logo

Bushcraftportal.cz

Setkání v zimních Brdech 2019

18.02.2019 / Kategorie: Batohy, tašky, Nástroje, Nezařazené, Oheň, Orientace, Potrava, Přežití, dovednosti, Příběhy, Přístřešky, Voda, Vybavení, Zbraně, pasti / Napsal: / Komentáře: 7

O srazu s lidmi podobného ražení, kteří mají rádi pobyt v přírodě a točí o tomhle konání videa na youtube, jsem začal rozmýšlet už někdy před rokem.

Z leva do prava. Kraken, Radim Sieber, Vojta Komárek, Pako na vandru, Deflector bushcraft, Petr Kučera a kamarád Pavel.

Několik lidí z této scény znám osobně, jiné zase z mailové komunikace. Loni na takovou akci nebyl čas a tak teď – na začátku roku 2019, ještě dříve než začne sezona výstav a kurzů, nastal čas to spáchat.

Pokud tuto Bushcraft youtube scénu trochu sledujete, tak vám následující jména budou povědomá.  Ano, dalo by se pozvat víc lidí, ale pro začátek jsem si dal cíl, potkat se v lese s lidmi, které sleduji a se kterými komunikuji.

Pokud je neznáte, tak na konci článku budou odkazy na jejich kanály, tak se můžete mrknout.

Deflector a já 🙂

Nebudu to dál protahovat. V pátek 15. 2. 2019 po poledni se sešla banda v tomto složení.

Vojta Komárek, Radim Sieber, Petr Kučera, Pavel alias Deflector, Pavel Kohout alias PaKo na Vandru a můj kamarád z Aktivních záloh Pavel alias Škodič

Ještě měl dorazit Milan Matějka, ale tomu se na nádraží rozpadla bota a tak nakonec nejel.

Bylo nás tedy sedm, sedm statečných. No to je silné slovo, počasí bylo vlídné, přes den smažilo sluníčko, vítr nefoukal a ani v noci neklesla teplota moc hluboko pod bod mrazu.

Objednal jsem horší počasí, ale bohužel bylo hezky 🙂

Můj batoh Fjallraven Friluft lapland 45l

Všimněte si vpravo, jak jsem nedoběhl na focení 🙂

Nechali jsme auto v malé vesničce na okraji Brd a naší první zastávkou byla zřícenina hradu Valdek. Mám to okolí moc rád a často se sem vracím. Na Valdeku proběhlo kochání výhledem a poté dolů k potoku a pak zase kousek do kopce až pod Jindřichovu skálu, kde je staré tábořiště.

Radim má vlhko v botě 🙂

Vojta a Pavel připíjí na zdraví 🙂

Vzhledem ke skalnatému podloží a haldám sněhu okolo jsme si udělali oheň. Pokec u ohně se stejně naladěnými lidmi je vždy fajn. Povídáte o práci, o životě, ale také zde proběhlo pár rad a halda vtipů. Sranda musí být ☺

Test svítilny Fenix FD41

Spát jsme šli pozdě v noci a zdálo se, že je relativně teplo. K ránu, někdy kolem 4.00 h jsem naměřil 3 stupně pod nulou. Prostě pohoda.

Miluju tyhle rána 🙂

Oblíbený vařič Svea

Fazole a káva…odvaha 🙂

Kolem sedmé už byl v ležení ruch, nezapomeňme na to, že většina účastníků točí videa z přírody na youtube. Pro dobrej záběr je dobré vstávat brzo. Byla sranda pozorovat, jak má každý jiné oko a zaměřuje se na jiné věci.

Po snídani a zabalení věcí se uklidilo tábořiště, ohniště již bylo řádně uhašené a studené a celá skupina se vydala na cesty vstříc dalším zážitkům a slunečním paprskům.

Chvilku byl les zmrzlý a na jiném místě vypadal, že už nastává jaro. Krátká zastávka na čaj u nádrže pod Valdekem a pak šup nejkratší cestou na Jinecké hřebeny.

Rozcvička 🙂

Moje oblíbené místo. Zde proběhl oběd, čaj a káva a opalování na slunci. Debaty na různé téma probíhaly za chůze i o pauzách. Poté trochu krkolomný sestup z kopce v hlubokém sněhu a krátké hledání studánky. Matně si pamatuju, že zde byla.

Pauzáááá 🙂

Někde už kouká jaro.

Žádné stopy, jsme první.

Pak už zrychlený přesun přes planinu ke starému bunkru. Cestu jsem se snažil plánovat tak, abych klukům ukázal různorodá místa, zajímavé výhledy a vlastně i různé druhy lesa. U starého bunkru pak proběhla malá změna plánu. Původně jsem zde chtěl nocovat, ale Radim Sieber se obával, že nestihne v neděli spoj do Ostravy a tak jsem plán překopal a sobotní potulku jsme protáhli ještě o cca 5km.

Hodně pozdě odpoledne jsme se porozhlíželi po místě na nocování, ono naskládat sedm lidí vedle sebe, není jednoduché. Našel se kousek lesa, kde bylo velmi málo sněhu a také štěrková odstavná plocha. Tam jsme si udělali oheň, protože druhá noc měla být chladnější. Sice jsem naměřil nejméně – 5 stupňů, ale foukal větřík, který pocitovou teplotu značně snižoval.

Sobotní putování nebylo tak dlouhé, přibližně 15 km, ale některá místa, kudy jsem kluky hnal, byla tvrdá. Zasněžené drny a kameny, mezi tím větve a ostružiní. Místy byl zážitek velmi intenzivní ☺. Takže rychlá večeře, čaj a pár vtipů. Uhasit oheň a uklidit po sobě stopy a jít spát.

S chutí jsme ulehli a ráno po rychlé snídani a balení frčeli zasněženou krajinou na Jordán. Tahle cesta byla také velmi intenzivní ☺.

Všude plno starých stop, prohlubně a větší vrstvy sněhu a to vše zalité klouzavou ledovou krustou. Každou chvilku si někdo zanadával a bylo umění udržet se na nohou. Po hodině jsme došli na planinu a otevřel se nádherný pohled na sníh v kontrastu s modrou oblohou bez mráčků.

Kávová a čajová pauza byla na Benešáku, pěchotním srubu, který si přijel v roce 1936 prohlédnout dr. Eduard Beneš, a poté se rozjela stavba opevnění na hranicích.

Titanic

Nádherné počasí a krásný výhled nás zlákal zdržet se zde déle. Fotilo se, točilo a také vyprávělo. Čas odjezdu se však blížil. Klukům navazovaly spoje a tak byl úkol dostat se co nejdříve na nádraží do Hořovic. Tak jsme do toho šlápli a těch pár km urazili za relativně krátkou dobu. Rozloučili se a každý z nás se rozjel domů. Já byl doma nejdřív, mám to přeci jen kousek, ale někteří putovali celou republikou a tak jejich návrat domů proběhl až v pozdních nočních hodinách.

Vzducholodě před odletem

A klouzalo to až do cíle.

Zase ledovka 🙂

Domluvili jsme se na dalších setkáních, kdy si organizaci vezme na starost zase někdo jiný a protáhne nás v jeho kraji. Už se těším, až kluky znova potkám. Za mě byla nálada super, a jsem rád, že jsme se sešli.

 

Abych jen malinko nastínil, kdo je kdo, mrkněte na jejich malé představení.

 

Vojtěch Komárek ten vlevo, mladý kluk, který se rád toulá v přírodě nejlépe se svým psem. Točí hezká videa proložená hudbou. Některá videa bych přirovnal k TV dokumentům.

https://www.youtube.com/channel/UCAYdRqzz8GLpoUaQndT7mKQ

Petr Kučera, nejmladší člen. Má rád přírodu a velice často si v lese vaří. V jeho videích najdete i mnoho tipů na treky.

https://www.youtube.com/channel/UCFSlVuEtq7tBYg83iwy1nSA

Radim Sieber, je nejstarší z nás, když teda pominu Milana Matějku, který nedorazil.

Radim točí pohodová videa, kde najdete nejen hezké záběry ale také spousty rad, vychytávek a předělávek, které se při toulkách přírodou hodí.

https://www.youtube.com/channel/UCUF7TEN9YzE7_c4iZyWbZiw

Deflector je víc military zaměřený. Na vše se dívá z trochu jiného úhlu pohledu. Tak trochu vojensky. Nevadí mi to, naopak. I na jeho videích najdete spousty tipů.

https://www.youtube.com/channel/UCa9KJOyvq-1QgdAXEpegIew

PaKo na vandru – Pavel natáčí videa z výletů a potulek přírodou. Pokud si chcete odpočnout u hezkých záběrů a citlivé hudby, tak mrkněte.

https://www.youtube.com/channel/UCXOK2Ja8VNEmUwlDZzzeCpA

A pak jsem tu já a můj kamarád Pavel Škodič 🙂

Já točím videa, ale Pavel ne. Vzal jsem ho s sebou, protože je to můj kolega z armády a často spolu chodíme na čundry. Pavel vyfotil 3 fotky a to je na něj úspěch. 🙂 

https://www.youtube.com/channel/UCLE9eOQJRO9m9mHyAJ7EP8Q?view_as=subscriber

Ne každý se na svět chce dívat přes hledáček kamery a fotáku.

Vandr to byl vydařený, našlapalo se přes 30 kilometrů, a i když se točilo a fotilo, tak nikdo nikoho nějak neomezoval nebo nerušil.

Každý z nás má jiný pohled. Každého zajímá jiná věc. Bylo natočeno celkem 6 hodin materiálu, na pěti různých kamerách.

Postupně, až to kluci budou ukládat na youtube, tak budu i sem házet odkazy. 

Jsme nadšenci, kteří rádi chodí do lesa, milují přírodu a občas natočí video. 

Pokud znáte někoho, kdo točí videa s podobnou tématikou, nebojte se napsat do komentáře, rádi se podíváme. Myslím tím české nebo slovenské tvůrce. 

Díky za zhlédnutí článku a někdy příště zase ahoj Kraken

Video od Radime Siebera

Video od Deflector Bushcraft

Video od PaKo na vandru

7 komentářů

 1. Mosquitoes crew
  dne 18.2.2019 v 19.46

  parádní report z jistě vydařené akce, děkujeme všem účastníkům za zprostředkování vaší akce i pro nás. Děkujeme moc. PS: Milan Matějka si to jistě příště o to víc vynahradí.
  S pozdravem Váš fanoušek
  Mosquitoes crew

  • Mosquitoes crew
   dne 19.2.2019 v 6.56

   ještě doplním tedy zajímavé TIPY na České a Slovenské youtube kanály s podobnou tématikou, které by se ti mohli i ostatním líbit:

   – SKALNÍ DĚTI
   – DAVID KOČÍ
   – LUKAS BLAHO ZALESACTVO
   – HANKA LIŠKA
   – JENDA Z LESA
   – JOSEF ŠVANDRLÍK BUSHCRAFT CAMPING
   – TRAVEL HELPERS CZ
   – S TRAMPEM NA VANDRU
   – SCARABEUS
   – ŠTEFAN DONOVAL
   – BEZ STOPY

   Doufám, že tebe nebo ostatní nasměruji na zajímavé tvůrce z české a slovenské youtube tvorby

   • Super Díky za tipy. Drtivou většinu mám v odběrech, ale našly se aj vycházející hvězdičky, které rádi přidáme do odběru
    Tak hezkej den a ostrej nůž

 2. Jarmila
  dne 19.2.2019 v 14.30

  Zdravím, Pavel Deflektor je můj syn, sice mu říkám, že je blázen, ale jsem na něho moc pyšná a sledují všechno co natočí a vyfotí. Fandím vám všem. …

 3. Tomáš
  dne 13.3.2019 v 16.16

  Ahoj, nechtěl bys napsat přesnější popis trasy, kdyby někdo chtěl jít ve vašich šlépějích? Případně sem dát záznam trasy třeba přes mapy.cz …. Díky předem.


Zanechat komentář