logo

Bushcraftportal.cz

Bedly na másle s kmínem

15.10.2020 / Kategorie: Houby, Lékařství, Potrava, Přežití, dovednosti, Přírodní / Napsal: / Komentáře: 4

Bedlu vysokou potkávám v přírodě moc rád. Stojí si tam hrdě, až si říkám, škoda jí trhat. Dnešní článek bude o těchto krasavicích, ale na …

Bedlu vysokou potkávám v přírodě moc rád. Stojí si tam hrdě, až si říkám, škoda jí trhat. Dnešní článek bude o těchto krasavicích, ale na talíři.

Dnes jsem neodolal a vyrazil na místo, o kterém vím, že je bedly navštěvují 🙂 Vyrazil jsem připravený, dát si rychlou a skvělou pochoutku.

Co k tomu potřebuji? Zdroj tepla, nádobu na vaření, sůl, pepř, kmín a trochu másla nebo sádla. 

I když já mám raději máslo. A ještě něco? Jooo, přece bedly 🙂

Bedly je dobré sbírat mladé, dokud jsou zespodu světlé. Ale už jsem v nouzi jedl i suché stařešiny.  Nejraději mám ty zavřené, říkám jim lampy. A na rozdíl od ostatních lidí, zpracovávám i nohy, ty mám rád, i když jsou tuhé. 

Takže bedly natrhám, očistím nečistoty, i když ony bývají čisté. Rozehřeju máslo a přidám natrhané kousky bedel. Trhám je na větší kusy a nějak se s tím nepářu.

Hodím na pánev a osolím. Pomalu dusím a někdy i podleju vodou. Ony sami pak vodu pustí, ale někdy jim pomůžu. Když bedly povolí, tak je trochu opepřím a přidám sůl. Ještě trochu másla, ať to klouže. 

Po chvilce jsou vláčné, ale já je raději dělám déle. Pozor na připálení, jinak budou hořké. Pokud jsou dobře udělané, tak se na jazyku rozplývají a mají máslově oříškovou chuť. 

Nejlepší jsou s chlebem, kterým pak doporučuju vytřít pánev od omastku.

Tuhle pochoutku miluju. Pokud na bedly narazím a mám k tomu ingredience, tak si je dám. Dělal jsem je i zabalené v alobalu, nebo smažené a obalované jako řízky, ale na kmíně jsou nejlepší.

Jsou to houby, takže jsou nabité energií a pomáhají nám snižovat tlak, hladinu cholesterolu, podporují imunitní systém, zbavují nás toxinů a pod.

Bedla výrazně podporuje imunitu, obsahuje spoustu antioxidantů, proteiny a minerální látky.

Kromě výborné chuti, obsahují lesní houby provitamín A, vitamíny skupiny B a vitamín D.

Prostě bedly miluju, i kdyby byli nezdravé, tak je budu milovat. 

Dnes jsem si moc pochutnal, bedly jsou fakt skvělé a teď, když píšu tenhle článek, tak se těším, až bedly zase najdu. 

Hezký den přeje Kraken

4 komentářů


Zanechat komentář