logo

Bushcraftportal.cz

NŮŽ BRUTALICA – TSARAP ORANGE

11.01.2021 / Kategorie: Nože, Potrava, Přístřešky, Sériová výroba, Zbraně, pasti / Napsal: / Komentáře: 0

V dnešní recenzi se mrkneme na nůž z východu. Nene, nebude to Čína, ale Rusko. 

Tahle kudla je z dílny Brutalica Knives. 

Firma byla založena v Rusku …

V dnešní recenzi se mrkneme na nůž z východu. Nene, nebude to Čína, ale Rusko. 

Tahle kudla je z dílny Brutalica Knives. 

Firma byla založena v Rusku v roce 2016 Alekseiem Ponomarevem a jeho partnery. Aleksei se jako skutečný fanoušek nožů věnoval jejich designu a návrhu již v útlém věku a u svého koníčku zůstal až do dospělosti, kde se z koníčku stalo živobytí. Nyní se v průmyslové výrobě nožů pohybuje již více jak 15 let a za tuto dobu přivedl na svět obrovské množství nožů, které dodnes testuje a vyvíjí on sám. V roce 2018 vstoupila firma na celosvětový trh s noži.

Tenhle zavírací nůž nese jméno Tsarap, nevím jak Vám, ale mě to nejde přes pusu a tak mu říkám dráp.

Tvar nože to bylo to první, co mě zaujalo. Designově se mi strašně líbí, pro mě je to opravdu pěkná kudla. 

Zpracování je Top. Vše na sebe sedí, hezky upravené a slícované. Čepel jezdí na ložiskách a pojistka liner-lock zapadává skvěle a dost daleko, aby udržela čepel otevřenou i u silového řezání a páčení.

TTD neboli takticko technická data 🙂 

Celková délka nože je 205 mm a délka čepele 85 mm. Tloušťka čepele 3,5 mm a výška čepele 34 mm. Váha nože je 152 g.

Ocel D2 kalena na 58-60 HRC. Plochý výbrus zakončený fazetkou. Na ručce oranžová G10, která má lehce vybroušenou strukturu jako štípaný obsidián.

Klip se dá přendat na levou i pravou stranu. Na čepelce je zvláštní prohloubení pro prst a je na obou stranách čepele. Takže tenhle nůž je vhodný pro praváka i leváka.

Čepelka jezdí na ložiskách a nikde nic nedrhne. Vše šlape hladce, tak jak má.

Rukojeť nože je lehce prohnutá, k zadku se rozšiřuje. Nůž tak pevně sedí v ruce. V zadní části je průvlek na paracord. Kolega Mára ze Šumperské prodejny mi na nůž udělal ozdobný oplet.

Horní část je prohnutá a vypadá jako raptoří dráp. Zatímco dolní část u ostří je rovná. Přesně takhle to mám rád. Na potraviny a hlavně na krájení špeku na prkénku je tohle rovné ostří super.

Strašně se mi to líbí.

Použití

Je to zavírací nůž, takže u mě slouží jako EDC nůž a je každý den v kapse. Na potraviny, na houby, nebo na ořezání klacku je super. Měl jsem ho i v práci při rekonstrukci a vždy se hodil, tu říznul karton, plast nebo provaz. Vždy jsem ho pak přejel na keramickém brousku. Stačilo pár tahů a byl zase ostrý jako břitva. 

Tepelné zpracování je skvělé a nůž drží ostří dost dlouho.

Při řezání dřeva si musíte dát pozor na to rovné ostří. Špička má tendenci se do dřeva zakusovat. Chce to zvolit jinou techniku řezání. Není to nic složitého. Po pár řezech to máte v ruce.

Nůž působí kvalitním a bytelným dojmem a i něco vydrží. Mám ho od podzimu a je denně v kapse. G10 na ručce je bez údržby. Ale na čepel je potřeba dávat pozor. Byť je to D2 a má stonewash úpravu, tak po několika dnech v lese, kdy nebyl nůž zcela dobře utřený, se mi stala zvláštní věc. Čepel začala chytat patinu. Ano, vím, že D2 není nerezovka, ale na kovaných nožích z D2 jsem tohle nepozoroval. Na Čepelce jsou nepatrné tečky, které nejdou ani houbičkou utřít. 

Prostě si člověk musí pamatovat, co udělá kudla z D2, když jí necháte na větru a dešti? Ano, koroduje. Ale co hlavně?? No, přece zrezaví 🙂

Je to fakt nepatrná patina. Uhlíkovky to dělají běžně a ještě ve větším měřítku. Ale tady mi to celkem překvapilo.

Mně to nevadí, na funkci to nemá vliv, takže pohoda. 

Nůž Brutalica Tsarap mám moc rád, malý a lehký nůž netradičního vzhledu, skvělého zpracování a skvělé ceny. Já jsem spokojen. Než jsem šel do tohoto oranžového modelu, tak jsem v ruce držel i ostatní barevné provedení. Ale nakonec to vyhrála netradiční oranžová. Člověk nemůže mít všechno 🙂 každopádně tahle kudla ostudu neudělá a za ty peníze rozhodně stojí.

Už teď vím, že to není poslední kudla od Brutalica Knives, který u mě skončí. 

Hezký den přeje Kraken

Zanechat komentář