logo

Bushcraftportal.cz

Survival nůž od Gollik Knives

28.11.2019 / Kategorie: Nástroje, Nezařazené, Nože, Oheň, Potrava, Přežití, dovednosti, Přístřešky, Ruční výroba (Nožíří), Vybavení, Zbraně, pasti / Napsal: / Komentáře: 0

V dnešním článku se podíváme na nůž od nožíře, který se jmenuje Jakub Golla alias Gollik Knives.

Jakubovo nože mám už dlouho v hledáčku a musím …


V dnešním článku se podíváme na nůž od nožíře, který se jmenuje Jakub Golla alias Gollik Knives.

Jakubovo nože mám už dlouho v hledáčku a musím říct, že mají svoje kouzlo a nejen to. Na první pohled vidíte hezký design, všechny detaily k sobě pasují.

Na ten druhý pohled si pak všimnete precizního zpracování, luxusních materiálů a praktických detailů. 

Takže napřed malé představení.

Kydexové pouzdro v kombinaci se sníženým  koženým závěsem. Materiál čepele Sleipner kalený na 60hrc, povrch DLC proti korozi a poškrábání. Rukojeť micarta a modrá G10.

Délka nože 255mm, délka čepele 130mm a tloušťka 4,2mm. Váha i s pouzdrem je 405g a samotný nůž pak váží 268g. To není mnoho, ale ani málo. 

Pouzdro

Nůž do kydexu zaklapne a ani se nehne. Že by nůž sám vypadnul, tak to v žádném případě nehrozí. Kožený závěs je ke kydexu chycený dvěma šrouby a dá se o pár centimetrů posunout. 

Jsou zde dva průvleky na opasek, jeden větší a druhý menší. Aby nůž zasunutý v pouzdře neodstával od těla, je zde i pojistný pásek s drukem. Tenhle systém je super, i snížený závěs mi vyhovuje a nebrání tak nošení bederáku, pokud si hodíte batoh na záda. 

Ručka

Nůž se velmi dobře drží. Ručka je celkem baculatá a příjemné vybrání. Sedí v ruce opravdu dobře. Nepřetáčí se, nikde nic nevadí a každý detail a přechod je na setinky přesně dopasovaný.

V zadní části ručky je průvlek na pojistnou šňůru. Naopak v té přední horní části je zdrsnění jako opora palce při řezání.

Materiál micarta, velmi hezky zpracovaná, hladká s jemným zdrsněním. Opravdu příjemné držení. U čepele jsou vložené dva modré proužky G10ky. Vypadá to skvěle.

Čepel

Ta má příjemnou délku 130mm a to je na tábornický, nebo chcete-li survival nůž akorát. Sice při sekání bude pár cm délky čepele chybět, ale zase je nůž obratný při práci. Prostě není to mačeta.

Materiál je Sleipner kalený na dost vysokou tvrdost. Dlouho drží ostří a je to velmi odolné. Žádné vyštipování nebo vyhnutí. A to nůž zažil dost. Jako ochrana proti poškrábání čepele, proti odleskům a proti korozi je zde tmavý povlak DLC.

Výbrus je hodně vytažený. Sice má nůž ve hřbetu 4,2mm, ale díky výbrusu to nepoznáte. Hladce prochází jakýmkoliv materiálem.

Potraviny nerozlamuje. Je to prostě skvělé vyvážení mezi odolností a řezivostí. Úhel fazetky je ostrý, opravdu se to povedlo.

Postřehy z použití

Pokud nůž ušpiním, tak stačí jen opláchnout. Micarta ani DLC povlak nepotřebují žádnou speciální údržbu.

Nůž i po několika měsících používání vypadá jako nový. I ostří si držel strašně dlouho. DLC povrch je super na lepkavé potraviny, jde to z něj lehce setřít.

Do dřeva se zakusuje, a je jedno zda řežete silou anebo jemně. Chlupatá dřívka kouzlí krásná. Horní ostrá hrana zase bere šponu z firesteelu, že byste zapálili půlku lesa☺.

Na sekání to není, ano zvládne leccos – je to prostě menší a lehčí nůž. Ideální univerzál.

Pouzdro nemá chybu.

Plus

Preciznost zpracování. Všechny detaily a provedení a zpracování za jedna. 

Mínusy

Nemá, i cena je super. Jediná drobná vada, je ostřejší přechod ručka a ostří. Jsou tu dvě hranky, které je lepší srazit. Ale to je prostě už moc velké hnidopišství ☺.

Tenhle nůž nemá chybu, lituji, že jsem ho neobjevil dřív. Zpracování a design jsou na nevídané úrovni. Doporučuji se na některé z výstav zastavit u stolku Gollik Knives.

Hezký den přeje Kraken

Zanechat komentář