logo

Bushcraftportal.cz

Kšandy neboli šle od Helikonu

12.04.2021 / Kategorie: Oblečení, TIPY, Vybavení / Napsal: / Komentáře: 0

Kšandy, šle, šráky jsou velmi stará záležitost a drží nám kaťata, aby nám nespadly. V dnešním článku se podíváme na zoubek šlím od Helikonu.

Někdo používá …

Kšandy, šle, šráky jsou velmi stará záležitost a drží nám kaťata, aby nám nespadly. V dnešním článku se podíváme na zoubek šlím od Helikonu.

Někdo používá pásek a jiný zase kšandy, budu raději psát kšandy, protože mi šle nejdou přes pusu. Někdy se používají obě věci najednou, ale prý je to společensky nepřijatelné.

Výhoda kšand proti opasku je jasná.

Pásek stahuje kalhoty až moc pevně kolem pasu, zatímco kšandy umožňují volně dýchat, přináší pohodlí a vzdušnost.

Kšandy prý opticky vytáhnou postavu, zúží, u opasku je to naopak…no, nevím, asi používám špatné kšandy 🙂

Po vydatném obědě jste rádi za kšandy než za pásek. A pokud klečíte nebo se předkláníte, tak vám nesjíždí kalhoty a nevytahuje se vám prádlo. 

Kšandy mají řadu výhod, ale v něčem je přeci jen pásek lepší. 

Za pásek se dá připevnit řada pouzder a vybavení.

Pásek má větší životnost a dá se s ním, pokud je kožený udržovat váš nůž pekelně ostrý.

Víte o tom, že si kšandy nechal údajně patentovat Mark Twain? A že byly kšandy považovány za součást spodního prádla a bylo nepřípustné je ukazovat? Skryté nošení vydrželo až do první poloviny minulého století a často bylo řešeno nejrůznějšími úředními zákazy.

A že největší propagátor viditelně nošených kšand byl Hollywood? A tak jsou v Americe populární, kdežto v Evropě víc frčí pásek?

No ale konec srandy a jdeme na ty polské kšandy. 🙂

Budu se opakovat, ale Helikon – tex mě posledních pár let velice překvapuje svojí promyšlenou produkcí. Může za to i spolupráce se Survivaltech.pl.

Tyhle kšandy jsou opět promakané a vychytané.

Tenhle styl kšand, tedy kšandy vycházející z boků a na zádech se křížící jsem poprvé viděl u vojáků U. S. Army ve druhé světové válce. A pak u Ruského oblečení stylu Gorka. 

Kšandy od helikonu si vyzobali to nejlepší a fungují skvěle.

Kvalitní materiál, zpracování a ta funkčnost je super.

Kšandy jsou vzadu na lopatkách zkřížené a jdou přes prsa a boky do místa, kde se setkávají. Tam je koncovka, takový háček z plastu. Díky němu jdou kšandy zaháknout na kalhoty, které tam mají očko. To se dá dodělat, přišitím kousku parakordu ke kalhotám. Né, každé kalhoty mají popruh na šle 🙂 

Pro tyto případy jsou kšandy od Helikonu vybaveny redukcí. Je to vlastně očko z popruhu a kus parakordu. To očko provléknete na opasek a pak kšandy zaháknete do očka. Jednoduché, ale vyřeší to problém u všech kalhot.

Nastavení je zcela jednoduché.

Dá se nastavit pomocí bodů ze suchého zipu a to dokonce na 4 místech. Takže si kšandy vyladíte dle potřeby. Geniální. 

Já jsem s kšandami spokojen, a přiznám se, někdy je i kombinuju s opaskem. 

Mají jen jedinou chybu, Helikon dlouhodobě nestíhá výrobu a tak jsou skladem vždy pár minut, než se beznadějně vyprodají. Ale i to svědčí o oblíbenosti tohoto produktu. 

Hezký den a kšandy ven, přeje Kraken

Zanechat komentář