logo

Bushcraftportal.cz

NŮŽ CASSTRÖM NO. 10 SFK CARBON K720 – CURLY BIRCH

20.10.2021 / Kategorie: Nástroje, Nezařazené, Nože, Nožíři-představení, Oheň, Potrava, Přežití, dovednosti, Přístřešky, Vybavení, Zbraně, pasti / Napsal: / Komentáře: 0

Nože od švédské firmy CASSTRÖM asi není potřeba představovat. Vyrábí celou řadu skvělých nástrojů do přírody. Nejeden nůž se stal ikonou. Jeden z nich najdete …

Nože od švédské firmy CASSTRÖM asi není potřeba představovat. Vyrábí celou řadu skvělých nástrojů do přírody. Nejeden nůž se stal ikonou. Jeden z nich najdete i v téhle recenzi.

CASSTRÖM NO. 10 SFK CARBON K720 – CURLY BIRCH

Bushcraft nůž vyrobený z uhlíkové oceli K720, se scandi výbrusem, kudrnatou finskou břízou na rukojeti a koženým pouzdrem.

Na první pohled dokonalý a krásný tvar. Teda alespoň mně se moc líbí.

Popis

Nástrojová ocel Bohler K720 má toto složení: C. 0,9%, Si. 0,25%, Mn. 2,0%, Cr. 0,35% V. 0,1%.

Je zakalena na tvrdost 58-60 hrc. Výbrus scandi do nuly. Neuvěřitelně řezivá kudla s dlouhou výdrží ostří.

Celková délka nože je 220 mm, čepel 100 mm a tloušťka čepele 3,8 mm. 

Váha 180 g.

Pouzdro šité z hovězí kůže s průvlekem na opasek.

Použití

Je to nůž na všechny tábornické práce. Sekání mu logicky nepůjde, ale naštípat třísky, nařezat chlupatá dřívka a nakonec do nich hodit jiskru a zapálit oheň, mu jde dobře.

Horní hrana čepele je ostrá a jiskry dokáže vykouzlit velké.

Při práci s potravinami se nelekne ničeho. Je jasné, že tenhle buclík bude mít s tvrdými potravinami problém a to díky tlusté čepelce. Není to kuchyňák, ale ani zde se neztratí a udělá co je potřeba.

Rukojeť je velice pohodlná. 

Dozadu je mírně zakřivená a umožňuje skvělý úchop bez nějakého lámání zápěstí. Bříza na rukojeti je hezká na pohled, příjemná na dotek a je skvěle opracovaná. Vše hladké a do ruky padnoucí.

Ať už zvolíte jakýkoliv úchop, tak vždy bude tenhle nůž sedět tam, kde má.

Silové řezání i páčení ani nepocítíte. Při štípání si nemusíte dávat pozor. Ostří se téměř nedotýká dřeva a ani odlehčení pod rukojetí není nijak drastické, a tak není potřeba se bát. 

Rukojeť je lepená a pojištěná mosaznými piny.

Ještě bych zapomněl na černý fíbr, kterým je bříza na rukojeti podložena. 

To je z důvodu různého pnutí materiálu. Ocel reaguje jinak než dřevo a vše pracuje. Fíbr tenhle přechod ulehčuje a rukojeť nikde nemá žádné trhlinky. Vše sedí, jak má.

Při vyřezávání oceníte sílu scandi výbrusu i uhlíkovky. Ostří je odolné, ostré a svojí jedovatost si drží dost dlouho. Při broušení na kamenech vám pomůže scandi výbrus. Je to opravdu jednoduché. 

Brousí se velice snadno. Pár tahů a máte jedovatou kudlu. Pokud jí občas přejedete na kůži s pastou, tak ani nebudete muset často brousit na kameni.

Miluju uhlíkovku se scandi výbrusem.

Závěr

Jako celek se jedná o velice precizně zpracovaný nůž. Ať už se jedná o design, zpracování jak dřeva, kůže, tak i teplené zpracování oceli. To vše je velmi precizní. 

Seveřani prostě umí, hezky to vypadá a vše funguje, jak má. 

Prostě paráda. 

Pro firmu CASSTRÖM navrhoval nůž i LARS FÄLT.

Švédský expert na přežití, který navrhl nůž CASSTRÖM LARS FÄLT KNIFE, napsal i spousty knih, psal jsem o nich zde.

Tenhle nůž je legenda.

Něco jako je Woodlore pro vyznavače bushcraftu ve Velké Británii stejně tak je tento nůž naprostou bushcraftovou klasikou ve Švédsku. Vzájemná podobnost je více než zřejmá a Ray Mears i Lars Falt s jejichž pomocí byly oba nože navrženy, jsou legendy v oboru BUSHCRAFTU! 

Testovaný nůž CASSTRÖM NO. 10 je jim velice podobný. Řekl bych, že funguje skvěle a může těmto kouskům směle konkurovat. 🙂

Jsem moc rád, že jsem si tenhle nůž mohl zkusit. Velice jsem si ho oblíbil a asi mi i zůstane.

I když víte, jak to mám s noži. Když je člověk v oboru, má stále spoustu lákadel. Tak uvidím.

Málem bych zapomněl, dá se koupit i samotná čepel, zakalená a nabroušená a můžete si tak udělat nůž dle vlastních představ.

Ostrý nůž přeje Kraken 

Zanechat komentář