logo

Bushcraftportal.cz

Vařič dřívkáč a prkénko Ncamp

26.08.2019 / Kategorie: Nezařazené, Oheň, Potrava, Přístřešky, Vybavení / Napsal: / Komentáře: 0

Tenhle dřívkáč se mi dostal do ruky někdy v zimě 2018. Líbilo se mi provedení a tak jsem si ho vzal do testu.

Dřívkáče mám …


Tenhle dřívkáč se mi dostal do ruky někdy v zimě 2018. Líbilo se mi provedení a tak jsem si ho vzal do testu.

Dřívkáče mám v oblibě tam kde nechci provokovat s velkým ohněm. Ncamp nabízí zajímavé řešené dřívkového vařiče a také pracovní plochy nebo prkénka.

Dřívkáč Ncamp je vyrobený z hliníku a nerezové oceli. Prkénko pak kombinace bambusu a hliníku.

Celá sestava se dá secvaknout do jednoho plochého celku o velikosti 230 x 160 mm a tloušťkou kolem 60 mm. To celé pak můžete dát do obalu a dostanete se na váhu lehce přes jedno kilo.

Ano, je to dost. Nosit tuhle sestavu na čundry pro ohřátí kafe asi nebudete. Kdo si však chce vařit, hodně vařit, v klidu a čistě, tak pro takového člověka je tahle sada jako dělaná.

Do auta, do kempu, na ryby – značka ideál ☺

Sadu rozložíte během okamžiku a zabalíte ji také hned. 

Odšroubováním spodního roštu, můžete dřívkáč použít jako závětří pro plynový vařič.

Designově a zpracováním se mi to moc líbí.

Stabilita je bezkonkurenční. 

Když na dřívkáči Ncamp rozložíte nožky, tak se vám sám rozloží i dřívkáč. Tedy prostor kde hoří palivo. Přikládací otvor shora a otvory pro vzduch vespod umožňují proudění vzduchu a lepší hoření. 

Prvotní nadšení ze mne spadlo ve chvíli, kdy jsem rozjel dřívkáč poprvé. Oheň v něm hořel skvěle, díky nožkám se nepálí nic pod dřívkáčem. I ve větru fungoval skvěle.

Jakmile jsem na něj položil konev nebo pánev, tak se začal dusit. Hodně záleží na palivu a také na stupni rozhoření.

Ale prostě máte dřívkáč, hoří v něm plamenem oheň a pak dáte konvičku a máte dýmovnici. Vše se dá vyřešit, ale čekal jsem to vychytanější. Pokud dřívkáč rozjedu, a pak ho nacpu dřevěným uhlím, tak na uhlí jede skvěle. Nic se nedusí a přívod vzduchu stačí. Ale na dřevo, pokud položím konvičku tak už se to dusí.

Prostě by to chtělo v horní části udělat větší pacičky, kam se pokládá nádoba na vaření. Stačí 2 – 3cm zvednout a už se to zase rozjede a plamen plápolá. S tímto jsem se setkal u mnoha dřívkáčů. Není to prostě legrace. Trošku mi to u Ncampu zamrzelo, ale poradil jsem si.

Moje řešení není moc elegantní, ale vzal jsem dvě spojky na pergoly, takové plechové elka a tím jsem dal plamenům šanci. Nic se nedusí a funguje skvěle. Úprava za cca 20 Kč. 

Na dřevěné uhlí to nepoužívám, ale na dřevo ano. Pokud topím dřevem, tak mi jedno naplnění dřívkáče stačí na přibližně 5minut, ale když to nacpu dřevěným uhlím tak i hodinu a na brikety hodinu a půl. Záleží na větru. 

Takže to dělám tak, že si rozjedu dřívkáč na dřevo, opeču buřta a pak přidám dřevěné uhlí a zbytek vaření jedu na uhlí. Má to jednu obrovskou výhodu, žádný kouř a plamen. Takže celkem nenápadné vaření. 

Osobně bych uvítal větší prostor na palivo a širší přikládací otvor shora. A samozřejmě vyšší packy pro položení nádoby na vaření. 

V této poloze můžete na rošt dát tuhý líh a dřívkáč použít jako základnu – závětří.

Tohle je dřívkáč pro hračičky, pohodáře a lidi, kteří si chtějí vaření užít. Po malém vylepšení jsem s dřívkáčem spokojený. Pokud bych ho měl oznámkovat od 1 do 10, tak dostane 7 bodů. 

Každopádně si svoje místo u mě našel, v autě je připraven. Vaření je pak takové čistější a elegantnější. Nic pro staromily, ale kdo má rád moderní věci a i vůni kouře, tak tomu tenhle dřívkáč i prkénko doporučuji. 

Zpracování je skvělé. Stabilita dokonalá. Prostě trouchu jiné vaření je s Ncampem v pohodě.

Mrkněte na video, protože z fotek to tak nevyzní tak jako na videu. Hezký den přeje Kraken

Zanechat komentář