logo

Bushcraftportal.cz

Jaký způsob vaření v přírodě je nejlepší?

18.11.2019 / Kategorie: Nástroje, Potrava, Vybavení / Napsal: / Komentáře: 7

Tenhle článek je odpovědí na Vaše otázky, jaký vařič nebo způsob vaření nejraději používám v přírodě.

Upřímně, nejraději bych používal otevřený oheň. Mám rád vůni ohně, …

Tenhle článek je odpovědí na Vaše otázky, jaký vařič nebo způsob vaření nejraději používám v přírodě.

Upřímně, nejraději bych používal otevřený oheň. Mám rád vůni ohně, praskání, teplo i světlo, které mi dává. Bohužel jsou místa, roční období a situace, kdy oheň není vhodný. Naopak je nevhodný a nebezpečný. 

Oheň rozdělává jen, když mám dobré a bezpečné místo, dostatek vody a počasí je chladné, vlhké a nehrozí tak riziko požáru. 

Také se snažím mít malinký oheň, a pokud jdu sám, snažím se vystačit si s dřívkáčem. Je jedno jakým, oheň v dřívkáči je menší, spotřebuje se méně paliva a i hašení je rychlejší.

Tenhle způsob mám rád. Ale jsou místa a situace, kdy je lepší se bez ohně obejít. Také to má několik faktorů proti, když pominu bezpečnost. Tak ohněm a kouřem se snadno prozradíte.

Také vonět kouřem budete ještě dlouho po tom a i vaše nádobí bude špinavé a voňavé ☺.

Mám rád dřívkáč Firebox, který se vejde do kapsy a mám tak skládací ohniště stále při ruce. Viz článek zde.

Potom je zde hodně jiných možností, pevný líh, tekutý líh, gel a podobně. Osobně jsem si oblíbil plynový vařič a benzinový. 

Začnu s plynem. Výhoda je rychlost použití, bezpečnost a rychlost vaření.

Plynový vařič můžete bez problémů použít i v místnosti. Já ho třeba použil ve vlaku, i v jedoucím nákladním voze, na korbě. Jen je potřeba mít k tomu určený vařič.

Dlouhé roky jsem používal český vařič VAR2, ale ten byl nedávno vystřídán vařičem Jetboil.

Tento vařič můžete i při vaření držet ve vzduchu díky kompaktní konstrukci a neoprenovému obalu. Tenhle systém je čistý, rychlý a velmi účinný. Jetboil používám, když si nemám čas hrát. A musím mít včas a rychle vařeno.

V zimních měsících nebo při delším vaření ale raději používám benzinový vařič.

Benzinový vařič Svea 123 je léty prověřený, bytelný a jednoduchý vařič. Já do něj používám jak technický benzín tak i automobilový. Ano trochu to ušpiní nádobí, ale benzín se dá sehnat všude. 

Jeho rozhoření chvilku trvá, ale pak je to raketa ☺ Právě v zimě ho využívám nejvíc. Když už se jednou rozjede, tak je mu jedno, jaký mráz je. Funguje skvěle a je opravdu jednoduchý.

Také byl často kopírován třeba v Rusku anebo v Německu viz Juwell 34. Mám ho rád díky jeho jednoduchosti a spolehlivosti.

Takže odpověď na otázku je? Když mám čas a vhodné podmínky, tak oheň nebo spíš oheň v dřívkáči.

Pokud jdu nalehko a stačí mi k životu horká voda na čaj, kafe nebo instantní jídlo, tak používám Jetboil na plyn. Jinak u mě vede benzín a to už řadu let. 

Jaký způsob vaření používáte vy? Hoďte svůj tip do komentáře. 

Hezký den přeju, Kraken

7 komentářů

  1. Kromě ohně mám nejraději plyn. Začínal jsem s Campingazem, ale ten pasuje jen na kartuše Campingaz a nevyrábí směsi do mrazu.
    Teď už u mne léta vede Pinguin Surpass Titan. Ultralehký, výkoný a česká značka k tomu.

  2. Nejraději oheň. Když musím použít vařič, pak benzíňák. U starého Juwellu mi odešlo sítko v trysce a už jsem ho nesehnal. Tak jsem pořídil MSR s regulací a jsem spokojenej. Má výkon i při vaření v mraze.

  3. Ahojky já používám nejčastěji klasickej plyn Var 2. Jsem s ním spokojen a nedám na něj dopustit. Samozřejmě, že ohýnek je ohýnek tu romantiku a krásnou vůni ničím nenahradíš.

  4. bud tatoonka lihova mala bestie.. nebo drivkac heat2 od vas.. samolitr velkej ohne je velkej ohen.. ale kdyz chodim sam tak si defakto vystacim s mensi lihovou variantou nebo drivkacem. kdyz jdeme v parte, tak velekj ohen na zradlo a decentni lihovy vareni pro konvicku s vodou na sypany caj


Zanechat komentář