logo

Bushcraftportal.cz

Fire Piston Petromax

14.01.2020 / Kategorie: Nástroje, Oheň, Přežití, dovednosti, Vybavení / Napsal: / Komentáře: 1

Dnešní článek bude o trošku netradičním rozdělávání ohně. Konkrétně za pomoci „udělátka“ zvaného Fire Piston. A co že tuto je? ☺

Jedná se o píst s …


Dnešní článek bude o trošku netradičním rozdělávání ohně. Konkrétně za pomoci „udělátka“ zvaného Fire Piston. A co že tuto je? ☺

Jedná se o píst s místem pro práchno a kouskem těsnění, které drží tlak ve válci. Pak stačí jen prudce stlačit píst, následně prudce píst vytáhnout a díky tlaku začne práchno žhnout.

Zní to jednoduše, ale úplná hračka to není. Pokud Vám to ani teď není jasné, mrkněte na video na konci článku.

S Fire Pistonem jsem laškoval někdy před deseti lety. Mám dva kousky, jeden dřevěný a druhý mosazný.

Každý má své pro a proti. Ten dřevěný se dobře ovládá, ale je náchylnější na vlhkost, zatím co ten mosazný je odolný, ale práce s ním je horší. Chybí mu na konci pístu rozšířené místo, za které by se pořádně chytlo.

U obou dvou pak musíte mít krabičku s práchnem a mazáním na těsnění.

Fire Piston od Petromaxu to má mazaně vyřešené.

Vyrobený je z duralu. Je tedy odolný, ale lehký.

Na konci pístu i válce je pořádné madýlko, za které se Fire Piston dá pohodlně ovládat.

V madýlku jsou ukryté poklady. V jednom je trochu zuhelnatělého práchna a v druhém vazelína na namazání těsnění.

Těsnění je v tomto pistonu ploché, a dalo by se tak nahradit kusem gumy, lina nebo kůže. To je fajn. V těch starých Fire Pistonech, které používám, jsou jako těsnění gumové O kroužky, které ničím nenahradíte. 

Ještě je v těle pístu schovaná tyčka firesteelu. Pro jistotu. Super. Součástí balení je i váček na přenášení a také sada náhradních těsnění. Paráda.

Už delší dobu přemýšlím, jak popsat manipulaci. Lepší je podívat se na video, ale pokusím se to shrnout. Napřed je potřeba namazat vazelínou těsnění pístu. Vyfoukat zbytky a nečistoty z válce.

Na pístu je důlek pro vkládání práchna. Stačí drobet práchna vložit, zamáčknout do důlku. Pak nasadit píst do válce. Opřít třeba o stehno a zprudka udeřit do pístu.

A hned zase vytáhnout. Mrknete na důlek s práchnem a pokud žhne, tak ho přendáte do připraveného hnízda a rozfoukáte oheň. Pokud není práchno žhavé, tak pokus opakujte.

Uff 🙂 lépe to neumím popsat. Raději mrkněte na video.

Závěr. 

Fire Piston Petromax není levný, ale je velmi pěkně zpracovaný, má vychytané úložné prostory a obsahuje i tyčku firesteelu a tím už zase tak drahý není.

Je to zábavná věc a každý kdo to nezná, tak je z toho paf, jak to může fungovat. Princip je stejný jako dieselový motor. 

Zpracování je super a je to celkem nezničitelný kousek, který bude roky sloužit. 

Tenhle způsob rozdělávání ohně není tak známý, protože u nás nejsou k výrobě vhodné dřeviny, například bambus. Proto je tenhle systém více rozšířený v Asii.

Díky tomuhle kousku budete vždy za machry a přitáhnete pozornost. Osobně, i když s Fire Pistonem umím zacházet, nechávám si ho jen na ukázky a zvláštní příležitosti. Určitě bych si ho nedal do soupravy pro přežití. 

Ale jak říkám, je to zajímavý kousek a zajímavá dovednost

Hezký den přeje Kraken

1 komentář


Zanechat komentář