V roce 2018 jsem zkoušel impregnaci na plátno a kůži od Festovních věcí. Bral jsem to jako první část recenze, s tím že za půl roku udělám pokračování a hodím sem nějaké svoje poznatky.

Píše se rok 2022 a já s hrůzou zjistil, že jsem na to pokračování zapomněl.

Takže se velice omlouvám a jdu to hned napravit.

Tenkrát jsem voskoval Smock NO1 od Fjallraven. Odolnost proti dešti se zvětšila o 99%, že bych se pod tím víc pařil, nemůžu tvrdit, ale asi trošku ano. Voskoval jsem hlavně ramena a záda. Smock používám víceméně bez batohu. Funkci plní skvěle. 

S odolností jsem spokojen.

Vosk za ty roky utvořil tenkou vrstvu, takové mapky na povrchu kabátu. Odolnost proti vlhkosti tam stále je. Pokud vezmu plochu kabátu horkovzdušnou pistolí, tak se vše rozpustí a spojí a kabát opět ztvrdne. Ani po těch letech není třeba impregnaci obnovovat. Stačí jen jednou za čas přejet fénem nebo horkovzdušnou pistolí.

Před fénováním 🙂

Po fénování 🙂

Výrobce impregnace uvádí nechat hodinu v rozehřáté troubě, ale máme malou troubu a tak jsem udělal to, že když je vedro, nechávám v autě rozložené voskované věci. A světe div se, funguje to. 🙂

Impregnace plátna je tedy skvělá. Já jsem měl výhrady jen k balení, kdy byla směs dodávána v plastovém obalu a papíru. Daleko praktičtější je nové balení do plechovek. Ty se dají použít na rozehřívání ve vodní lázni. Tohle balení je skvělé.

Voskování batohu

Občas chodíme na výlety, akce nebo čundry se starým vojenským vybavením, a protože mě to táhne k britským jednotkám z období druhé světové války, pořídil jsem si na delší pobyty v přírodě britský batoh Bergen rok 1942, který používaly jednotky Commandos.

Je to replika, ale pěkná. Materiál plátno a kůže a kovová konstrukce. Protože chci batoh opravdu nosit a používat, rozhodl jsem se ho naimpregnovat. Objednal jsem si u nás v e-shopu dvě balení impregnace plátna od FV. Tedy stejné složení jako měla stará verze, se kterou jsem voskoval smock v roce 2018, ale v novém balení.

Jedná se o původní recept, starý více než 100 let. Na impregnaci a ochranu plátna, kůže a dřeva. Touto impregnaci si námořníci ošetřovali svůj nepromokavý oděv.

Složení:

Včelí vosk

Lněný olej – za studena lisovaný

Pomerančový olej (varianta pomeranč)

Borovicová pryskyřice

Terpentýn balzámový je nejčistší formou terpentýnu. Získává se destilací vodní parou z balzámové pryskyřice.

Napřed jsem štětečkem natřel kožené části kondicionérem na kůži, také od FV.

Popis výrobce je zde 🙂

Vyživuje, ošetřuje, renovuje kůži/useň. Dodává kůži potřebné látky, které zajistí kůži dlouhodobost, odolnost, pružnost, funkčnost. Výrazně prodlužuje životnost kožené obuvi.

Vhodné pro koženou obuv, její regeneraci. Dodává kůži potřebné látky pro její dlouhou životnost, odolnost, pružnost, funkčnost.

Složení:

Paznehtový olej (100 % Pure Neatsfoot Oil)

Jojobový olej

Bezvodný lanolin

Hovězí lůj

Olej z tresčích jater

Bylinný extrakt

Propolisový extrakt (95% extrakt)

Pomerančový olej

Obsahuje pouze přírodní složky, bez přidání vůní, „zlepšovadel“, tak aby obsah funkčních ingrediencí byl maximální.

Pak jsem ve vodní lázni rozehřál impregnaci na plátno, natřel štětcem a rozehřál horkovzdušnou pistolí. Dvě vrstvy na batohu, spodku, kapsách a víko dostalo tři vrstvy. Spotřeboval jsem obě balení. Tedy trošku ještě zůstalo.

Batoh ztmavnul, je o cca 300 g těžší, ale hlavně ztuhnul. Drží tvar a je jako prkno. Kapky vody o něj jen bubnují.

Voda po něm stéká a to jsem přesně chtěl.

Vím z dřívějška, že po pár dnech nošení mám impregnované části znova přejet pistolí, aby se vše zatáhlo.

Když už jsem byl v tom matlání, tak jsem kondicionérem na kůži vzal i koženou vestu z padesátých let Jerkin. Hadříkem jsem naolejoval Julii, ehm tedy vestu a ještě jednou dnes olejování zopakuji. Hned po prvním použití je cítit, jak vesta zvláčněla a je měkčí.

Teď je konečně vybavení ošetřené proti větru a dešti. 

Člověk musí počítat s tím, že voskované věci budou těžší a tvrdší. Také materiál ztmavne a někde budou fleky, ale na funkci to nemá vliv.

Zde srovnání s naším voskovaným batohem Vandrák

Impregnaci zdar a hezký den přeje Kraken

Sdílet

Zanechat komentář