logo

Bushcraftportal.cz

Zaostřovací svítilna Fenix FD41 900 lumens

18.03.2019 / Kategorie: Nástroje, Orientace, Přežití, dovednosti, Vybavení / Napsal: / Komentáře: 2

O pořádné svítilně sní snad každý. Ten kdo zkusil nějaké dělo, se kterým si posvítíte alespoň na 200 metrů tak ten už nechce klesnout níž. 

Roky používám svítilnu Fenix UC 35. Líbí se mi. Je také odolná, voděodolná a odolává i rázům z ručních zbraní. Ideál. Trochu mi však chyběla jedna věc. Široký paprsek.

Co si budeme povídat. Dostvit je parádní, ale při maximálním výkonu z toho bolí oči. Ano, výkon se dá ubrat, ale stále je paprsek soustředěný do jednoho místa a to u většiny taktických svítilen.

Fenix svítilny u dětí velmi oblíbené 🙂

Před nějakým časem mi zaujala svítilna Fenix FD 41, rozměry a výkon jako u staré UC 35, ale dosvit dokonce větší a to o cca 100 m a hlavně můžete si nastavit rozptýlení světla do stran.

Okamžitě jsem po ní skočil.

Svojí UC 35 ku jsem nadobro nechal na zbrani. Ono mi stejně nebavilo neustále sundavat montáž a tlakový spínač.

Takže výmluva byla jasná, potřebuju novou svítilnu.

Svítilnu máme na prodejně jak v Praze, tak i v Šumperku, takže nebyl problém si jí odnést domů.

Rozbalím krabičku a najdu tam svítilnu, baterii s USB nabíjením, obal, náhradní díly,  (těsnění, šňůrka a spínací tlačítko) a samozřejmě návod.

Natěšeně čekám, až se baterie nabije a vyrážím ven. Beru s sebou několik svítilen a kamaráda.

Pokud jdeme lesem po pěšině, tak je u LD 41 fajn, že si otočím prstencem na hlavě svítilny a roztáhnu si kužel světla do boků. Chůze je příjemná, i na plný výkon svítilna neoslňuje a opravdu svítí hodně doširoka.

Když dojdeme na místo testu, tedy do kaolinového lomu začne svícení, blikání a porovnávání. Natočil jsem dvě videa, kde se na výkon svítilen můžete podívat.

Ale naživo je to vidět mnohem lépe než na videu.

Prostě je znát, že FD 41 má na plný výkon a při soustředěném kuželu světla dosvit 340 m. Měřeno poté na satelitní mapě, takže potvrzen paprsek na cca 300 m a pak se světlo rozptyluje, ale třeba ještě ve vzdálenosti 500 metrů dokáže na patníkách rozzářit odrazky. Hodně dobrý.

Jaké jsou režimy svícení?

Od nejmenšího po největší.

V zadní části je pogumované tlačítko, které můžete jen namáčknout a používat třeba pro morseovku. Nebo zmáčknout a svítilna svítí. Je zde paměť, takže se zapne v posledním používaném režimu. Ty si volíte stisknutím stříbrného tlačítka na boku. Každým stiskem jste v jiném režimu. Pokud podržíte toto tlačítko, tak začne svítilna blikat.

V přední části hlavy je zdrsněný prstenec, kterým můžu otáčet a tím měnit šířku kužele světla.

První režim 10 lumens, to je tak na pohyb po stanu nebo tábořišti. Jít se při tom dá, ale opatrně. Dosvit je tak 30 metrů a při rozptýleném světle 6 metrů a doba svícení 150 hodin.

Druhý režim 150 lumens, Při tom se dá slušně pohybovat v terénu, dosvit je 141 metrů a při rozptýleném světle 20 metrů a může jít celá skupina vedle sebe. Doba svícení v tomto režimu je 10 hodin a 15 minut.

Třetí režim 350 lumens, to je slušná palba. Dosvit 218 metrů je podobný jako maximálka mé staré UC35ky, můžete s ní vyhledávat v terénu a dokáže slušně oslnit. Při rozptýleném světle máte dosvit 30 metrů a výdrž 3 hodiny a 50 minut. Fakt slušný.  Tímhle by si člověk už vystačil.

Čtvrtý režim 900 lumenů je na táboření už moc, ale může se hodit. V mlze to vypadá, že máte světelný meč. Dosvit 340 m je brutální na takhle malou svítilnu. Při rozptýleném světle 47 metrů a může jít vedle sebe v noci třeba celá rota vojáků v rojnici ☺

A pak tu máme stroboskop, který je oslňující a aktivujete ho stisknutím tlačítka přepínání režimu na dobu cca 3 – 5 vteřin. Výkon stroboskopu je 900 lumenů, dosvit 340 m a výdrž bude kolem 3 hodin. Strobo jede jen na plných 900 lumenů.

Pozor na výdrž, 1 hodina a 40 minut. Ale zase nebudete svítit naplno pořád. Podle mě slušnÝ parametr.

Uvedené výdrže jsou měřené se článkem 18650 3500 mAh 3,6V jenže se svítilnou dostanete jen 18650 2600 mAh 3,6V. On ten rozdíl není nějak brutálně velký, ale je tam. Každopádně si můžete pořídit náhradní nabíjecí baterii a to jak klasickou tak i nabíjecí přes USB. Tak jsem to udělal i já.

 

Nabíjení.

Hlavní rozdíl mezi mojí UC35 kou je ten, že tam se dala dobíjet baterie přímo ve svítilně přes USB. Ale Fenix FD 41 nemá usb port, takže musíte baterii nabíjet mimo. Buďto v nabíječce anebo použít baterie se zabudovaným USB portem.

Výhoda je, že ve svítilně můžete použít i dva články CR123A a nebo i nabíjecí CR123A články. To je dobré.

Osobně mám svítilny na oba dva druhy článků, takže v případě potřeby můžu kombinovat.

FD 41 nemá klip, ale má takový kroužek, který umožňuje tzv. doutníkový úchop a zároveň brání svítilně v kutálení.

Je tam i průvlek na pojistnou šňůrku.

Svítilnu mám půl roku. Mám jí v batohu nebo brašně jako EDC světlo. Není úplně malá, ale žádný obr taky ne. Prostě akorát, zato její možnosti jsou skvělé.

Hodí se jak do města, tak do lesa. Svítilna je vyrobená z lezeckého hliníku a je precizně vyrobená.

 

Závěr.

Pokud hledáte univerzální svítilnu na veškeré aktivity, tak FD 41 svým výkonem ohromí. Díky možnosti regulovat šířku kužele se z ní stává všestranný pomocník. 

Má jen jedinou nevýhodu a tou je to, že jí musíte držet v ruce. Na hlavu jí prostě neumístíte. I když jsou takové popruhy na hlavu, ale na to je už dost těžká. Do ruky je akorát.

Myslím, že mám na dlouho vystaráno, i když výrobci se snaží a jistě přijdou třeba za rok s něčím, co budu nutně potřebovat. Ale do té doby mám Fenix FD41 stále u sebe.

Koupit svítilnu můžete zde !!

Hezký den přeje Kraken

2 komentářů


Zanechat komentář