logo

Bushcraftportal.cz

Možné způsoby spaní v přírodě aneb od stanu po hamaku

29.11.2022 / Kategorie: Přežití, dovednosti, Přístřešky / Napsal: / Komentáře: 0

Jak si kdo ustele tak si lehne – rozhodně nepodceňte přípravu svého bivaku. Vyzkoušeli jste už všechny způsoby spaní v přírodě? A který je Váš oblíbený? Dnes Vám ukážu jaké jsou mé oblíbené vychytávky na spaní.

Znáte něco hezčího než po celém dni, kdy putujete přírodou, složit svoje kosti kdesi v divočině? Říká se, že jak si kdo ustele, tak si také lehne. O spaní v přírodě to platí dvojnásob.

Dnes se nebudeme bavit o výběru správného místa na nocování, to si nechám na jindy, ale zaměříme se na různé způsoby spaní v přírodě.

Ukázka přístřešku pro spaní na zemi.

Ty můžeme rozdělit na dvě základní možnosti:

V popředí zavěšená hamaka a v pozadí přístřešek pro spaní na zemi.

Do kategorie spaní na zemi patří stanování, spaní v bivaku, ve ždáráku, pod plachtou, pončem či pláštěnkou nebo pod širákem. Do spaní ve vzduchu spadá spaní v hamace. Téma hamaka nechám až na konec.

Začneme stanem

Nocování ve stanu zná každý. Naše legislativa ale volnému nocování v přírodě a pod stanem moc nefandí. Je to zakázané. Jsou ale přírodní tábořiště, kempy a nocoviště, kde lze stanovat.

Stan může být jednoplášťový i dvouplášťový.

  • Jednoplášťové stany jsou buď extra levné, obyčejné a těm se raději vyhněte. Druhá možnost jednoplášťových stanů jsou zase expediční speciály a těm se díky ceně asi také vyhnete.
  • Dvouplášťový je ideální. Venkovní stan (tropiko) je tvořen nepromokavou látkou a vnitřní stan bývá ze síťoviny, aby umožňoval větrání. 

BIvakovací stan firmy DD Hammocks.

Pokud je stan špatně odvětrávaný, budete mít vnitřek stanu ráno orosený od zkondenzované vlhkosti. 

Já zde na ukázku mám bivakovací stan od DD hammocks, který má možnost postavit vnitřní i venkovní stan samostatně anebo oba dva dohromady. Staví se za pomoci dvou trekových hůlek nebo pomocí šňůr natažených mezi dva stromy.

Jako nosná konstrukce zde fungují trekové hole.

Dá se říct, že tento stan obchází naší legislativu, ale vždy záleží, na jakého člověka narazíte.

Na trhu jsou stany s kapacitou jednoho až deset spáčů. Já používám stan pro dva, a když jdu sám, tak mám alespoň kolem sebe moře místa pro uložení batohu a vybavení.

Ve stanu je člověk uzavřený proti vlivům počasí a díky síťovanému vnitřku (tropiku) i proti lezoucí a létající havěti, což oceníte především v teplých měsících.

Jste však trochu uzavřeni a izolování od dění v okolí a tak spousta lidí dává přednost spaní pod plachtou.

Plachta nebo celta

V mém případě je to plachta od značky Eagle Products 3 x 3 metry. Pokud si postavíte tento přístřešek, tak vytvoříte prostorné místo až pro čtyři nocležníky. Můžete zde i vařit a oblékat se. Vše záleží na zvolené výšce přístřeší. Pokud plachtu dobře natočíte, budete chráněni před nepřízní počasí, ale stále budete mít přímý kontakt s přírodou a okolím. 

Výhoda je prostornost a minimální šance na kondenzaci vlhkosti na vnitřní straně plachty. Dále také lehká sbalitelnost, hmotnost a všestranné použití.

Nevýhodou bývá snad jen nulová ochrana proti lezoucí a létající havěti.

Každopádně nocování pod plachtou můžete provozovat celý rok. 

Bivak – bivakovací stan

Bivak s konstrukcí je další možností spaní v přírodě. Na trhu se dá najít spousty bivaků s konstrukcí nad obličejem. Osobně používám bivak rakouské značky Carinthia Observer. Speciální bivak s konstrukcí, navržený pro dlouhodobý pobyt pozorovatelů a odstřelovačů. Výhodou je, že díky materiálu jej můžete postavit kdekoliv. Díky konstrukci, kterou tvoří dva pruty nad hlavou, se Vám mokrá látka nelepí na obličej a můžete se zde pohodlně otáčet. Většina bivaků s konstrukcí nabízí i možnost větrání. Větrací otvory se dají zakrýt moskytiérou proti lezoucí a létající havěti.

Nevýhoda bivaku s konstrukcí je větší váha a také špatný přístup.  Do bivaku tohoto stylu musíte lézt po čtyřech. Což v dešti není moc příjemné. Ale když tam zalezete, jste v suchu a teple. 

Pokud někdo nemá rád stísněné prostory, ať si raději pořídí plachtu.

Bivak bez konstrukce – „žďárák“

Je to podobný systém jako předchozí bivak. Jen se jedná o pytel bez konstrukce. Je tudíž lehčí a skladnější. Dá se používat samostatně. Ale spousta lidí kombinuje ždárák s plachtou. Žďárský pytel chrání karimatku a spacák před nečistotami a vlhkostí, ale plachta chrání uživatelův obličej. Někdo ho používá samostatně, ale pak si musíte do vaku zalézt a hlídat si kapuci, aby vám nepršelo na hlavu.

Žďárák norské značky Dovrefjell v lesním maskování.

K dispozici jsou i speciální zateplené vaky, bivaky nebo nouzové bivaky. Používají je většinou lovci nebo vojáci. Mají funkci ochrany proti vlhkosti a větru a zároveň mají i tepelnou vložku. Na nouzové spaní se dají použít, ale protože je jejich obal vyrobený z neprodyšného materiálu, tak počítejte s tím, že se ráno probudíte značně zapaření. Svoje místo si ve výbavě najdou. Ale na plnohodnotné a pohodlné spaní se nehodí.

Zde vidíte speciální zateplené vaky Dovrefjell a Jerven, oba dva pocházejí z Norska.

Kamufláž použitá na žďáráku od Jerven vychází z norské krajiny.

Pro nouzové označení nebo výstrahu, je součástí vaků JERVEN reflexní vlajka.

Spaní pod pončem nebo pláštěnkou

Tohle je taková ultralight verze namísto plachty. Z některých pláštěnek se dají udělat slušné přístřešky pro jednu osobu. Výhodou je, že netaháte nic zbytečného. Máte pláštěnku jako ochranu před deštěm a v noci z ní vyrobíte přístřešek.

Nevýhody jsou jasné, máte velice omezený prostor, nulovou ochranu proti lezoucí a létající havěti. A musíte dovnitř lézt po čtyřech. Ale dá se to a já velice často tuto možnost využívám. Je to prostě nejuniverzálnější a nejlehčí varianta.

Zde posloužila pláštěnka Jurek Trio

Ukázka stavby přístřešku pomocí ponča zn. JUREK Trio a trekové hole.

Spaní pod širákem

Klasika, romantická klasika. Někde si natáhnete karimatku, položíte spacák a spíte. Osobně mám rád jistotu, a proto spím pod nějakým přístřeškem.

Ono se počasí často mění právě v noci, nikdo pak nechce rozespalý stavět narychlo přístřešek uprostřed lijáku nebo vánice. Znám však v okolí spousty lidí, co provozují tento druh nocování.

Nevýhoda je nulová ochrana proti větru, dešti a proti lezoucí a létající havěti.

Výhoda je, že tímto stylem můžete nocovat všude a nikdo vám nic neřekne. Nouzové přespání lze praktikovat i na zakázaných místech, ale má to nějaká pravidla, která si předtím raději prostudujte, ať nemáte zbytečně problémy.

Hamaka se zateplením a plachtou

Hamaka neboli závěsná síť může být velice pohodlný způsob nocování. Pokud jste v hamace nikdy nespali, je dobré si to vyzkoušet na 1-2 noci, abyste zjistili, zda Vám to vyhovuje. Jestli rádi spíte na zádech nebo na boku, můžete si tento způsob nocování zamilovat. Pokud jste však spáč na břiše, případně jste narostli do větších rozměrů nebo vám jen z principu vadí houpání, nejspíš zažijete bezesnou noc a už to nebudete chtít nikdy zopakovat.

Hamaka zabalená v izolačním kokonu od značky Snugpak.

Princip je jednoduchý, vyhlídnete si dva stromy, natáhnete síť (hamaku) mezi nimi a je hotovo. Oproti spaní na zemi máte výhodu, že je jedno, kde jste, klidně v bažinách, ve svahu apod. Zavěšená hamaka tohle neřeší a můžete spát na krásných a zajímavých místech.

Použití Snugpak Cocoon v praxi.

Měli byste ale řešit dvě věci. Jedna z nich je plachta nad hlavou. V nejhorším se můžete zakrýt i pláštěnkou. Druhá věc je zateplení zespodu, to je podstatně důležitější. Existují hamaky s kapsou na karimatku nebo s dodatečným zateplením tzv. underblanket nebo quilt

Hamaka s karimatkou – osobně nemám dobrou zkušenost, člověk se tam vrtí a není to moc pohodlné. Co se týká zateplení hamaky, tak po mnoha zkoušení se nám nejvíce osvědčil Cocoon od značky Snugpak. Je to zateplení, do kterého se vlastně zapnete podobně jako do spacáku. Tohle zateplení zabalí celou hamaku, skvěle izoluje a na tří-sezónní použití nepotřebujete ani spacák. Na zimu stačí přidat spacák a izolace budete mít dostatek.

Nejcitlivější místa na těle při spaní v hamace jsou chodidla a zadek – doporučujeme proto zateplení hamky a teplé ponožky nebo boty.

Spaní v hamace je jedno z nejpohodlnějších. I když jak jsem psal výše, někomu může vadit nalézání, houpání a také menší volnost pohybu, než když spíte na zemi.

Pokud máte nad sebou plachtu, tak na vás neprší a o zbytek se postará zateplení – např. Snugpak Cocoon.

Záleží na každém, jaký způsob spaní si vybere a co mu bude více vyhovovat. Důležité je zvolit správnou variantu vzhledem k plánované trase a místu nocování. O tom jak správně vybrat místo a plánovat trasu jsem psal v jednom z minulých článků, najdete ho ZDE.
Obecně však platí, že právě v noci nabíráte energii na další den, takže přípravu pro pohodlné spaní rozhodně doporučuji nepodcenit.

Přístřešek je základ

Ať už spíte na zemi nebo zavěšeni ve vzduchu, základem je mít střechu (celtu) nad hlavou. Proto jsem pro Vás připravil rozsáhlý e-book, který vám poradí, JAK SI SPRÁVNĚ VYBRAT PLACHTU a také Vám ukáže, JAK POSTAVIT RŮZNÉ DRUHY PŘÍSTŘEŠKŮ!

Ke stažení je po zadání Vašeho e-mailu níže:

Veškeré vybavení pro spaní v přírodě samozřejmě máme k dispozici na našich prodejnách nebo v BUSHCRAFTshopu.

Hezký den přeje Kraken 

Zanechat komentář