logo

Bushcraftportal.cz

Rambo nůž :)

20.12.2018 / Kategorie: Nástroje, Nože, Nožíři-představení, Oheň, Orientace, Potrava, Přežití, dovednosti, Přístřešky, Sériová výroba, Vybavení, Zbraně, pasti / Napsal: / Komentáře: 3

Kdo neměl tuhle kudlu, byl marnej. Nevím přesně, co to bylo za rok, ale počítám 1987-89.

 

U kamarádů, kteří měli doma video, jsem viděl Ramba a prostě jsem tu kudlu musel mít. Když jsem podobný nůž viděl na pouti, vzrostla moje aktivita sbírání papíru a železa a ve sběrně druhotných surovin – tak se to opravdu jmenovalo 🙂 jsem byl pečenej vařenej. Myslím, že Rambo nůž stál do tří stovek.

Nebyl žádný internet, kde by byla recenze toho nože. Nikde žádné informace, jen podobnost s nožem, který nosil Johny Rambo.

Prostě kdo tehdy měl tenhle nůž, tak byl „někdo“.

Že se nůž nedal naostřit, že jeho trn bylo slabé místo a většinou to ruplo hned u záštity, že je pouzdro z koženky…. To tenkrát nikoho moc nezajímalo.

Dnešním pohledem bych tuhle kudlu zdrbnul i z fotky.

Podobnost s filmovým nožem je, ale malinká. Konstrukce nože je špatná, u záštity je slabé místo a tam se to zlomí. Materiál čepele je podobný jako mají plechovky od fazolí. Ostří to vůbec nedrží. Zuby jsou tupé a to co funguje, je otvírák na lahve. ☺ Ručka je plastová, dutá a ukrývá celkem funkční sadu na přežití. Kus drátu na past. Vlasec a háčky na lov ryb. Zápalky a škrtátko na rozdělání ohně. Ale hlavně strunovou pilku, která mi praskla a mám z ní jen dva kroužky na klíče. Na konci rukojeti je šroubovací kompas, který vyschnul tak za rok. Pak je tu koženkové pouzdro s kapsičkou na brousek, který co si pamatuji, byl dost hrubý.

Dnes se dá do 300 Kč pořídit nůž od Morakniv anebo Hultafors a máte pevnou a pekelně ostrou kudlu. 

Před nějakým časem jsem o tomto noži natočil video a spousta chlapů si vzpomněla na svoje mladá léta, kdy byl tenhle nůž in. Proto jsem se rozhodl hodit pár informací do článku. Třeba si někdo vzpomene na tyhle časy. A pro ty mladé, kteří tohle nezažili, tak ti se můžou pobavit nad tím, co jsme nosili a nad čím naše srdce jásala. 

Výborná TV reklama z osmdesátek 🙂

Rambo nůž mne nikdy nepřestane fascinovat a teď když mám jiné možnosti, jak výběr materiálů, strojové vybavení, tak věřím, že si zase nějakej kousek vyrobím

Hezký den přeje Kraken 

3 komentářů

  1. Ta reklama je skvělá!!!
    Drátová pilka v rukojeti byla neskutečná. Pamatuji se, že to všichni považovali za strunu na škrcení nepřátelských hlídek 🙂
    Neviděl jsem jinou než hliníkový drátek s vroubky, což vůbec neřezalo.
    Kamarád jí měl v camo provedení a na čundru získal obdiv všech, když pomocí čepele drsňácky otevřel konzervu.
    Já měl v té době MIKOV s jelenem na čepeli a nápisem lovu zdar s rukojetí z imitace parohu a připadal jsem si jak Vinetou. Ten mi otec koupil náhradou za dýku SS ze kterou jsem si jako malý kluk hrál na prince 🙂 Když jsem začal víc běhat venku, radši mi jí zabavil. Já v té době samozřejmě vůbec nevěděl, co to je.

  2. Proboha kde ste vyhrabali tudlectu parodii na nuž ? Vlastnil jsem ho také, ale tak po měsíci jse mi rozpadl na dvě poloviny. Pak jsem radší používal dýku od Mikovu. Před rokem jsem si udélal radost novým Hultaforsem a to je jiné kafe-))


Zanechat komentář