logo

Bushcraftportal.cz

Bushcraft víkend červen 2021 téma Voda a Potrava

28.06.2021 / Kategorie: Orientace, Potrava, Přežití, dovednosti, Přístřešky, Voda, Vybavení, Zbraně, pasti / Napsal: / Komentáře: 0

Po dlouhé době bez kurzů tady máme zase jeden úspěšný víkend za námi. 

V době jakési pandemie byly podobné akce zakázané. Proto jsme využili rozvolnění a …

Po dlouhé době bez kurzů tady máme zase jeden úspěšný víkend za námi. 

V době jakési pandemie byly podobné akce zakázané. Proto jsme využili rozvolnění a jeden víkend naplánovali.

Účast byla hojná, devět účastníků a dva instruktoři. Honza Jirka, můj kolega na kurzech a já, tedy Kraken, jsme už několik desítek kurzů a ukázek absolvovali a shodli jsme se, že je každý kurz jiný. 

Tenhle kurz probíhal na novém místě kousek od Vimperku na začátku Šumavy. Za toto místo děkujeme dvěma kamarádům, kteří nám svůj les a louku na takové akce půjčují. Kluci fakt díky a jsme velcí dlužníci.

Krásná příroda, bohaté lesy a louky a civilizace na dohled, a přitom tak daleko. 

Kurz začínal klasicky, dojezdem na místo a přípravou přístřešků, kdyby něco přišlo. A ono něco přišlo, a i během kurzu pár kapek spadlo. Ale méně než jsme na podobných akcích zvyklí 🙂

V pátek večer dorazilo všech devět účastníků, i když někdo trochu zakufroval a já je pak musel nahánět po kopcích.

Takže ještě přibila offroad vložka. Z tohoto a také bezpečnostního důvodu mám na kraji lesa připravené auto. Taková poslední záchrana. 

Pátek je vždy takový seznamovací den, člověk se trmácí přes půl republiky a tak je dobré si u ohně odfrknout a seznámit se s ostatními.

Vše začíná až v sobotu ráno. Hezky po snídani nástup na trochu teorie o vodě, jak a proč pít. Jak vodu najít a jak si jí upravit a proč.

Následuje potulka po okolí s praktickými ukázkami. Po obědě zase trošku teorie s ukázkami vybavení na vaření, tedy nádoby a vařiče. A pak zase něco málo na rozhýbání, tedy lov a sběr jídla.

Tyhle louky jsou dost bohaté na bylinky. Takže procházka se sběrem a povídáním a ukázkami, co a jak se dá sebrat, sníst nebo použít.

Následuje úprava stravy. Někdo si dal salát, jiný dělal špenát, další ulovil a zpracoval hlemýždě a jiný zase dal přednost donesené stravě. 

Ukázky probíhají až do večera a večer u ohně se pak debatuje o všem možném až do nočních hodin.

Neděle je už na pohodu. Snažíme se vše zmáknout za sobotu. Takže v neděli se zabalí, uklidí a vyrazí se na potulku okolím. 

Nakousneme orientaci, vybavení ale i možnosti, jak a kde putovat v přírodě.

Na téhle procházce jsme jen nalehko, věci jsou v bezpečí a tak se v klidu projde kus lesa a luk. Cestou najdeme další bylinky a jídlo. 

Po návratu následuje kontrola vybavení, kontrola uhašení ohně a uklizení okolí a rozloučení.

Účastníci dostanou certifikát o absolvování kurzu. Vezmou si batohy a odjíždí se domů. Vždy před tímto odjezdem děláme společnou fotku. Letos byl odjezd urychlený a tak si na to nikdo nevzpomněl. Nevadí, třeba se ještě někdy potkáme. 

Já i kolega jsme spokojený, vždy se snažíme předat maximum informací a zkušeností a ty dva dny prostě nestačí. Hlavně téma voda a potrava jsou velmi obsáhlé.

Každý dostal doporučení, kde a jak dál studovat, a je na každém, zda ho bude další studium bushcraftu, zálesáctví nebo jak to nazvat, bude bavit. 

Pokud vás kurz zaujal, mrkněte do odkazu, kde je nabídka i dalších tematických kurzů. Zdraví Kraken 

Zanechat komentář