V dnešním článku se podíváme na netradiční jídlo, které najdete v přírodě. Jsou to lískové jehnědy. Ano, ty co visí na jaře z lísek a když je teplo, lítá z nich pyl.

V první řadě je potřeba upozornit na to, že obsahují pyl a jsou tak velkým alergenem. Takže pozor!

Pokud tohle chcete ochutnat, postupujte opatrně. Napřed malinko a postupně až si zvyknete, tak zvyšovat dávku. To platí obecně u všech jídel z přírodních zdrojů.

Nejsme stavění na pojídání velkého množství syrového jídla. A už vůbec ne na tyhle nahořklé přírodní pochoutky.

Tepelná úprava je nejlepší. Můžete spařit, vařit nebo smažit. 

Dnes si udělám na másle smažené lískové jehnědy.

Sběr jehnědů záleží na místě. Na některých slunných místech budou už v únory vyprášené, suché a to nechceme. Chceme, aby jehnědy byly šťavnaté, plné pylu a pokud možno zavřené. Leden až březen je ideální.

Když je ochutnáte zasyrova, budou mírně nahořklé, trpké a bude to chutnat jako koberec. Zvlášť ty starší. Po usmažení se chuť zlepší, asi jako když proženete kousky koberce friťákem v KFC. ☺

Dělám si legraci, tak hrozné to není. 

Také záleží na tuku, olivový olej nebo sádlo tomu dodají svojí pachuť, zatímco třeba máslo se k jehnědům velmi dobře hodí.

Já používám přepuštěné máslo, zvané Ghee nebo Butterschmalz 🙂

Také si ho sám dělám, ale o tom až jindy.

Takže stačí nasbírat co nejmladší jehnědy, na pánvi rozehřát tuk a pak přihodit jehnědy. Pozor, ať se nepřipálí. Chce to zprudka smažit, ale dávat pozor a míchat. 

Uvidíte, jak se budou kroutit, zmenšovat a ztrácet velikost. Také změní barvu, mám rád, když jsou dozlatova. Pak jen ochutit dle libosti. Mě stačí sůl a pepř.

Pár minut a je hotovo. Vypadají a chutnají jako křupky. Na stupnici chutí od 1-5 bych jim dal tak 1,5 nebo spíš 1 ☺. Jednička je nejhorší ☺Ale dá se na tom přežít.

Přežít se na tom dá, ale pokud máte sůl, pepř a tuk tak to zas tak špatné není. 

Berte to jako nouzové jídlo. V měsících od prosince do března toho moc k snědku nenajdete. 

Někde jsem četl, že se dají jíst i březové nebo vrbové či olšové jehnědy. Zkusil jsem je syrové, a ty lískové mi vycházejí jako nejchutnější, a tak se toho držím. A dělám jen lískové jehnědy.

Pokud z nich uděláte kaši, tak ta bude chuťově jiná. Já takové kaše jím nerad a proto jehnědy raději smažím. 

Pokud máte někdo zkušenost s tímto netradičním jídlem, tak budu rád za Váš komentář. Díky Kraken 

Sdílet

Zanechat komentář