logo

Bushcraftportal.cz

DÝKA KKNIVES CASE No.3 (USA) – REPLIKA BOJOVÉ DÝKY

19.10.2020 / Kategorie: Nástroje, Nože, Nožíři-představení, Potrava, Přežití, dovednosti, Ruční výroba (Nožíří) / Napsal: / Komentáře: 1

DÝKA KKNIVES CASE No.3 (USA) – REPLIKA BOJOVÉ DÝKY

Dnes se podíváme na bojovou dýku z období druhé světové války. Jedná se o repliku dýky US …

DÝKA KKNIVES CASE No.3 (USA) – REPLIKA BOJOVÉ DÝKY

Dnes se podíváme na bojovou dýku z období druhé světové války. Jedná se o repliku dýky US CASE No.3. 

Originál jsem v ruce nikdy nedržel. Znám ho jen z obrázků. Takový nůž by chtěl mít ve sbírce skoro každý, ale byli dělané v malém počtu a tak jsou dost vzácné a drahé.

Tuhle repliku vyráběl nožíř Jarda Kotěra, od kterého mám i repliku útočného nože ČSLA zvaného VO7, psal jsem o něm zde.

Jarda se držel co nejvíce originálu a myslím, že se mu to velmi povedlo.

originál
Kotěra

Pouzdro šité z hovězí kůže zpevněné nýty, ve kterém je nůž zajištěný drukem. Materiál čepele je uhlíkovka C55, kovová je i záštita a pak následuje rukojeť, skládaná z kožených kroužků. Na konci je hlavice z duralu. 

Vše je hezky napasované a nové. Někdo to tak má rád, ale já ne, a tak jsem se vrhnul na patinování.

Kůže je jen natřená voskem, ale na čepeli jsem se vyřádil. Chtěl jsem, aby nůž vypadal, že tou válkou opravdu prošel. Použil jsem chemikálie z domácnosti, Coca-cola, hořčice, ocet a další.

Jen s tím duralem jsem nehnul. Ale už mám tip, jak ho ztmavit. Teď se mi dýka líbí ještě víc, než když byla nová.

Ano, mohl jsem počkat 30 let, až se patina vytvoří sama, ale já tomu raději vždy pomůžu. 🙂

Rozměrově se jedná o velký nůž. Celková délka je 290 mm, délka čepele pak dělá 175 mm, při tloušťce 3,8 mm. Váha i s pouzdrem je 273 g a bez pouzdra 190 g. To je na tak velký nůž slušné, může za to konstrukce na trn a kůže na rukojeti. Na to je potřeba dávat pozor. Není to kudla na sekání a páčení. I když se sekání nebojí.

Menší větve třeba na přístřešek zvládne v pohodě, ale je to jen konstrukce na trn. Hlavně tenhle nůž byl vymyšlený na boj, tedy řezání a bodání. Špička je odolná a nemusíte se o ni bát. S nožem jsem i házel a drží stále pohromadě. Je to dýka, takže má oboustranné ostří a to je opravdu ostré. Klobásu, špek i chleba s ní pobijete 🙂

Dřeva se také nebojí, takže nařezat klacek na buřta a vykouzlit chlupaté dřívko není žádný problém. 

Většina bude tvrdit, že dýka je nůž na nic. Ano i ne. Je na něco určený a v tom je tenhle nůž dobrý. V dnešní době to sice nevyužijeme, ale kdo má dýky rád, tak na ně nedá dopustit. Mám prostě tyhle teploměry v oblibě.

Na práci mám jiné nože, dýky mám na kochání. A že jich mám dost 🙂 A také mi dělají radost. Velmi oblíbenou mám britskou FS dýku, o které jsem psal zde. Také té jsem ublížil patinou, a výsledek vidíte zde.

Takže zpět k US dýce. Pro fanoušky bojových nožů je pořízení takové repliky jediná rozumná možnost jak se dostat k podobné kudle. Takže díky Jardo Kotěro, že se tomuhle věnuješ a děláš to moc dobře. Je to replika, nevydává se za originál, tak tím nikoho nepobuřuje, naopak tím vzdává výrobce hold těm, kdo to vyráběl a používal. 

Mrkněte do nabídky e-shopu, jsou tam od Kotěry velmi zajímavé nože. 

Tak nožům zdar a hezký den přeje Kraken 

1 komentář

  1. Ahoj Krakene, mohl by jsi mi napsat něco o noži vyobrazeném v pravo uplně na hoře.Na fotce je pět nožů znám je až na ten jeden.Díky Petr.


Zanechat komentář