logo

Bushcraftportal.cz

Nabíjecí čelovka Fenix HM51R Ruby V2.0

16.11.2021 / Kategorie: Orientace, Přežití, dovednosti, Vybavení / Napsal: / Komentáře: 0

Kvalitní svítilna se vždy hodí. Někdy však potřebujete volné ruce a tak přijde vhod čelovka.

Fenix HM51 R Ruby je jak čelovka, tak i ruční svítilna. …

Kvalitní svítilna se vždy hodí. Někdy však potřebujete volné ruce a tak přijde vhod čelovka.

Fenix HM51 R Ruby je jak čelovka, tak i ruční svítilna. Je zde i plno zajímavých funkcí a detailů. Tak se na ně pojďme mrknout.

Před nějakou dobou jsem si na výstavě prohlížel svítilnu HM51R Ruby a sám sebe jsem přesvědčoval, že jí nepotřebuju. Mám přece její větší ségru HM61R Amber. Ale znáte to 🙂 

Recenze zde https://bushcraftportal.cz/2020/01/celova-svitilna-fenix-hm61r-amber/

Musel jsem jí zkusit. Napřed si tohoto prcka představíme.

Jedná se tedy o druhou generaci téhle svítilny.

Co umí tenhle kousek?

Max výdrž 120 hod.

Napájení 1x CR123A nebo nabíjecí 1x RCR123A, USB dobíjení v těle svítilny.

Počet režimů 9.

Vodotěsnost IP68 (ponor 2 m).

Barva světla neutrální bílá (4000-5000 K), červená.

Světelný zdroj Cree XP-G3, Everlight 2835.

Hmotnost 80 g.

Zajímavosti, které jistě oceníte 🙂

 • Je použita prémiová výkonná LED Cree XP-G3 s neutrálním odstínem světla (4500 K) a životností 50.000 hodin a dvě červené LED Everlight.
 • Pět režimů bílého světla: 700 lumenů (0,5 hodiny) -> 400 lumenů (1,5 hodiny) -> 150 lumenů (2,5 hodiny) -> 50 lumenů (8 hodin) -> 3 lumeny (120 hodin).
 • Čtyři režimy červeného světla: 5 lumenů (36 hodin) -> 1 lumen (100 hodin) -> červené blikání 5 lumenů (72 hodin) -> SOS 5 lumenů (72 hodin). 
 • Měřeno s Li-ion akumulátorem Fenix RCR123A s kapacitou 700 mAh (součást balení).
 • K napájení používá jeden Li-ion akumulátor Fenix RCR123A 700 mAh, který je součástí balení.
 • V nouzi lze k napájení použít i jednu jednorázovou 3V lithiovou baterii CR123A, ale nejvyšší dostupný režim bude 130 lumenů.
 • Digitální konstantní regulace výkonu.
 • Nabíjení přes USB-C konektor na boku čelovky, doba nabíjení zcela vybitého akumulátoru je cca 1,5 hodiny.
 • Plynulý světelný kužel s dosvitem až 120 metrů (3690 cd).

A další parametry, které sice ukazují, jaký je to prcek, ale ve tmě si vede skvěle.

 • 66 mm délka x 36 mm šířka x 32 mm výška (včetně držáku čelovky).
 • 80 gramů (včetně popruhu a akumulátoru), 61 gramů (bez akumulátoru).
 • Indikace kapacity akumulátoru a upozornění na nízké napětí.
 • Svítilna má paměť a zapne se vždy v posledním nastaveném režimu (platí pro bílé i červené světlo).
 • Magnetická koncovka – čelovku lze upevnit na cokoliv železného.
 • Ochrana proti opačnému vložení baterie (přepólování).
 • Chytře řešený držák funguje zároveň jako spona, pokud čelovku z popruhu sundáte.
 • Komfortní perforovaný popruh s reflexními prvky.
 • Jednoduché ovládání jedním spínačem.
 • Tělo vyrobeno z vysoce pevné slitiny leteckého hliníku A6061-T6.
 • Odolný těžce poškrábatelný povrch – Type III hard anodized.
 • Prachu-vzdorná a vodotěsná dle standardu IP68 (testováno pod vodou v hloubce 2 metry po dobu 4 hodin).
 • Nárazuvzdorná pádům z výšky 2 metry.
 • Kvalitní TIR optika s vysokou propustností světla.
 • Součástí balení je čelovka HM51R, akumulátor ARB-L16-700P, náhradní o-kroužek, nabíjecí USB-C kabel, ocelová spona.

Použití:

Svítilnu jsem několikrát otestoval v lese. Jako čelovka je malá a lehká a dokáže doslova prozářit noc. Popruh má reflexní šrafování, které v noci krásně září. Dá se nastavit dle potřeby. V přední části je plastová platforma, kde drží svítilna díky kovovému klipu. Z popruhu jde svítilna jednoduše a rychle vycvaknout a máte ruční svítilnu. 

Díky L-kovému tvaru můžete svítilnu kamkoliv postavit. Díky magnetu na spodku jí můžete přicvaknout na kovový povrch. Já jí využil při noční opravě brzd na autě.

Díky klipu jí můžete cvaknout na opasek, popruh batohu, anebo vojáci na molle vazbu a svítíte dál. Tuhle funkci si velice cením, někdy člověk potřebuje čelovku a jindy ruční svítilnu.

Výkon bílé diody je fantastický. I když plný výkon udrží jen chvíli, než se zahřeje, pak se automaticky přepne do nižšího režimu. 

Na posledních nočních střelbách pršelo a bylo kolem nuly a tam jela na plno celou dobu, co jsem potřeboval. Zřejmě se díky nízké okolní teplotě nestihla zahřát. Měl jsem jí nasazenou přes helmu a dala se dobře ovládat i v rukavicích.

Také červený režim je příjemný, ten nižší je tak na orientaci po táboře, ale při silnějším červeném světle se dá v klidu jít v terénu.

Dobitá je za chvilku. Díky USB jí připojím v autě nebo za pochodu do powerbanky.

Tohle dobíjení beru jako velkou výhodu. 

Jak se ovládá a jak se s ní pracuje? 

 • Vypnutá čelovka se zapne do naposledy použitého režimu bílého světla podržením tlačítka po dobu 0,5 vteřiny.
 • Vypnutá čelovka se zapne do naposledy použitého režimu červeného světla dvojitým rychlým stiskem tlačítka.
 • Zapnutá čelovka se vypne podržením tlačítka po dobu 0,5 vteřiny.

Pokud je čelovka zapnutá, tak lze krátkými stisky tlačítka cyklicky přepínat režimy výkonu v pořadí 3 – 50 – 150 – 400 – 700 lumenů (při zapnutí do bílého světla) resp. červená 1 lumen – červená 5 lumenů – červené blikání – červené SOS (při zapnutí do červeného světla). Svítilna má paměť a zapne se vždy v posledním nastaveném režimu (platí pro bílé i červené světlo).

Ochrana proti přehřátí: Provoz na nejvyšší režim je omezen na 1 minutu, poté se výkon během 5 minut postupně sníží na cca 500 lumenů. Pokud vzroste interní teplota svítilny nad 60°C, tak začne automaticky dále snižovat výkon v pozvolných krocích, dokud se teplota neustálí. Jakmile teplota svítilny klesne pod 60°C, tak se výkon opět postupně zvýší. Provoz v režimu 400 lumenů je omezen na 5 minut, poté se výkon během 5 minut postupně sníží na 200 lumenů.

Indikace stavu nabití baterie: Po krátkém stisku tlačítka (čelovka musí být vypnutá) se aktivuje LED indikátor v tlačítku. Pokud indikační dioda svítí zeleně, je baterie nabita na více než 80 %. Zelené blikání znamená 50-80 % kapacity. Pokud svítí červeně, je nabita na 20-50 %. Červené blikání značí, že zbývá méně než 20 % kapacity akumulátoru. Indikace správně funguje pouze s nabíjecími RCR123A / 16340 akumulátory.

Nabíjení: Odklopte gumovou krytku nabíjecího konektoru a zapojte přiložený kabel do svítilny (konektor USB-C), druhý konec kabelu zapojte do počítače, powerbanky nebo USB adaptéru do elektrické sítě či auta (nejsou součástí balení). Během nabíjení svítí boční tlačítko červeně a po plném nabití se rozsvítí zeleně. Po nabití svítilny opět utěsněte nabíjecí konektor pomocí gumové krytky. Nabíjení plně vybitého akumulátoru trvá cca 1,5 hodiny. V nouzi lze svítilnu používat i během nabíjení, dostupné však budou jen bílé režimy 5 a 50 lumenů a červené režimy.

Upozornění na vybitý akumulátor: Pokud napětí akumulátoru klesne pod nastavenou úroveň, tak čelovka automaticky přepne do nižších režimů výkonu. Pokud je čelovka již přepnutá do nejnižšího režimu výkonu a baterie je kriticky vybitá, tak indikátor v tlačítku začne červeně blikat. Čelovka však bude dále svítit až do úplného vybití baterie. Poznámka: upozornění na vybitý akumulátor je zkalibrováno pouze na napětí nabíjecích Li-ion akumulátorů.

Použil jsem slova výrobce z návodu použití. Lépe bych to nenapsal – nepopsal.

Svítilna se ovládá jednoduše a řekl bych, že instinktivně. Nebo je to tím, že jsem naučený od jiných svítilen Fenix.

Na tuhle značku nedám dopustit. A jsem moc rád, že se dostanu k novinkám a můžu si je zkusit. Vývoj jde stále dopředu. Ale ani se staršími kousky ve své výbavě nemám problém.

Závěr:

Pokud chcete malou a výkonnou svítilnu, kterou můžete nosit na čele, a neupadne Vám hlava, tak je Ruby jasná volba.

Malá, odolná svítilna, která svítí jak lehce pod nohy, tak i brutálně do dálky.

Nebojím se jí doporučit jak pro turisty, zálesáky, cyklisty ale i pro vojáky. 

Pokud potřebujete větší výkon, chcete využít možnosti odcvaknout svítilnu z hlavy a používat jí jako ruční svítilnu, tak doporučím větší sestru Amber, o které jsem psal zde.

Každopádně tenhle prcek mě nadchnul. Fakt roztomilá svítilna.

🙂

Při nejmenším bílém režimu se dá pomalu jít i v terénu, každopádně máte k dispozici i silnější režimy. Ale 120 hodin na nejmenší mod je super.

Také se mi líbí zámek, abych si svítilnu omylem nepustil v kapse nebo v batohu. Prostě podržíte přepínač na tři vteřiny a ono se to zamkne a zabliká. Na odemknutí stačí zase podržet, než se odemkne a zabliká. Super věc, ale já se už za ty roky naučil konec svítilny lehce povolit a vím na 100%, že se sama nezapne 🙂

I když vím, že by mi stačila tahle svítilna, tak v mojí EDC brašně mám ještě jednu Fenixku a tou je dělo TK16 V.2.0. O které jsem psal zde. https://bushcraftportal.cz/2021/09/takticka-led-svitilna-fenix-tk-16/

Tyhle dvě svítilny mne jen tak nezklamou a můžu se s nimi pustit do spousty dobrodružství.

Ideální je k tomu i zdroj energie, v mém případě jde o Powerbanku ANKER PowerCore Metro 20.000 mAh A1268H11, kterou pár měsíců používám a testuju a ještě do Vánoc bych jí chtěl hodit do recenze. 

To je vše, hezký den přeje Kraken 

Zanechat komentář