logo

Bushcraftportal.cz

Vařič dřívkáč Firebox Nano Ultralight Gen. 2

19.09.2019 / Kategorie: Nástroje, Nezařazené, Oheň, Potrava, Přežití, dovednosti, Vybavení / Napsal: / Komentáře: 3

Po dřívkáčích Firebox jsem vždy mlsně koukal. Kolega Honza Jirka jeden měl a na každé akci mne s tím provokoval. Po pár letech trápení se …


Po dřívkáčích Firebox jsem vždy mlsně koukal. Kolega Honza Jirka jeden měl a na každé akci mne s tím provokoval. Po pár letech trápení se nám podařilo dostat produkty Firebox na bushcraftshop.cz.

Okamžitě jsem skočil po nanu, tedy nejmenším dřívkáči, a ještě jsem přibalil pár doplňků. 

Dnes si ukážeme základ. Tedy samotný dřívkáč Firebox Nano ultralight, krabičku X- case,

závětří Flame Guard, rošt na grilování Adjustable Fire Grate a Fuel plate, neboli plát pro vaření s tuhým lihem. 

Firebox to má vše dobře vymyšlené a to se mi vždy líbilo. 

Dřívkáč včetně doplňků se vejde do krabičky a tu pak můžete strčit i do kapsy od kalhot

Popis začnu krabičkou.

Ta je nerezová a hned na začátku zaujme prolisem, který po rozložení krabičky tvoří písmeno X.

Do těchto prolisů pak zapadnou nožky dřívkáče. Krabička funguje jako stojánek, podložka a i obal na dřívkáč.

Pokud v dřívkáči spalujete dřevo, tak popel a žhavíky padají do krabičky. Nemusíte se bát, že zapálíte okolí a stabilita dřívkáče se o hodně zlepší.

Krabička drží ten největší binec uvnitř a chrání tak batoh nebo kapsu před zašpiněním od sazí.

Dřívkáč je z několika částí, které jsou k sobě přichycené jakoby miniaturními panty.

Jednoduše dřívkáč otevřete, jedním pohybem zajistíte roštem a je sestaveno.

Vše funguje bezvadně. Na první pohled se zdá být dřívkáč křivý. Ono to tak opravdu je, není pravidelný.

Při pohledu shora je to hodně znát. Musí to tak být, jinak by nešel složit. Dřívkáč stojí na čtyřech nožkách, které se pootočením dají nastavit tak, abyste nad dřívkáč mohli dát malou i velkou nádobu. Je to vážně promakané. 

Součástí dřívkáče jsou i dva dráty, které když prostrčíte do příslušných otvorů, tak slouží jako držák lihového vařiče velikosti esbitu.

Když vyndáte hořák vařiče, můžete tam dát hořák plynového nebo benzinového vařiče, který je spojený s kartuší hadičkou. Tohle nemám vyzkoušené, protože tenhle typ vařiče nemám. 

Pokud dráty necháte v otvorech, tak tvoří základnu pro doplněk Fuel plate díky kterému můžete ve vařiči vařit tuhým lihem nebo pokud použijete mystičku na gel, tak i gelovým palivem.

Vzdálenost plátu od nádoby je ideální a dřívkáč funguje i jako závětří. 

Pokud fouká vítr, je nejlepší si najít místo, kde nefouká. Někde za kamenem, kmenem nebo batohem. I tak je lepší použít závětří Flame Guard, které nejenže funguje jako zábrana proti větru, ale také brání plamenům olizovat ručky nádobí, na kterých bývá plast. Takže dvojí funkce. 

Pokud nacpete rozžhavený dřívkáč dřevěným uhlím můžete Firebox Nano použít i na grilování.

K tomu slouží grilovací rošt Adjustable Fire Grate. Tenhle plát je fajn, je ze silného nerezu a nekroutí se.

Posouvá možnosti tohoto dřívkáče zase o kus dál. Jediná vada na kráse je ta, že se tenhle plát nevejde do krabičky s rozloženým dřívkáčem. I tak je to fajn doplněk.

Použití

Je to naprosto jednoduché. Dřívkáč, který se vejde do kapsy díky rozměrům (zabaleno v krabičce) 127x 89 x 19 mm a váží i s krabičkou 232g rozložíte k použití za pár vteřin. Dejme tomu za 5 vteřin jste připraveni.

Díky krabičce je zaručena stabilita i na nerovném podkladu. V roštu jsou výrazné otvory pro přívod vzduchu.

Na dvou bocích vidíte velké přikládací otvory.

Pokud je uživatel naučený na klasické vysoké dřívkáče stylu Ikea odkapávač na příbory a podobné, tak bude chvilku zápasit, než zjistí, že méně paliva v dřívkáči je lepší než ho narvat k prasknutí.

Pokud dřívkáč nacpete dřívky, a nebudete na něj dávat žádnou nádobu, tak to bude ok. Plamen bude jasný a vysoký, ale běda pokud na naložený dřívkáč dáte nádobu.

Okamžitě ho začnete dusit. Osvědčilo se mi dávat méně paliva a pak jen postupně přikládat z boku udělanými přikládacími otvory. Bohatě to stačí. Otvory jsou dva, a pokud do nich prostrčíte klacíky o velikosti cca 2,5cm, tak ty se vám uvnitř dřívkáče zkříží a zbyde i dost místa pro vzduch a to je důležité.

Pokud pak postavíte na dřívkáč nádobu, nic se nebude dusit a vařič bude optimálně spalovat. 

Vařič je dost malinký a nízký a proto je důležité, aby měl dostatek vzduchu. 

Různé způsoby naložení, použití vařiče si nechám do dalšího článku. Je totiž několik způsobů jak v něm dřívka spalovat. Ale pro přehlednost to opravdu nechám na další článek.

Závěr

Dřívkáč Firebox Nano Ultralight Gen. 2 je skvěle vymyšlený vařič. Díky doplňkům z něj uděláte univerzálního pomocníka na vaření v přírodě.

Spálíte málo dřeva, budete mít oheň pod kontrolou a zanecháte v místě vaření minimální nebo žádnou stopu.

Na uvaření litru vody bude stačit pár kousků dřeva, přesněji 4ks o průměru 2,5cm a délce cca 30cm plus něco na zapálení ohně.

A to vše při miniaturních rozměrech a váze. Můžete spalovat dřevo, dřevěné uhlí, tuhý i kapalný líh, gelové palivo anebo použít jako závětří pro jiné vařiče. Za mě dost dobré. 

Tenhle článek berte jako obecný popis produktu a jeho funkcí. V příštím článku se pak rozepíšu o různých způsobech přikládání. 

Hezký den přeje Kraken 

3 komentářů

Trackbacky/Pingbacky


    Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'list_pings' not found or invalid function name in D:\Sites\web_8509840000305886941292941\www\wp-includes\class-walker-comment.php on line 184

    Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'list_pings' not found or invalid function name in D:\Sites\web_8509840000305886941292941\www\wp-includes\class-walker-comment.php on line 184

Zanechat komentář