logo

Bushcraftportal.cz

EDC organizér JUBÖ – vybavení v organizéru

6.05.2020 / Kategorie: KPZ, Nástroje, Nezařazené, Přežití, dovednosti, Tipy, návody, Vybavení / Napsal: / Komentáře: 0

O EDC organizéru, který vyrábíme v naší dílně, jsem psal už v roce 2017.  To bylo však jen představení produktu. Článek najdete zde. 

Dnes se podíváme …

O EDC organizéru, který vyrábíme v naší dílně, jsem psal už v roce 2017.  To bylo však jen představení produktu. Článek najdete zde. 

Dnes se podíváme na vybavení, které v něm nosím.

EDC – Every Day Carry, tedy věci, které nosím každý den. Jedná se o pár drobností, které mají v organizéru své místo a jsou tak po ruce, až je budu potřebovat.

Občas něco přidám nebo uberu, ale tohle je moje ustálená sestava. 

Rozměry organizéru jsou 170×120 mm a po rozepnutí zipu rozložíte organizér na 170 x 240mm. 

Takže se pohodlně vejde do kapsy kalhot, do bundy nebo do víka batohu. 

Uvnitř je mnoho přihrádek na drobnosti.

Začnu ale z venkovní části. Zaujme zde velcro panel a pod ním větší kapsa. Ta je ale plochá a pojme maximálně zápisník, vizitky, swisskartu nebo něco podobného plochého.

V zadní části jsou našité popruhy. Díky zipům se může celý organizér otevřít. Odstranil jsem kovová táhla jezdců zipů, aby to necinkalo a nahradil paracordem. Na jednom jezdci mám tritiový krystal.

Ten bude svítit asi 20 let a díky tomu najdu EDC organizér i po tmě ve stanu nebo v batohu. 

Uvnitř je organizér rozdělený na dvě části. V jedné jsou gumová pružidla a v té druhé látkové kapsy a průvleky. Tuhle část mám na zápisník, používám odolný zápisník – RITE IN THE RAIN POCKET.

Vydrží vše, a když chci nechat někde zprávu, tak se list nerozmočí.

Mám zde i dvě psací potřeby, obyčejnou tužku a propisku. Ta „obyčejná tužka“ je klasický krajón nebo versatilka od Koh-i-nooru. Starší ročníky jistě velmi dobře znají. Vyrábí se dodnes a mám ho rád. Funguje spolehlivě a tuha se dá v nouzi nahradit uhlíkem. 

Propiska je vlastně taktické pero od Fenixu. Ano, to je ten výrobce svítilen. Pero je z tvrzeného hliníku, velmi pevné a odolné.

Díky klipu se dá nosit i v kapse. Má i tvrzený hrot na rozbíjení skel. Pokud se odšroubuje víčko, tak je tam klasická propiska.

Zajímavá věc i na sebeobranu. Dá se v ruce použít jako obranná zbraň Kubotan.

Jedna sichrhajska ☺ tedy spínací špendlík. Druhý je ukrytý pod nášivkou na velcro panelu. Na vyndávání třísek nebo píchnutí puchýře je perfektní. No, a když uletí knoflík, tak se spínací špendlík hodí.

Pak zde mám několik vizitek a přibližně 6 metrů šňůry, konkrétně micro paracordu, který při své tloušťce 1,18 mm unese cca 50 kg. Je to pevné, odolné a neskutečně skladné. 

Tak jdeme na druhou půlku.

Jsou zde menstruační tampóny. Pomůžou při rozdělávání ohně, zastavení krvácení z nosu, zakrytí rány nebo odřeniny. Na očištění rukou, filtraci vody a podobně. Pro mě multifunkční pomůcka na různé situace.

Píšťalka na signalizaci nebo upozornění na sebe. V mém případě vyrobená z nábojnice a kouskem paracordové ozdoby, která se v nouzi nechá rozplést a použít.

Dál je tady křesadlo, jen tyčka bez držátka. A stačí to. Na křesání můžu použít hranu dalšího nástroje. A tím je páčidlo. Tohle je trochu kontroverzní věc.

Velká a těžká, ale hodila se. Několikrát se stalo, že jsem se potřeboval dostat do dveří, pod poklop či do auta a nehty to páčit nechcete. Páčidlo se osvědčilo i na velký poklop kanálu. Prostě prima věc ☺ Má klip i otvírák na pivo ☺.

Zúžený hrot páčidla pasuje do otvoru po klíče a tak si můžete otevřít i zabouchnuté dveře kde upadla klika. 

Brousek. Malý cestovní trojhranný keramický brousek, který má tři brusné ploché hrany a každá hrana toho trianglu má jiný úhel. Dá se s tím skvěle brousit různé druhy zubatých ostří.

Mrkněte zde na odkaz, kde najdete více druhů keramických brousků.

Svítilna Fenix HL10. Pidi svítilna na jednu mikrotužkovou baterii. Má celkem slušný dosvit, slušnou výdrž a je opravdu malinká. Mám k ní i popruh, takže se dá nosit jako čelovka, ale budu se jí věnovat v jiném článku.

No a pak je tu švýcarák. Konkrétně model Alox Pioneer X. Má čepel, nůžky, otvíráky a šídlo. Alu střenky jsou elegantní a odolné. Také mu věnuji samostatný článek. A možná, že už ten další v pořadí. 

Tak to je vše. Není to málo, ale není to ani moc vybavení. Myslím, že je lepší to nosit takto, než někde po kapsách. EDC organizér můžu přehazovat z batohu do batohu, do vesty nebo kapsy bundy. A vždy mám vše potřebné po ruce. Spolu s lékárničkou tvoří skvělý pár. 

Dříve jsem jako EDC vybavení nosil i nářaďový Leatherman. Ten sice stále nosím, ale samostatně, už ne jako součást EDC setu.

Berte to jako malou inspiraci a klidně se do komentáře podělte o svůj EDC set. 

Hezký den přeje Kraken 

Zanechat komentář