logo

Bushcraftportal.cz

NŮŽ CONDOR BUSHGLIDER 1095 EL SALVADOR

16.06.2020 / Kategorie: Nástroje, Nože, Oheň, Potrava, Přežití, dovednosti, Příroda, Přístřešky, Sériová výroba, Vybavení, Zbraně, pasti / Napsal: / Komentáře: 3

NŮŽ CONDOR BUSHGLIDER 1095

Nože od firmy Condor jsou celkem populární, kvalitní, levné a praktické. Občas se na nich musí něco málo upravit. Jak si povede …

NŮŽ CONDOR BUSHGLIDER 1095

Nože od firmy Condor jsou celkem populární, kvalitní, levné a praktické. Občas se na nich musí něco málo upravit. Jak si povede tahle bushcraft kudla v testu? No, jdeme na to.

Napřed trochu historie, která sahá až do roku 1787, kdy v německém Solingenu vznikla továrna vyrábějící nože, meče, vojenské nože, ale i zemědělské nástroje. V roce 1964 společnost vytvořila nový závod ve střední Americe, v městečku Santa Anna v Salvadoru.

První, co člověka při pohledu na nůž trkne, je nápis Condor El Salvador.

Condor dělá širokou škálu různých mačet a nožů. Já jsem sáhnul po tomhle plasťáku. Nemyslím to nějak zle. Prostě vidím plastovou ručku a pouzdro a automaticky říkám plasťák.

Popis

Poměrně lehký nůž, který bez pouzdra váží 115g a s pouzdrem pak 160g.

Pouzdro je plastové s jednoduchým závěsem s koženým očkem. Nůž jde do pouzdra lehce a při zasunutí uslyšíte cvaknutí.

Způsobí ho dva výstupky uvnitř pouzdra, které zapadnou do prohlubní na rukojeti, tam je malý znáček, hlava Condora. ☺

Nůž drží v pouzdře dobře a šel by nosit i na krku, rukojetí dolů. Časem se to však může vyběhat, takže je potřeba být ve střehu. Pouzdro je jak pro praváka, tak i pro leváka. Nůž tam lze dát oběma způsoby, a i závěs na opasek se dá přendat, takže je pouzdro velmi univerzální. 

Jde zasunout do Molle vazby a díky tomu, že se místy rozšiřuje, tak v molléčku drží pevně. V dolní části pouzdra jsou dvě dírky pro odtok nečistot.

Nůž, jak jsem říkal je celkem lehký. Konstrukce fulltang. Kdy čepel prochází až do zadní části, kde vystupuje a funguje jako nárazník a můžete do této části klidně bušit klackem nebo kamenem. Nezapomínejte, že je to lehký nůž. 

Celková délka je 231mm a délka čepele 108mm, tloušťka čepele je pouhých 2,5mm. Takže při hrubějších pracích opravdu pozor. Materiál čepele je uhlíkovka 1095, na ručce plast.

Výbrus plochý zakončený fazetkou. Povrch čepele má povrchovou úprava black stone wash. Nehází tedy odlesky a brání korozi a i škrábancům. 

Celkově to působí velmi dobře. Zvlášť v kombinaci, kterou jsem si vybral – v pískové barvě.

Použití

Tenhle nůž je celkem bezúdržbový. Dobře drží ostří a uhlíkovka se dá snadno nabrousit. Ručka ani pouzdro nevyžadují speciální zacházení. Do ruky sedne velmi dobře.

Rukojeť je hezky tvarovaná a obsahuje i protiskluzové prvky. Drží se opravdu dobře. Poměr délky čepele a ručky je ideální a nůž je tak velmi obratný.

V zadní části ručky je i průvlek na pojistnou šňůru, ale na sekání tenhle nůž není. Je lehký a tenký. Ano, něco mále s ním přepůlíte díky batoningu, ale je to prostě nůž na řezání. Štípání menších polínek na třísky mu problémy nedělá. Limitem pak je tenká a krátká čepel.

V řezání je jako ryba ve vodě. Jde dobře do řezu. Fazetka má dobrý úhel, ale chtělo by to ještě poladit, trochu vyleštit a bude řezat skvěle. Díky tenké čepelce je práce s potravinami v pohodě.

Nebojí se masa, sýrů, klobás ani zeleniny. Nic nerozlamuje a ani se na čepel moc věcí nelepí.

Prostě v pohodě.

Plusy

Dobré zpracování, jak design, tak ergonomie je fajn.  Velmi příznivá cena. Uhlíkovka je skvělá volba. Držení nože a ovladatelnost také. Poslouží jak začátečníkům, tak i pokročilým zálesákům.

Mínusy

Trochu by to chtělo poladit ostří, ale jen malinko. Dále bych uvítal ostřejší hranu na škrtání. Sem tam jiskru z firesteelu hodím, ale stačí chvilka na brusce a srazit horní hranku a půjde to lépe.

Zrušil bych falešné ostří. Zbytečně se při použití tlouku zakusuje to falešné ostří do tlouku. No a poslední mínus je, že ze začátku pouští barvu to kožené poutko. Doporučuju před použitím vyprat v teplé mýdlové vodě. Mohlo to obarvit triko. 

Závěr

Lehká, levná a dobrá kudla. Povedený design a dobré zpracování. Začátečník bude nadšený a pokročilého neurazí. 

Ještě mi napadla jedna věc. A tou je údržba. Takhle vypadá čepel, která zmokla, a kterou jsem pak dal mokrou do pouzdra. Po dvou dnech ochotně rezne, takže je potřeba se o čepel starat a mazat.

Jinak je to fajn kudla a rád jí doporučím dál. Kraken.

3 komentářů

  1. Ahoj, pěkná recenze, nůž znám a znám jeho kvality, akorát mě zarazilo, že nůž si hned na začátku zařadil mezi levné nože. Podle mě to je docela dost za nůž sériový výroby, za ty prachy už bych hledal jinde a kvalita jde sehnat i za daleko menší peníze (například mora)…

  2. To je pravda, nicméně ty levnéý nože od Mory se pohybují do pětistovky, a upřímně mám pocit, že zvládnou i to co kolikrát dražší nože… Rozhodně bych je doporučil začátečníkům spíš, než tyhle „podle mě drahý“ nože, mám s nima spoustu dobrých zkušenlstí a na ty základní věci bohatě postačí


Zanechat komentář