logo

Bushcraftportal.cz

Chemická světla

4.03.2019 / Kategorie: Orientace, Přežití, dovednosti, Přístřešky, TIPY, Vybavení / Napsal: / Komentáře: 0

Chemické světlo je malá drobnost, která je dobrým pomocníkem jak vojákům, tak i lidem pohybujícím se v přírodě. Rybáři, airsoftáci a další by jistě o užití chemického světla mohli vyprávět.

 

chemická světla používám už řadu let. 

Hned po revoluci jsem je sháněl a používal na akcích. 

Existují různé druhy, barvy a rozměry. V poměru cena, rozměr a svítivost mi vyhovují tyhle: rozměry 150 mm délka, tloušťka 15 mm a váha 25 g. Svítí naplno 12 hodin, ale ještě po 24 hodinách a déle vydávají určitý svit.

Barvy jsou jasné – červená, modrá, zelená a žlutá.

Jak takové světlo funguje?

Tělo je plastové, duté a uvnitř je kapalina. V té je skleněná ampulka s jinou složkou. Pokud ohnete tyčku tak, aby praskla skleněná ampulka, tak se obě látky promíchají a při vzniklé reakci jasně svítí.

Chemik Vám to popíše asi takhle 🙂

Chemiluminiscence

… je světélkování doprovázející chemické reakce některých látek. Chemiluminiscence vzniká přímou přeměnou chemické energie na světelnou. Uvolněná chemická energie převádí atomy nebo molekuly do energeticky bohatšího, tzv. excitovaného stavu, které takto získanou energii uvolňují ve formě světelných kvant (fotonů). Protože při chemiluminiscenci téměř vůbec nevzniká teplo, bývá světlo produkované některými chemickými reakcemi nazýváno také jako studené.

V horní části tyčky je očko na zaháknutí a také dírka pro provázek nebo drátek.

Chemické světlomnoho využití. Můžete použít pro vlastní identifikaci a zavěsit na batoh, na oděv nebo nad bivak.

Můžete jím označit rozcestí nebo nebezpečné místo, no prostě podle situace.

Výhoda je, že je vodotěsné, nepotřebuje baterie a funguje vždy. Neviděl jsem světlo, které by nefungovalo.

Jen je potřeba zabránit nechtěné iniciaci v batohu nebo kapse. Existuje na to i speciální pouzdro, které používá US Army, ale bohatě stačí polotovar pet lahve

V některých situacích se světlo hodí jako identifikace místa bivakování. Také ve stanu nebo v bivaku je chemické  světlo fajn, svítí celou noc a slabě i další noc a máte v bivaku přehled a nepotřebujete svítilnu. A to nemluvím o tom, jak se s ním vyblbnou děti.

Ty moje milujou chemické světla. Někdy je šidím a kupuju jim ty tenčí a levnější, ale pod stan bereme tyhle silné.

Chemické světlo se dá využít i k nouzovému rybolovu a nejen k němu. V krizové situaci má světlo mnoho využití. 

Chemické světlo mně nikdy nezklamalo a pokud nevíte na co ho použít, mrkněte na slavnou hlášku ,,Modré světlo” z filmu Rambo ☺

Koupit ZDE !

Hezký den přeje Kraken 

Zanechat komentář