logo

Bushcraftportal.cz

Nalepená smola, to je ale smůla

5.09.2019 / Kategorie: Přírodní, Tipy, návody / Napsal: / Komentáře: 7

Je to tak, každý se s tím jistě setkal. Sednete nebo si kleknete v lese a malér je na světě. Smola, pryskyřice, nebo lidově smůla …


Je to tak, každý se s tím jistě setkal. Sednete nebo si kleknete v lese a malér je na světě. Smola, pryskyřice, nebo lidově smůla nalepená na oblečení, batohu a podobně.

Většinou tohle dělá smrková smola, když je teplo, tak ze stromů přímo kape. Buďto ze zlomených nebo odřených větví, ale i ze šišek. 

Můžete si dávat sebevíc pozor, ale prostě sem tam nějaký flek schytáte. Drží se vás statečně. Pokud na něco takového narazím, snažím se klackem nebo kamenem odstranit zbytek smoly z látky.

Pak, aby to dál nelepilo, zamažu popelem, prachem nebo hlínou. V lese s tím víc neudělám.

Doma pak ano. Pokud už je smola zatvrdlá, oškrábu jí co nejvíc dolů. Třeba nehtem, ale dělejte to venku, jinak si to doma zaneřádíte.

A pak přichází na řadu technika. Žehlicí prkno, žehlička a něco savého, kapesník, kus látky, papírový kapesník nebo školní piják.

Takovou podložku položíte na smolu a žehličkou nahřejete. Vsakuje se ochotně.

Po chvilce je na samém papíru flek, tak je dobré vzít čistý a pokračovat. Pak se dostanete do stádia, kdy už nic nejde vysát.

Flíček na kalhotách ztmavnul a roztáhnul se. Teď je dobré to vyprat a poté podle potřeby opakovat. Už po prvním čištění a praní bude 80% skvrn pryč. 

Pozor, z jakého materiálu smolu odstraňujete. Mám zkušenosti jak s bavlnou, tak se směsí bavlny. Třeba i naše KTX polyester lze takto čistit, ale jsem při tom opatrnější.

Doufám, že vám tenhle tip pomohl. Pokud máte nějakou „babskou radu“ na tohle téma, napište do komentářů. Díky Kraken 

7 komentářů

  1. Rafael
    dne 7.9.2019 v 17.06

    Z vlasů jsem ji úspěšně sundal kapkou lampového oleje. Věřím, že s látkou to bude fungovat stejně dobře.

  2. atti.hombre
    dne 8.9.2019 v 5.06

    Hoj… na živicu platí bravčová masť- pekne rozpustí živicu a potom odsať papierovým obrúskom… na mastnú škvrnu stačí saponát na riad… z rúk to ide dole tiež excelentne s tou masťou… to len tak na okraj 🙂


Zanechat komentář