Materiál čepele je kovaná D2, která je zakalená na finální tvrdost až na 61Hrc, což už je dost. Znamená to, že ostří zůstane hodně dlouho ostré, ale zase to bude chtít věnovat více času jeho broušení.

Jinak je nůž dá se říct bezúdržbový. I když D2 není klasická nerezovka, tak patinu skoro nechytá. Na ručce použitá G10 je také odolná a nevadí jí vlhko, mráz, ani cokoli dalšího.

Viz můj test v myčce. Dvě hodiny, hodně soli a sedmdesát stupňů Celsia. Ručka je čistá, trochu vybělená a na čepeli, tam kde jsou nechané stopy po kování je vidět rez. Stačí jen kápnout olej a očistit rez dolů. Nikdo nepozná, jakou prasárničkou si nůž prošel.

Jinak při běžném používání nepotřebuje nůž žádnou zvláštní péči.

Limitem bude délka, i když 260 mm celkové délky není mnoho, ale není to žádný sekáč. Nasekat chvojí však zvládne. Při přípravě dřeva také pomůže ale spíš při štípání. Tam funguje jak má. Čepel dělá slušný klín a rozráží štípané dřevo. Konvexní výbrus je odolný a tak není důvod k obavám. Ten jen tak nepoškodíte. Bát se nějakého vylomení ostří opravdu nehrozí. U ostří je materiálu dost, a i když se říká, že co je tvrdé, je křehké. No v kombinaci D2 a konvexu bych se nebál. Několik nožů z D2 s konvexním výbrusem jsem už trápil a kolikrát, až za hranice rozumného používání. Takže zde bych byl klidný.

Není to kudla do kuchyně. Přeci jen 4 mm ve hřbetu a váha cca 335 g je už při kuchyňské práci překážkou. Ale ano, dá se s ním nakrájet vše. Tvrdší zeleninu malinko rozlamuje. Ale dá se to.

Při porcování masa se naopak hodí ta síla a váha. Když narazím na kost, tak jen přitlačím na hřbet a kost je na půl.

G10 na ručce se dobře udržuje čistá, pravda je, že smrádek z kuchaného kapra tam byl cítit delší dobu. Nejvíce si však s touhle kudlou užijete v lese. Tam se cítí konečně doma.

 

Na ručce je G10ka přilepená epoxidem a pojištěná nerezovými nýty.

Poslední nýt je dutý a můžete jím provléknout pojistnou šňůru. Ta se hodí při sekání. Nůž si tak můžete posunout zadní částí víc do dlaně. Tím se posune těžiště a dopadová energie je zase o kus větší. Může se zdát, že je to zanedbatelné, ale není. Zvýšení dopadové energie je cca o 20% a to už je znát. Zvýší se také bezpečnost, protože Vám nůž nemůže vyklouznout z ruky.

Nůž je dobře nabroušený. Když přišel, tak holil a dlouho si svojí jedovatost udržel. V lese je to zda nůž holí nebo ne zbytečný ukazatel. Pokud nůž holí, tak skvěle řeže papír. Ale ani jedno v lese nepotřebuju. Potřebuju lehce a hladce nože odřezávat hoblinky dřeva. Ať už při vyřezávání anebo při přípravě chlupatých dřívek na rozdělání ohně. Chlupatá dřívka mi jdou s konvexem dobře, a to i ve fázi, kdy nůž není tak jako před pár měsíci.

Ta D2 drží ostří opravdu dlouho. Hřbet nože by mohl být ostřejší. Mám to tak rád. Chápu, že to Thom začišťuje, vypadá to lépe. Ale raději mám ostrý hřbet, abych mohl házet jiskru o firesteel. Ono to takhle jde, ale rád bych aby to bylo ještě ostřejší. Stačí však kus pilky na železo a nemusíte si kazit dojem z pěkně začištěného nože.

Když jsem na jednom internetovém fóru o nožích ukázal fotky tohoto nože, dostal jsem mírně řečeno za uši. A to kvůli stopám po kování na bocích nože. Jak se říká, sto lidí, sto chutí. Mně osobně se to líbí a i Thom to má rád, a proto takové nože vyrábí. Mně to prostě tak sedí, ke kovanému noži nechané stopy po kování.

Nemám rád nože, co se lesknou jak psí kulky.

Celkový dojem z nože je výborný a pouzdro to ještě podtrhuje. Je vyrobené z kvalitní hovězí kůže. Mořené, ručně šité s průvlekem na opasek. Je to klasické toulcové pouzdro a je udělané nafest, takže nůž v něm drží bez jakéhokoli dalšího pojistného prvku.

Nůž Bojovník se vyrábí v sériích. Rozměry a tvar je stejný, i pouzdro je stejné. Ale Thom se snaží dávat na ručku pokaždé jiný materiál. Tím je každý nůž jiný. Vlastně i samotná kovaná čepel, prostě každá je jiná, každá má jinou kresbu. Takže je to sériovka, ale každý nůž je originál

Tomáš Böser alias Thom už několik stovek nožů udělal a je to znát.  Tvary k sobě sedí, použitý materiál je na špičkové úrovni. Stále to dělá rukama, takže cena přibližně 5300 Kč za ručně dělaný nůž s koženým pouzdrem stojí zato. Jeho nože jsou k vidění na prodejnách v Šumperku nebo v Praze. A také na výstavách nožů. Jarní a vánoční Pražská výstava a Nože Příbram, která je nejstarší a největší akcí tohoto druhu v Čechách. Doporučuju se zastavit a vzít pár kousků do ruky. Ale pozor, nenesu odpovědnost za to, že budete pak mít nutkání si takovou kudlu koupit. 

Mrkněte na Thomovo nože zde! 

 

Hezký den přeje Kraken. 

Sdílet

Zanechat komentář