logo

Bushcraftportal.cz

Impregnace vybavení – čím impregnovat a jak na to?!

14.11.2022 / Kategorie: Přežití, dovednosti, TIPY, Tipy, návody, Vybavení / Napsal: / Komentáře: 5

Poradíme vám jaké impregnační přípravky vybrat. Kdy, kde a jak je správně aplikovat.

V dnešním videu Vám představím své oblíbené impregnace, které používám na své vybavení. Zaměřím se na všechny možné druhy materiálů, které můžete impregnovat.

 • Přírodní a kombinované materiály – bavlna + syntetika
 • Syntetické materiály
 • Kožené materiály

Prozradím Vám, které vybavení impregnuji a které ne!
Ukážu Vám, jak impregnaci nanáším a v jakých podmínkách docílíte nejlepšího výsledku.
Řeknu Vám, na co si dávat pozor a doplním své osobní postupy, které se mi osvědčily v praxi.

Udělejte si kafe a mrkněte na video

Jak jsem zmínil, jde o moje vlastní TIPY a zkušenosti s impregnacemi. Samozřejmě existuje mnoho dalších způsobů a druhů impregnací. Mně osobně nejvíce vyhovují právě tyto způsoby, ale rozhodně to nemusí platit pro každého z Vás.

Zde je seznam impregnačních produktů, které používám:


Budu rád, když mi své postřehy s impregnacemi přidáte níže do komentářů!

Těším se u dalšího videa nebo článku, Kraken.

5 komentářů

 1. Ahoj Krakene, dík za Tvá videa, které moc rád sleduji.K tomu dnešnímu mám dotaz: jak je to s hořlavostí navoskované látky (plátna, bavlny,..) nezvýší se voskováním ? Myslím třeba na jiskry od ohně. Díky a pozdravení P.

  • Kraken666 (redaktor)
   dne 4.1.2023 v 10.15

   Ahoj a díky, no pokud jí dáš do ohně, tak to shoří jako svíčka, kdy látka bude imitovat knot ve svíčce. Ale jinak pokud je navoskováno, tak to celkem látku chrání před propálením, většinou jí právě ten vosk uhasí.

 2. Petr_JNC
  dne 25.11.2022 v 21.12

  Ahoj Krakene, rovněž děkuji za tvoji super práci. Měl bych doplňující dotazy. Zajímalo by mne, jestli impregnuješ komplet svrchní vrstvu – tj. celé kalhoty a celou bundu nebo jestli záměrně vynecháváš některá místa. Na jednom videu, kde impregnuješ Smoke NO. 1 voskem od FV, jsi vynechal rukávy. Má to nějaký konkrétní smysl? Jsem zastáncem tradičních materiálů před chemií, a proto pokukuji po vosku na svrchní vrstvu – kalhoty a bundu. Nemám s tím zatím zkušenost a mám drobet obavu z toho, jestli mohu voskovat např. kalhoty i v tom případě, že pod nimi nebudu mít již žádnou další vrstvu, která by ochránila moji kůži proti odřeninám od tužších kalhot :)… Je lepší na tyto případy vosk od Fjällräven nebo bys použil impregnaci plátna od FV? Zkoušel jsi ve vodní lázni rozehřát i vosk od Fjällräven a nanášet jej pak štětcem? Děkuji. Zdraví Petr

  • Kraken666 (redaktor)
   dne 4.1.2023 v 10.12

   Ahoj a díky, pokusím se odpovědět na vše.
   Impregnuji hlavně ramena a záda, pak nohavice včetně kolen, zbytek nechávám bez impregnace.
   U Smocku NO1 jsem vynechal rukávy, protože ty jsou ještě navoskované Fjallraven voskem a nejsou tak namáhané jako ramena a záda.
   Vosk od FV je o dost lepší. jde víc do hloubky ale každý vosk udělá z látky prkno tak pozor na to. čím víc vosku tím to prkno bude větší 🙂

 3. Pepik007
  dne 19.9.2023 v 17.40

  Ahoj, jeden dotaz, nepracoval jsi s fabsilem gold i s normálním? Je v tom veliký rozdíl? Ten gold je tak o 400kč dražší ale má mít 5x více té účinné látky ale oproti normálnímu postrádá nějakou UV ochranu, má to velký vliv? Předem děkuji za odpověď i ke starší diskuzi 🙂


Zanechat komentář