Mám rád věci, které mají víc funkcí, ale přitom jsou jednoduché. Přesně taková je ocílka od firmy TBS na kterou se dnes podíváme.

Je to kus oceli o rozměrech 82x40mm, tlouštky 5mm a váhy 80g. Kolem dokola jsou ostré hrany pro křesání s firesteelem anebo s pazourkem a uprostřed je důlek.

Takže se celá ocílka dá použít jako přítlak při rozdělávání ohně metodou bowdrill.

Přítlak na Bowdrill

Jako přítlak to funguje skvěle. Důlek je dost hluboký, aby z něj vrták nevyjel.

Vnitřek by mohl být víc vyleštěný, ale i takhle to funguje dobře a vyleští se to časem.

Použil jsem tento přítlak asi desetkrát rychle po sobě a nezaznamenal jsem nějaké výrazné zahřátí materiálu. Je to prostě kus železa.

Firesteel

Hranku na škrtání s firesteelem hledat nemusíte. Je všude dokola a dokonce i vnitřní hrany fungujou.

Můžete si vybrat, jakou hranu použijete a také si můžete vymýšlet různé techniky škrtání.

Dokonce jde hranou naškrabat březová kůra nebo smolnička, takže vůbec nepotřebuji nůž. Hranou ocílky naškrabu podpal a pak hodím jiskru. Paráda.

Ocílka

I jako ocílka funguje tahle vychytávka od TBS dobře. Jen je lepší si vybrat stranu, kterou bude trápit mlácením. Tam pak zůstanou stopy  a šrámy od pazourku, který při křesání odškrabuje kousky ocílky a mění je na jiskry. S touto stranou se pak hůř škrtá s firesteelem.

Takže pokud si rozdělíte strany na firesteel a klasickou ocílku, tak to bude v pohodě.

Přijde mi to jako výborná pomůcka a od TBS je i za příjemnou cenu. Hlavně ten přítlak na bowdrill, nulový odpor a nemusíte nic složitě hledat a vyrábět. Člověk se pak může soustředit na samotnou techniku bowdrillu.

Něco podobného dělá třeba Esee, ale tam je cena cca 900 Kč. To mi přijde tohle TBSko “zadarmo.” I v naší dílně nějaký pokus proběhl, ale zatím zůstalo u prototypu. 

Pokud hledáte ocílku a nepotřebujete klasické tvary, doporučuju se podívat po tomhle kousku od TBS.

Hezký den přeje Kraken

Sdílet

Zanechat komentář