Čas od času je zapotřebí vyrazit na materiály potřebné pro rozdělávání ohně. Sice to vypadá jako nošení dříví do lesa, ale… 🙂

Pokud děláme ukázky rozdělávání ohně v přírodě, tak si ty věci nasbíráme na místě.  Jsou ale situace a ukázky, kdy si tyhle věci musíme přinést. 

Většinou se jedná o ukázku techniky tření dřev, tzv. Bowdrill anebo rozdělávání ohně za pomoci březové kůry a firesteelu.

Obě dvě techniky jsem popisoval v jiných článcích a videích.

Dnes se tedy přímo zaměřím na sběr.

Natrefil jsem na háj, kde se míchá bříza a lípa. Pro mě ideál. 

Březová kůra

Ta je snadnější a tak na ní vletím jako první.

Bříza je krásný strom s bílou kůrou. Je to rostlina „pionýr“ a najdete jí všude možně. Třeba v okapu staré budovy, ve skalách i v bažinách.

Březová kůra obsahuje spousty olejů a hoří i čerstvá nebo mokrá.

Oleje zabraňují vlhkosti proniknout dovnitř. Takže když jí dobře očistíte, můžete jí hned použít na rozložení ohně.

Pozor! Nikdy jí nesloupávejte ze živého stromu. Můžete tak narušit jemnou rovnováhu a strom můžou napadnout houby a zaviníte tak smrt tohoto stromu. Jde to snadněji a lépe.

Pokud bříza zajde a padne její kmen na zem, tak její měkké dřevo začne brzo hnít. Klidně vyhnije vnitřek kmene, ale kůra po obvodu zůstane v pořádku a je vhodná pro náš účel.

Stačí jen kousek naříznout a sloupnout. Ideální je loupat pruhy alespoň o šířce dlaně.

Je dobré jí skladovat na plocho, v plátech. Pokud jí budete mít v roličce, tak počítejte s tím, že při následném použití se bude kůra kroutit a ztěžovat Vám hodit jiskru na správné místo.

Při použití jí položte na pevný podklad a lehce naškrábejte ostrým předmětem jemné šupinky. Pak přiložte firesteel a už to hoří. Technik hození jiskry je víc a věnoval jsem se jim zde.

Lipová prkénka a lýko

Hned vedle bříz byla veliká lípa. Na zemi bylo několik větví, ale ty byly značně rozpadlé. Pro moje potřeby špatné. 

Potřebujete, aby dřevo nebylo ani měkké ani tvrdé. Dělá se test nehtem, kdy pokud se dřevo trhá, tak je už špatné a pokud do něj nehet nejde zabořit tak je moc tvrdé.

Na stromě byla jedna zlomená větev. Její pahýl tam už dlouho visel dolů.

Strhnul jsem jí a sloupal lýko a kůru. Lýko jsem poté rozdělil na menší a ještě menší vlákna. Vybral jsem ty sušší a udělal z nich balíček, který bych chtěl použít na zkoušku.

Úpravě lipového lýka jsem se věnoval zde.

Využil jsem chvilky, kdy svítilo sluníčko, a rozprostřel načechrané lýko na slunce.

Slunce a vítr to za pár hodin vysuší.

Za pomoci většího nože jsem si naporcoval větev na menší kusy. Naštípal jsem si ty větší části a pak osekal nožem na desky zhruba palec vysoké a dva palce široké. Pilkou jsem je nakrátil na cca 30 cm kousky. Ty se mi vejdou do batohu a vystačí tak na 30-40 pokusů tření dřev. 

Než jsem je začal upravovat, tak jsem na jednom kousku udělal pokus. Žhavík jsem vyvrtěl za chvilku. Takže dřevo sedí a můžu ho upravit. 

Byl jsem na tomhle místě skoro dvě hodiny. Udělal jsem si i čaj z březovníku obecného, což je dřevokazná houba. Byl na bříze hned vedle mě. 

Nakonec jsem se rozhodl vyvrtět ještě jeden žhavík a ten pak vložit do nalezeného a upraveného lýka.

Sice slunce svítilo jen hodinu, ale jak jsou vlákna načechraná, tak by to mohlo stačit.

Zvedal se vítr a začalo poprchat. A tak jsem trošku pospíchal a nedařilo se mi. Jednou jsem vyvrtěl žhavík a pak nerozfoukal oheň. Podruhé jsem si do toho kopnul a bylo po žhavém. Až na čtvrtý pokus po výměně vrtáku i přítlaku se mi povedl krásný žhavík. 

I když trénuju často, tak se mi to někdy nepovede, zvlášť když se snažím, aby se to povedlo. 

Tak šup se žhavíkem do hnízda z lipového lýka a foukat. 

Po pár fouknutích byl oheň na světě. Ten jsem uhasil vodou, zabalil kameru a za deště odcházel domů.

Teď mám slušnou zásobu březové kůry, lýka i prkének na bowdrill a příště budu potřebovat zajít na vrtáky, ale k tomu potřebuju smrkový les.

Kdybych to celé nefotil a nenatáčel, tak bych stihnul i vrtáky, ale znáte to… To je samé běhání kolem aparátů a pak ten čas strašně letí.

Snad Vám článek pomohl a bude k užitku. Hezký den přeje Kraken

Sdílet

2 komentářů

  1. Je to již dlouho, ale chápu to dobře, že prkénko je lípa a vrták je tedy nějaký..smrk? Dub? Nebo?

Zanechat komentář