozmístěná. Také zde najdete několik dvojic knoflíků, které slouží pro připnutí kšand (šle☺ )

Rozkrok drží zip Salmi, není to žádné YKK, ale zatím drží. I když nese známky používání, ale to už jsem si zvyknul, že mi do dvou let každý zip odejde. Stejný zip je i na levé boční kapse. Při zapnutí kapsy je v horní části zip krytý kouskem strečového materiálu, ten se časem roztřepil, často byl zipem skřípnutý.

Pak je na druhém stehně jedna větší kapsa krytá druky a dvě klasické otevřené kapsy.

vyměněný zip

Negativa:

Na ty se vrhnu jako první. Hlavní negativa vidím kapsy. Ty jsou málo nabírané. Pokud do nich vložíte jen kapesník, tak to udělá bouli. Levá boční kapsa na zip. To je kapitola sama pro sebe. Má uvnitř jemnou podšívku a tak jsem do ní vkládal telefon. Ten jsem samozřejmě několikrát denně vytahoval. Nepočítal jsem to, ale třeba stokrát za den to bude. Několikrát se mi stalo, že jsem při zavírání zipu skřípnul tu podšívku do zipu. To a ještě fakt, že při sedu je ten zip víc namáhán, což napomohlo k jeho zničení. Zip na kapse vydržel pár měsíců. Ok, tak se vyměnil a jede se dál. Obávám se, že zip v rozkroku bude následovat. Je potřeba říct, že ty kalhoty mám na sobě každý den téměř od rána do večera.

Pozitiva:

Ať už samotný střih, který je pohodlný, nebo elastické díly. To si zaslouží pochvalu. Funguje to. Nejvíc si cením toho kevlar aramidového vyztužení kolen. Zdá se mi, že ten materiál saje vodu méně než G1000 na Fjällrävenech. Odolnost je špičková a hlavně zvolená barva. Ta je super, není na ní vidět žádné odření, seprání apod. Klobouk dolů. To mi vždy vadilo, že mám vyšísovaná kolena. Stejně tak super je tohle vyztužení v oblasti lýtek na vnitřní straně. Tam se kalhoty třou o sebe, o boty a tak se zde často prošoupou díry. To u tohohle materiálu nehrozí.

Kolena a vlastně i spodní část kalhot je dobře tvarovaná. Stažením u kolen a v dolní části si nastavíte kalhoty jak je potřeba.

Závěr:

Vyztužená část si zaslouží pochvalu. Zipy si pochvalu nezaslouží. Elastické části jsou super. Ploché kapsy, holt se s nimi naučím žít. Jinak převládají pozitiva. Cena podobná jako Fjällräven Barents Pro, ale spíš bych Sasty Jero  přirovnal k Fjällräven Keb, které mají také elastické části. Uvidíme, třeba se k nim dostanu. Na cedulce je psáno, že design Finland a vyrobeno v EU, no nad tím už se nezastavuju. Dnes už hodně výrobců šije jinde než doma. 

Kalhoty se udržují klasickým praním, velmi rychle schnou. Od výroby jsou impregnované voskem Nikwax Cotton ProofTM. Já ještě neměl potřebu voskovat. Uvidím na zimu. 

Kalhoty Sasta Jero mají stejnou velikost jako moje staré Fjällräven Barents pro. Sedí pěkně a jsou pohodlné i na delší cestování. 

Do eshopu zde 🙂 

Hezký den přeje Kraken

Sdílet

Zanechat komentář