logo

Bushcraftportal.cz

Pár tipů jak rozdělat oheň firesteelem

28.01.2020 / Kategorie: Nezařazené, Nože, Oheň, Přežití, dovednosti, Vybavení / Napsal: / Komentáře: 3

V dnešním článku se mrkneme na pár tipů jak zacházet s firesteelem. Ostřílení borci škrtači tohle číst nemusí. Ale nikdy nevíte, jaká rada se uvnitř …

V dnešním článku se mrkneme na pár tipů jak zacházet s firesteelem. Ostřílení borci škrtači tohle číst nemusí. Ale nikdy nevíte, jaká rada se uvnitř textu ukrývá. Někdy jen maličkost dělí tisíce pokusů o rozdělání ohně od jednoho křísnutí, které ten oheň rozjede.

K napsání tohoto článku a i k natočení videa mne inspirovalo mnoho dotazů na téma firesteel. Jaký si mám pořídit, který je nejlepší a podobně. Poté následují dotazy, mě to nehází takové jiskry jako Tobě a podobně.

Ještě dopředu napíšu, že tohle jsou moje zkušenosti a postřehy a můj pohled na věc. Nikoho nenutím se tímto řídit. ☺

Ok tak hezky ze začátku odpověd’ na pár otázek.

Otázka 1. Je rozdíl mezi tyčkami? 

Ano je, jsou tyčky měkčí a tvrdší. Ta měkká tyčka bude rychleji ubývat, ale zase na druhou stranu vytváří haldu ohnivých jisker. 

Zatímco tvrdší firesteel déle vydrží, ale pro vykřesání jiskry je potřeba větší síly. Osobně mám raději tvrdší firesteely.

Otázka 2. Je rozdíl ve škrtacím plíšku?

To každopádně. Řekl bych, že ten rozdíl je propastný. Některé plíšky jsou jen karikaturou škrtátka. Pokud někdo chce doporučit dobrou kombinaci škrtátka a firesteelu doporučuju Light My Fire, tvrdší firesteel s plíškem pro praváka i leváka a dokonce s píšťalkou.

Otázka 3. Čím nahradit nefunkční plíšek?

Nejlepší náhradou je kousek listu pilky na železo. Nejlépe ten kousek, který má na jedné straně zoubky a na druhé pak jen hladkou plochu. Stačí ulomit cca 5cm plátku a uvidíte, jaké jiskry budou lítat.

Otázka 4. Dá se škrtací plíšek něčím zcela nahradit? 

Ano dá, zmíněnou pilkou na železo, nebo já používám hřbet nože, nebo pilek na dřevo Silky apod. Ve finále se dá škrtat kdečím, kouskem skla, střepem dlaždice, keramiky prostě čímkoliv co je tvrdé a má ostroh hranu, i třeba kousek pazourku nebo křemene. 

Otázka 5. Neničí se nůž při použití jako křesacího plechu?

Ne neničí, jiskra má sice 3000 stupňů, ale hned od nože odletí a neublíží mu. Sice jsou na noži spálené stopy po křesání, ale to se dá snadno utřít. Firesteel však může plochu nože poškrábat, ale to by musel nějak nešikovně sklouznout. Je jasné, že se křeše ostrou hranou hřbetu nože a ne samotným ostřím. 

Otázka 6. Můj nůž nemá ostrý hřbet, jaký nůž je na škrtání dobrý?

Pokud nůž nemá ostrý hřbet, stačí na brusce přejet hřbet a hned bude ostrý. Nechávám si ostrou hranu na všech nožích do přírody. Jinak z továrních nožů nejlépe škrtají nože od Mory, například Kansbol, Garberg, Eldris anebo nože Hultafors 0K4 a další. Chce to napřed zkusit hranu. Zkuste hřbetem nože, teda tou hranou, kterou chcete škrtat, přejet po nehtu palce u ruky. Pokud hranka bude brát šponku z nehtu, tak bude fungovat i na firesteel.

Otázka 7. A co zavírací nůž?

No zavíráky mají většinou všechny hranky zaoblené, až na jednu výjimku. Tou je pilka na dřeva na švýcarských nožích nebo multitoolech. Tam je pilka dokonalá ke křesání, jen pozor ať se Vám nezavře a nezraníte se nebo jí nezlomíte.

Otázka 8. Tenký nebo široký? Dlouhý nebo krátký firesteel?

Já mám jasno, pro začátečníka doporučuju dlouhý a silný.

Osobně na kurzech používám náš Firesteel Stick XXL bez ručky. Je to vlastně jen tyčka s dírkou na provázek. Říkám tomu pracovně Dildo ☺

Je to fakt obří, ale dává obrovské množství jisker. Není lehký, ale má svoje plusy.

Pokud už budete zkušenější tak si můžete hrát s pindíkama, 🙂 ale pro začátek je lepší delší tyčka.

Otázka 9. Jak daleko mám být s křesadlem od troudu?

To je jasné, co nejblíž. Prostě tak, aby co nejvíce jisker dopadlo na troud a aby byly dostatečně žhavé. To znamená čím blíž, tím líp. Pokud budete moc daleko, jiskry budou létat kolem a nic nezapálí a brzo vychladnou.

Otázka 10. Jak mám udělat, abych si při křesání nerozhazoval troud?

No a to je na delší povídání, hodil jsem to do videa, kde je to názorně ukázané. Ale budu se v následujících řádcích snažit to srozumitelně popsat.

Metoda 1. Házím jiskry z dálky

Tuhle metodu používám, když zapaluju chmýří bodláků nebo benzinový či plynový vařič. To co může rychle vzplanout a co mi může popálit. Tak jsem raději dál. Jinak na klasický troud, trávu a hoblinky se tahle metoda moc nehodí.

Výhoda je, že se můžete do firesteelu pořádně opřít a nerozházíte si připravený troud.

Metoda 2. Zapíchnu firesteel do troudu

Velmi častá metoda. Řekl bych, že 90% lidí to dělá takto. Já tohle používám, pokud mám troudu málo, malou hromádku. Je potřeba odhadnout vzdálenost, abych si pak nerozhodil troud nebo neuhasil první plamínek ohně.

Výhoda je, že nemusíte na firesteel tak tlačit, a nebude vám tolik ubývat.

Metoda 3. Pevná ruka a škrtá se firesteelem

Tuhle metodu mám rád a používám často. S plíškem se provádí hůř, ale s nožem nebo mačetou je tahle metoda skvělá. Pevně chytíte nůž do ruky, opřete o podložku (zem, kamen, pařez apod.) a nasměrujete nad troud, přiložíte firesteel a tím škrtnete směrem k sobě. Takže ruka s nožem je na svém místě a škrtáte pohybem firesteelu. 

Nebo druhá varianta

Výhoda – jistota že si nerozhodíte troud, halda jisker, protože se do toho můžete dobře opřít. Víc se ale opotřebovává křesadlo.

Metoda 4. Jednoruký voják

Tahle metoda se vyučuje na armádních kurzech. Je podobná té předchozí, jen se počítá s účastí pouze jedné ruky. Takže nůž nebo mačetu podložíte klackem, přešlápnete nohou a volnou rukou škrtáte jako v předchozí metodě. Není to legrace a je to jen o tréninku. Je lepší to umět a nepotřebovat než neumět a potřebovat.

Metoda 5. Jemná práce s pilkou

Tahle metoda je jemná, lehká, elegantní a vysoce účinná. Nejlépe se provádí s pilkou na dřevo třeba na švýcarském noži. Tu prostě umístíte nad troud a o hranku pilky hodíte firesteelem jiskru. Je to efektivní, jste blízko troudu, nemůžete si to udusit, rozhodit a nepotřebujete velké křesadlo ani moc troudu. Je to o trpělivosti a šikovnosti. Hezky se na to kouká, ale taky je to potřeba nacvičit. Tuhle metodu rád používá můj kolega z kurzů Honza Jirka.

Techniky a metody různě kombinuji a procvičuji. Snažil jsem se to popsat, jak to nejlépe šlo, ale video ukáže víc. 

Snad Vám článek pomohl, příště se budu věnovat přípravě troudu.

Hezký den přeje Kraken.

3 komentářů

Trackbacky/Pingbacky


    Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'list_pings' not found or invalid function name in D:\Sites\web_8509840000305886941292941\www\wp-includes\class-walker-comment.php on line 179

Zanechat komentář