V dnešním článku se vrhneme na lipové lýko. Ne, nebojte, nebudeme ničit zdravé stromy, ale budeme sbírat jen z materiálu, který spadne na zem. 

Lýko se odedávna používá jako vázací materiál. Dají se z něj splétat provázky a ty pak používat k přivázání čehokoli.

Já se naučil lýko používat jako pomocníka při rozdělávání ohně. Při svém toulání přírodou často narážím na lípy, u kterých najdu kusy lýka ze starých nebo zlomených větví. Ty pak sbírám a upravuju.

Zaměřím se tedy na něj. Když se pořádně rozhlédnete, tak kolem každé lípy najdete dost lýka. Bohužel je lípa měkká a snadno hnije a spolu se dřevem se rozpadá i lýko.

Pokud narazíte na né zcela shnilou větev, půjde vám lýko lehce odloupnout a netrhá se, tak máte skoro vyhráno.

Z některého starého kmenu se dá stáhnout i několik metrů dlouhý pruh. Znova opakuji, nebrat z živého 🙂

Pokud máte štěstí, narazíte na větev, která se zachytila o okolní větve a trčí z ní cáry lýka, jak se větve třou o sebe. To bývá často suché a dá se tak hned použít k rozdělání ohně.

Pokud je lýko trochu vlhké, je dobré ho zbavit kůry a zbytků. Trochu roztřepit na jednotlivé vlasy a přivázat na batoh. Tam za pár hodin doschne.

Pokud prší a potřebujete lýko usušit hned, dejte si ho do kapes u kalhot, nejlépe těch ve tříslech, tam je sucho i při dešti. Stačí pár hodin a lýko bude suché jako… 🙂 jako troud 🙂

Dnes jsem si připravil dvě ukázky z nalezeného lýka. Jeden chuchvalec suším v pravé kapse a druhý v levé.

První hromádku po hodině sušení roztrhám na kousky a zapálím firesteelem. Hoří hezky a celkem dlouho. Není to žádné rychlé vzplanutí, je vidět že jsem sušil krátce. Ale na to že je prosinec a venku celkem vlhko, tak výsledek je dobrý, rychlý.

Druhou hromádku jsem použil jako hnízdo na žhavík, který si vyvrtím pomocí tření dřev. Bowdrill – vrtění lukem. Mám tuhle techniku rád a právě lipové lýko používám na trénování rozfoukávání ohně.

Mám ho raději než trávu, se kterou bývá problém. V těchto měsících je mokrá, nebo pod sněhem.

Lýko se dá lépe najít, přenášet i dosušit.

Žhavík jsem po vyvrtění vložil do hnízda a při delším rozfoukávání – dosušení jsem stvořil plamen ohně.

Bylo znát, že je troud vlhký, ale nakonec se povedlo. Výsledek je super, na to že jsem ten troud našel ani ne hodinu před tím. 

Připravil jsem si i svazek lýka i na příště a ten budu dosušovat na batohu. 

Zkuste se při procházce lesem zadívat na zem pod lípy. Pokud je zde cyklostezka, tak vám cyklisti odvedou kus práce a stačí si troud sebrat a dosušit.

Teď vážně, lýkem se dá ledacos přivázat, někdy ho využívám na svázání trojnožky nebo přístřešku, co upadne na zem, za pár týdnů zetleje. Zcela přírodní, bio a eko 🙂

Vše jsem popsal ve vidu, které přikládám k článku. 

Hezký den přeje Kraken 

Sdílet

2 komentářů

  1. Ahoj, máš perfektní poučná videa .Akorát tento přírodní materiál mě moc neoslovil. Lipové lýko jsem si odloupal cestou z lesa, doma tři dny sušil na topení,rozcupoval a zjemnil kroucením . Ale ani to zřejmě nestačilo a lýko chytlo asi až na dvacátý pokus při škrtání firesteelu. Krom toho se ani moc nerozhořelo, spíš doutnalo. Byl jsem trochu zklamán, a na oheň použil březovou kůru, ta mi vždy chytí bez problémů. Bříza se najít skoro všude , lípa spíš ve vesnicích u cest. V lese ji potkávám minimálně. Přeji pěkný den.

Zanechat komentář