logo

Bushcraftportal.cz

Dalekohledy neboli koukátka 

5.12.2018 / Kategorie: Hmyz, KPZ, Orientace, Přežití, dovednosti, Příroda, Rostliny, Vybavení, Zbraně, pasti, Zvířata / Napsal: / Komentáře: 4

Člověk občas zatouží se na něco podívat zblízka, ať už je to krajina, zvěř nebo člověk. K tomu je dobré mít dalekohled. Těch existuje hodně druhů a také velké cenové rozpětí. V dnešním článku se mrkneme na pár dalekohledů – koukátek, jak tomu říkají moje děti.

Za svůj život jsem se díval nejedním dalekohledem, ať už v terénu anebo na různých výstavách, kde má člověk možnost osahat si různé druhy v různých cenových relacích.

Ukážu Vám svůj první dalekohled, pak dalekohled, po kterém jsem od vojny strašně toužil. Dále pak dva kousky, které nejčastěji používám a nakonec i takové mé dalekohledové sny, aneb co bych si jednou chtěl pořídit. 

Pokud jste úplný laik, doporučuji si na internetu najít odborné články na téma dalekohledy. Pro začátek zde hodím jeden odkaz: http://www.supra-dalekohledy.cz/clanky/vady-binokularu/

A teď už k těm mým kouskům:

BBT Krauss Paris 8 x 25

Začneme tím prvním kouskem. Už ani nevím, jak dlouho ho mám, ale tipnul bych tak od deseti let. Po mě na něm úřadovali synovci a neteře. Jsem dvanáctinásobný strýc. Větší test si neumíte představit. 🙂 Také podle toho vypadá. Je francouzské výroby a parametry 8 x 25 na takové to normální koukání bohatě stačí. 

Teď, když se po „x“ letech ke mně vrátil, jsem si řekl, že by zasloužil repasovat. Nějaký plán mám a možná z něj bude i článek. S tímhle prckem jsem si užil hodně legrace při pozorování okolí. Chci ho předat dcerkám, protože ty také baví pozorovat, kde co lítá.

EDF 7×40 Carl Zeiss Jena 

Tento dalekohled byl zavedený v Československé lidové armádě, byl velmi kvalitní a měl na svoji dobu slušné vychytávky. 

Například antireflexní ochrana čoček, které odolají i nebezpečnému záření. Stupnici, podle které se dala měřit vzdálenost a opravovat dělostřelecká palba. Dal se s ním indikovat zdroj infračerveného záření. A hlavně pevnou konstrukci krytou pevnou gumou. Na vojně jsem si s ním u průzkumu užil svoje a hlavně, co vše absolvoval a čím prošel, bylo neskutečné. Je jasné, že jsem ho po vojně sháněl, až se mi to podařilo. I dnes je stále ve výzbroji armády a jeho cena na trhu nejde pod deset tisíc korun. 

Pokud natrefíte na dobrý kousek, máte zaručené super ostré koukání, ale zase je to vykoupeno vyšší cenou a váhou.

Kopie armádního předpisu.

Jak říkám, je to spíš pro sběratele. Pro více informací mrkněte třeba na tento odkaz, kde je vše hezky popsáno. http://www.uton.cz/vystroj/dalekohledy/dalekohled-edf/

Osobně moc nemám rád binokulární dalekohledy, tedy ty, do kterých se kouká oběma očima. 

Jsem spíš ujetý na monokulár, neboli kukátka na jedno oko. Někdy příště se podíváme na pozorovací dalekohledy, které jsou však větší.

Dnes mrkneme na monokuláry do kapsy.

První z nich není úplně kapesní, ale tahle velikost je ještě akceptovatelná. 

Jedná se o ruský monokulár MN2 7 x 50.

Mám tyhle starší kousky rád. Dobře se přes ně kouká. Myslím, že mají lepší skla než moderní monokuláry. Dá se sehnat kolem 1000 Kč. Pěkně sedne do ruky a koukání s ním je příjemné. Měl jsem v ruce několik kousků od přiblížení 6, 7, 8, 10 x a podobně. Nejlepší poměr, váha/rozměr/zvětšení se zdál tenhle 7 x 50.

Mrkněte po bazarech. Dají se sehnat pěkné kousky. Chápu, že Rusko není moc v kurzu, ale tyhle skla bych nezatracoval. Tenhle monokulár beru, když chci delší dobu pozorovat nějaký prostor.

Další kousek je opravdu kapesní. Nic menšího jsem ještě neviděl.

Jedná se o Carl ZeissTurmon 8 x 21 se speciální překlápěcí konstrukcí. Tohohle prcka schováte do dlaně, nebo kapsy u džínů. Vřele doporučuju. Je to opravdu EDC dalekohled. Krásně čistý pohled v opravdu miniaturním provedení.

Dají se sehnat za cenu kolem 3000 Kč, ale i méně, pokud narazíte na někoho, kdo netuší, co má. V zahraničí je cena zase o chlup jinde. Na AliExpressu se dají koupit kopie, ale to je fakt hračka pro děti. Originál opravdu stojí za to.

Samozřejmě, že mi tyhle kousky stačí. Nejvíc nosím Turmon, ten je super. Ale stále pošilhávám po něčem novém. Na značky typu Swarovski, Leupold a další nedosáhnu.  A tak jsem okukoval něco dostupného. Zaujal mne kousek od Vortexu model Solo – ve verzi plněné plynem se zaměřovacím křížem na měření vzdálenosti a klipem na opasek, 8 x 36. Už jsem do něj párkrát koukal a musím říct, že je to hezké pokoukání. Ale také mi zaujal větší monokulár od Vortexu, který už není kapesní, ale má větší zvětšení. Ano vím, že mi bude stačit 8 x a na další koukání mám pozorovací dalekohled na stativu.

Nejsem na dalekohledy žádný expert. Kouknu a vidím, když se mi to líbí tak to zkusím. Pár koukátek jsem měl a zůstalo u těchto kousků. Třeba se časem rodinka rozroste. Tento článek berte jako takovou ukázku pár zajímavých kousků. Třeba to pro někoho bude jako inspirace. Tak koukání zdar. Kraken 

4 komentářů

  1. Protože se věnuji mimo jiné ornitologii, nějaký mám vždy s sebou. Jako nejlepší poměr váha, rozměr, výkon se mi osvědčila Leica Trinovid 8×20. Než se mi dostal do ruky, nevěřil jsem, že to může být takový rozdíl. Nosím ho všude s sebou, protože je malinký, ale ta optika je fantastická. Je to znát na ceně, ale nic lepšího než Leicu jsem nepoznal.

  2. Šedejvlk
    dne 20.12.2018 v 15.42

    Ahoj, děkuju za pěkně napsaný článek. Díky němu mám od včerejška Turmon, a je fakt super. Akorát napřed když jsem ho poprvé zkusil jsem si říkal, co na tom ten Kraken vidí, že obraz ke krajům byl dost rozmazaný, tak jsem ho rozebral a zjistil jsem že v okuláru byla obráceně jedna čočka:-) Takže obraz je teď fakt super, v téhle velikosti to asi nemá konkurenci.

Trackbacky/Pingbacky


    Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'list_pings' not found or invalid function name in D:\Sites\web_8509840000305886941292941\www\wp-includes\class-walker-comment.php on line 179

Zanechat komentář