logo

Bushcraftportal.cz

Stan Tentipi Safir 7

3.12.2019 / Kategorie: Přežití, dovednosti, Příroda, Přístřešky, Vybavení / Napsal: / Komentáře: 1

Dnešní článek bude o trochu jiném stanu, než jsme v naší přírodě zvyklí potkávat.

Tvarově se jedná o teepee  – týpí ☺. Jsou zde použité jak …


Dnešní článek bude o trochu jiném stanu, než jsme v naší přírodě zvyklí potkávat.

Tvarově se jedná o teepee  – týpí ☺. Jsou zde použité jak moderní tak i klasické materiály.

Firma Tentipi je švédská firma, která má třicetiletou tradici ve výrobě těchto stanů.

Jejich nabídka je široká a velmi zajímavá, od celkem malých a lehkých stanů až po obrovské stany na různé akce, koncerty apod. 

Nás zaujal stan Safir 7. Ta sedmička v názvu ukazuje na počet nocležníků. Pokud ale budete využívat kamna, tak počítejte o dva kousky méně.

Na pořízení tohoto stanu nás navedla parta dobrodruhů, která si říká Fjolls expedition, která tohle týpí používá na svých toulkách na severu. O tom kdo a co jsou Fjolové jsem psal ve článcích zde.

Tohle není stan pro gramaře, kteří chodí hodně kilometrů za den. Také náš záměr s tímhle stanem byl jiný – statické akce, ukázky, předváděcí akce, kurzy a workshopy.

Tam má Tentipi Safir 7 skvělé využití. Na vandry ho opravdu nebereme. I když znám lidi, kteří podobné stany využívají na vandrování, ale jedná se o větší skupinu lidí a jsou často na jednom místě.

Tentipi Safir 7 je vyrobený z pevného plátna odolného větru dešti a i propálení. Stavba a konstrukce je jednoduchá. Za 5 minut máte postaveno. Pár kolíků, jedna skládací středová tyč a už vám to stojí. 

V horní části je i prostor pro komín a můžete zde rozdělat oheň nebo i rovnou postavit kamna.

Ale o tom až za chvilku.

Stavba Tentipi

Celý stan se vejde do jednoho balíku, který když se budete snažit, nacpete do 65litrového batohu.

Ano i s kolíky a skládací středovou tyčí. Váha je do 12 kg, což jde, pokud bereme to, že se do týpí vejde až sedm lidí.

Po vybalení balíku je potřeba zapnout zip vchodu a stan na zemi rozložit do kruhu. Zabere vám tak pět metrů v průměru.

<br />

Když ho rozložíte do hezkého kruhu, začnete z jedné strany kolíkovat. Nikdy se neubráníte tomu, že po postavení tyče budete muset některé kolíky přepíchnout.

<br />

Já to dělám tak, že napřed zakolíkuju obvod jen lehce cca 8 kolíků a pak rozepnu vchod a vztyčím středovou tyč.

DCIM100MEDIADJI_0301.JPG

Znovu zapnu vchod a jdu to vyšponovat dalšími kolíky. Je to opravdu jednoduché. Je zde hodně kotvících prvků, pružných lanek a podobně. Zatím jsem neměl potřebu to nějak extra šponovat a týpí ustálo i větrnou smršť.

Tak máme obvod i středovou tyč a vyšponované lanka. Je skoro hotovo. V dolní části týpí najdete podélné větrací otvory, které jsou zevnitř zavřené zipem a z venku chráněné chlopní.

Pokud potřebujete větrat, tak rozepnete uvnitř zip. Z venku je důležité vyšponovat krycí chlopně. Větrání provedete pomocí dvou kolíků. Pak už větrání regulujete zevnitř.

Aby ventilace fungovala jak má, a v případě vaření na ohni uvnitř stanu šel kouř nahoru, tak si musíte pohrát i s horní větrací légou.

Celý hořejšek se dá otevřít. Dělá se to pomocí systému táhel umístěných v dolní části stanu. Lankami pak regulujete horní část stanu.

Hořejšek lze celý zavřít moskytiérou proti komárům. Dá se to celé uzavřít plachtou anebo nastavit to tak, že dovnitř nebude pršet a foukat, ale kouř bude odcházet. 

Pokud zde použijete kamna, tak pozor aby se plachta nedotýkala rozpáleného komínu. Kamarádi na jedné akci nedali tuhle ochranu a stan se propálil. Jakmile skončí sezóna, hned týpí opravíme. Není to nic hrozného, jen pár děr. Na to jak dostává zabrat, tak se drží statečně ☺.

Pokud zde topím jen na grilu nebo dřívkáči, nemusím používat komín, ale stačí jen otevřít v horní části větrání, aby šel kouř ven.

DCIM100MEDIADJI_0281.JPG

Tentipi Safir 7, tenhle náš stan nemá podlážku, ale podlážka se k němu dělá. S podlážkou je to zase jiná liga. Bez podlážky ale cítíte kontakt s přírodou. Tentipi je stylovka. Noc v něm je jiná, a vaření uvnitř, když venku zuří bouře, je také jiná liga ☺, to se prostě musí zažít.

Moje zkušenosti s Tentipi jsou pozitivní. Ano, je to velké ale jak říkám, používám ho spíš na statické akce, kurzy a ukázky. Kolikrát nám pomohl, když několik účastníků bylo v podzimních měsících špatně vybaveno a díky Tentipi přečkalo víkend v super komfortu.

I malý oheň na dřívkovém vařiči zvedl vnitřní teplotu o několik stupňů. Na svoje kurzy používám Tentipi jako pojistku, kdyby přišlo něco nečekaného. Ono když pak vedete ukázky anebo vyřezáváte lžičky a venku fouká vítr a prší jako blázen, tak se kousek sucha a tepla hodí.

Vítr ani voda nemají šanci. Stan je vyrobený z husté impregnované bavlny a s vodou není problém. Odolnost proti roztržení je obrovská. Odolnost proti ohni také. Jiskry mu nevadí, jen u toho komínu pozor. Všechno šití drží a je hodně bytelné, oka jsou několikrát prošitá. Prostě pořádná práce.

V přední části je vstup krytý zipem. Po rozepnutí zipu můžete nechat vchod otevřený. Při procházení se musíte malinko přikrčit, alespoň u tohoto modelu, ale uvnitř už je opravdu hodně místa i na to, aby se zde člověk postavil. U středové tyče je výška 2,7 metru a průměr u země je 4,5 metru. Vejde se zde 6 – 8 spících lidí a 11-14 sedících, ale je to dost natěsno ☺. 

Tentipi Safir má celou řadu stanů viz obrázek. Dělají se i v lehké verzi, ale my jsme zvolili tu těžkou a odolnou verzi.

Tenhle stan vidím třeba jako základnu pro dvě rodiny s dětmi, spaním a vařením v jedné místnosti. Taková indiánská klasika v moderním hávu. Samozřejmě se jedná o velkou investici, ale nebojím se tvrdit, že tenhle stan bude dalších přibližně 50 let sloužit a skvěle fungovat.

Dlouho jsme se rozhodovali, zda tyhle stany zařadíme do nabídky nebo ne. Vlastně i teď když píšu tenhle článek, tak není nic jisté. Ano je super, idea, zpracování, funkčnost a praktičnost je skvělá, ale cena je na naše poměry dost vysoká.

Kdybych měl zahradu, tak bych si pro Tentipi našel místo, udělal tam dřevěnou podlahu a tam by stál Tentipi místo zahradního domku. Úplně to vidím ☺.

Tohle jsou moje závěry a postřehy z užívání tohoto netradičního stanu. Ještě se pokusím přidat pár slov od Fjolls Expedition, kteří s tímhle stanem cestují po Finsku a Švédsku. Ale to bude chvilku trvat.

Jsou stále někde na cestách. Tak zatím jen foto od nich a také video z první stavby Tentipi před pár lety. 

Hezký den přeje Kraken 

1 komentář

  1. Psát to celé znovu nebudu, holt kdo nevyplní email píše román zbytečně. Ale v kostce jsem popsal, že výborný kauf stanu robens cherokee podobné velikosti na ebayi s materiálem polycotton s trochu nižším podílem bavlny a vyšším polyesteru je v našich podmínkách taky dobrá volba. Pak jsem psal o firmě Solidteknics (jednodílné železné pánve, mršky na to mají patent) konkrétně o variantě z magnetické oceli, pochválil jsem Winnerwell nomad M stove s okénkem, vaření v holandské troubě z litiny, a sečetl jsem na nějakých 300kč za den cenu palivového dříví a nočních briket s příměsí kůry. Popsal jsem jak s nimi topit a zhodnotil jsem to celé tak, že to není levné hobby (statické táboření), ale dá se provozovat i u nás (bezkempu, známí). Na oplátku bych poprosil o tipy na lokality kde to ještě jde provozovat (na mail). Díky, Michal


Zanechat komentář