logo

Bushcraftportal.cz

BIVAKOVACÍ STAN DD HAMMOCKS SUPERLIGHT A-FRAME TENT

16.07.2021 / Kategorie: Přežití, dovednosti, Přístřešky, Vybavení / Napsal: / Komentáře: 0

Firma DD Hammocks je známá výrobou hamak a doplňků k nim. Samozřejmě k hamakám vyrábí i plachty – tarpy a od těch už je jen …

Firma DD Hammocks je známá výrobou hamak a doplňků k nim. Samozřejmě k hamakám vyrábí i plachty – tarpy a od těch už je jen krůček ke stanu. 

Stanování s klasickým stanem je nejen v naší přírodě bráno jako nepovolené. Tedy pokud něco má konstrukci, tak je to špatně. To byl zřejmě jeden z důvodů, proč vznikl tento stan

Můžete ho postavit za pomocí dvou trekových hůlek, anebo jen zavěsit. Když narazíte na dobrého strážce lesa, tak je zde šance to takzvaně ukecat, že se jedná o bivakování. 

Zde podobný bivak od Jervenu

BIVAKOVACÍ STAN DD HAMMOCKS SUPERLIGHT A-FRAME TENT se skládá ze dvou samostatných částí. Jeden produkt je samotný stan s kolíky a šňůrami a druhý produkt je vložka do stanu. Jedná se vlastně o moskytiéru s podložkou. 

Velká výhoda tohoto systému je, že můžete postavit samostatně jeden nebo druhý stan za pomoci trekových hůlek, anebo vše spojit v jeden dvouplášťový stan.

Že má každý díl svoje kolíky a svůj balíček asi nemusím zdůrazňovat. Takže i o váhu se můžete podělit s partnerem nebo kolegou chodcem.

Váha je velmi příznivá.

Venkovní stan váží 730 g a vnitřní také 730 g plus kolíky a trekové hůlky. 

To si myslím, že je velmi slušný parametr na to, jaký je uvnitř prostor.

Mrkneme se na velikost vnitřního stanu neboli moskytiéry.

Ten je 2100 mm na délku a 1300 mm na šířku. Je to pro jednoho s vybavením hodně velké a pro dva, když se uskromní, nebo když se mají rádi, ideální. 

Výška stanu je 1100 mm, takže si tam v klidu kleknete a oblečete se. 

No a pak tu máme ještě předsíňky. Oni totiž celkové rozměry stanu jsou 3450 mm na délku a 1500 mm na šířku.

V každé špičce tak vznikne prostor cca 650 mm ale do trojúhelníku. Ty prostory jsou zde dva a z vnitřního stanu se do nich dostanete za pomocí zipů.

Pokud jsou zde ubytovaní dva tuláci, tak má každý svůj vchod a svojí předsíňku s úložným prostorem pro vybavení. 

V těchto šikmých předsíňkách jsou i ventilační otvory. Takže stan dobře větrá. 

Do stanu se dá vlézt ze tří stran. Z bočních šikmin, anebo klasicky zepředu. Zde je možnost si otevřít levý nebo pravý zip, anebo rozepnout oba dva.

Pak se dá přední díl stanu zvednout nahoru a za pomoci provazu, nebo dvou trekových hůlek či klacků oddělat stříšku. Tahle stříška ochrání před lehkým deštěm ale i sluncem. Můžete pod ní vařit, hrát karty, … no, prostě co vás napadne. 

Podobný styl přístřešku už roky používám díky plachtě Jerven a stanovým dílcům Jerven viz článek zde.

Materiál stanu je mnoha lety prověřený a používaný u bivakovacích celt řady Superlight (Rip-Stop Nylon Oxford s PU zátěrem) s vodním sloupcem 3.000 mm.

Kolíky jsou duralové, mají výraznou barvu a díky tomu se dobře hledají. 🙂

Zažil jsem s ním pár přeháněk a uvnitř bylo sucho. Zipy mají překrytí légou a sklon stanu je dost ostrý, takže voda po něm stéká rychle pryč.

V zimě jsem ho používal bez vnitřního stanu a v létě se někdy spalo bez vrchního tropika. 

Pokud je po dešti a ve stanu se zcela uzavřete, tak počítejte s malou kondenzací vody. Tomu se prostě u zavřeného přístřešku neubráníte. I když se boční větrací otvory snaží, tak nezvládnou odvětrat dech a pot dvou tuláků 🙂

Mě tenhle stan zaujal konstrukcí, provedením i váhou. Mínusem je zde cena. Cena celého kompletu je dost vysoká.  Každopádně nabízí slušný komfort, různé možnosti použití a také jistý úskok ohledně legislativy, to znamená, že se jedná o bivakovací plachtu bez konstrukce.

Osobně jsem nikdy žádný problém neměl. V CHKO nebivakuju, a když potřebuju někde spát, tak volím klidné tiché a bezpečné místo. Neruším okolí a snažím se, aby o mně nikdo nevěděl.

Tomu napomáhá i celkem nenápadná barva stanu. Jen šňůry jsou víc vidět, ale to beru jako plus, alespoň o ně každý nezakopává. 

Mě tenhle stan přesvědčil. Někdy beru jen vnitřní stan, postavím ho v lese nebo na louce. Na místech, kde by se kvůli komárům a klošům nedalo být. Zalezu dovnitř a jsem chráněný a přitom stále v kontaktu s přírodou.

Jindy zase beru jen venkovní stan a mám přístřešek bez podlážky pro dvě osoby. V kombinaci s ultralight hamakou od DD hammocks je to super a vejdu se do dvou kil na váze.

Za mě pecka a velká spokojenost.

Hezký den přeje Kraken 

Zanechat komentář