logo

Bushcraftportal.cz

Výroba obloukové pily v přírodě

23.06.2021 / Kategorie: Přežití, dovednosti, Ruční výroba, Tipy, návody, Vybavení, Zbraně, pasti / Napsal: / Komentáře: 0

Někdy člověk potřebuje na přípravu dřeva větší pilu. Ta však bývá neskladná, a kdo by se s tím tahal. Ale můžete si vzít jen pilový …

Někdy člověk potřebuje na přípravu dřeva větší pilu. Ta však bývá neskladná, a kdo by se s tím tahal. Ale můžete si vzít jen pilový list a dodělat si vše v lese.

Vlastně jsou dvě varianty. Oblouková pila a rámová pila. Větší řezací výkon bude mít ta rámovka. Ale tu si vyrobím až jindy. Dnes se mrkneme na rychlo pilu pomocí ohnutého lískového prutu.

Materiál

Každopádně potřebujeme pilový list. Na obloukovku je ideální list větší než 500 mm, já mám 760 mm. Vzal jsem ten nejlevnější, protože ji budu nechávat v kempu. Tak ať mi případná ztráta nemrzí.

Trochu provázku na omotávku a zavírací nůž s pilkou. 

Prut z pružného keře je zásadní, nejlepší je líska  – pružná, nemá suky a dá se najít všude. Hojně ji najdete u řek a potoků.

Ideální je průměr kolem 25 mm, silnější se bude hůř ohýbat a tenčí se ohne až moc ochotně a nebude pilový list dobře šponovat. Takže proutek máme, jeho délka by měla být cca o 250 mm delší, než je pilový list.

Položte list na zem a zkuste, jak to půjde ohnout. Konce začistěte. Než budete štípat konec pro zasunutí pilového listu, tak je lepší udělat zpevňovací oplet. Stačí použít cokoliv, co najdete nebo máte u sebe. Já použil konopný provázek. 

Tím mám pojištěno, že mi to štípnutí nebude pokračovat dál, kam nechci.

Takže čepelkou štípnu prut, zasunu na jedné straně pilový list, a aby mi nevyjel, zajistím dřevěným kolíčkem. Nechá se použít kus drátu, hřebík nebo kroužek na klíče. Pak napnu pilu a na druhé straně také zajistím list kolíčkem. 

Už takhle bude pila fungovat, ale může se stát, že při řezání se kolík uvolní a je zde možnost zranění.

Proto doporučuju konce převázat a je klid. Teď je vše pevné.

A můžeme řezat. Pozor, ať máte jakýkoliv list, doporučuji se držet pravidla: netlačit na pilu a zabírat až při tahu k sobě. V tomto momentě se pile nemůže nic stát.

Pokud na ní budete při řezu tlačit, může se prohnout jako luk a zničíte si list nebo se říznete. 

Pokud netlačíte, tak je to pohoda.

Výroba zabere cca 10 minut a to i v případě, že si s tím budete hrát. Dá se udělat i za minutu. 

Výsledek je dostačující. Ale na pořádnou práci to chce rámovou pilu.

A tu si nechám na příště. 

Hezký den přeje Kraken 

Zanechat komentář