V dnešním článku se mrkneme na bushcraftové rukavice, které vznikly v kooperaci s českou firmou Bohemia Gloves.

Nejde vyloženě o pracovní rukavice, ale nebojí se ani tvrdší práce.

Před pár měsíci jsem od kolegů dostal balíček s luxusními rukavicemi. K nim byl přiložený dopis ve stylu: 

„Krakene, chovej se k nim hezky“. Jak jako „hezky“?? 

Ano, jsou to krásné, jemné, luxusní rukavice. Stojí docela dost peněz. A tak jsem si řekl OK, budu se k nim chovat extra slušně.

Na první vycházce, co jsem měl rukavice na sobě, jsem trooošku uklouznul na svahu. Jak jsem brzdil – rukama 🙂 tak rukavice byly od trávy, bláta a sněhu. Vypral jsem je v potoce, usušil na rukou při potulce po okolí, a tím vlastně padla moje snaha o to, chovat se k nim hezky.

Popis

Rukavice jsou šité kevlarovými nitěmi, materiál rukavic je odolná teletina. Mají zvýšenou manžetu, dají se stáhnout páskem s drukem, jsou tu dvě pozice utažení. Uvnitř je i všitá gumička, která stahuje rukavici v zápěstí. Je zde i našité poutko s kovovým očkem, aby šly rukavice cvaknout na karabinku. 

Na omak jsou jemné, velmi jemné, až by se člověk bál zapojit je do nějaké práce. 

Po prvním dnu jsem se přestal bát. Prodíral jsem se roštím, držel se na svahu za kameny nebo za kořeny a rukavice dostávaly zabrat. Po umytí v potoce jsem si říkal, co bude dál? Rukavice po uschnutí změnily barvu jen nepatrně. Počítám, že časem ztmavnou.

Ničím jsem je neimpregnoval, četl jsem na stránkách výrobce o tom, jak je tahle kůže impregnovaná, proto jsem dodatečnou impregnaci odložil. Možná že třeba za rok udělám ještě jeden článek, a tam rukavice důkladně vyčistím, a pak naimpregnuju něčím od Festovních věcí což je firma specializující se na impregnace na kůži.

Takže rukavice jsem začal aktivně používat při potulkách, jako ochranu rukou proti nepřízni počasí, ale i jako pracovní rukavice na lehčí práce, např. štípání dřeva, řezání dřeva, stavba přístřešku a podobné věci. 

Rukavice nejsou vodotěsné, ale dost dlouho drží, než provlhnou. Zaujala mi i rychlost schnutí a také to, že netvrdnou. Je jasné, že to nejsou rukavice na hrubou práci, ale na to jak jsou jemné, tak vydržely hodně.

Takové rukavice jsou i módní doplněk. Co si budeme povídat. Znáte heslo „Ať dělám, co dělám, hlavně ať u toho dobře vypadám“. 🙂

Tak to tyhle rukavice splňují, je to praktický doplněk k bushcraftovému outfitu. Nevěříte? No, sám jsem koukal na reakce lidí na Instagramu ve stylu: „Ty jo, boží rukavice.“, „Ty jsou luxusní, kde jsi je koupil.“ atd.

Pro mě jsou rukavice prostě rukavice, ale asi to někdo má jinak a bere je i jako doplněk oblékání. 

Ano, musím uznat, že vypadají dobře, stylově a hodí se jak k bushcraftovému, tak i k military šatníku. Věřím, že časem trošku ztmavnou a bude to ok.

Negativa?

Mají negativa? No, po pravdě jediné, co mi na nich vadí, je naše logo. Vytlačené logo JUBO, které na začátku bylo dost vidět a teď se jakoby vytrácí. A zrovna já bych chtěl, aby bylo vidět víc. Ovšem zaznamenal jsem i reakce, že tam to logo lidi nechtějí, tak to pro ně může být dobrá zpráva. Logo je opravdu decentní, nebojte se.

Závěr

Krásné, luxusní, jemné rukavice za né zrovna malou částku. Ta částka ale dává smysl, když se podíváte na kvalitu šití i samotného materiálu. Ano, i mně by se líbilo, aby tyhle rukavice stály maximálně 500,- Kč. Mezi námi ani obyčejné rukavice mechanix už nestojí těch 500,- Kč. Tak to je a bude. Kdo tohle překousne, dostane top produkt, který mu bude dělat roky radost. 

Rukavice se příjemně nosí a hřejí. Je dobré si vybrat dobrou velikost a k tomu slouží i tip od výrobce, jak si dobře změřit ruce. Přidám rady ohledně čištění, které jsem poctivě okopíroval ze stránky výrobce Bohemia Gloves.

Mrkněte na e-shop a video a já se budu těšit někdy příště. 

Ahoj Kraken 

Text – Bohemia Gloves

Podobně jako kožená obuv, tak i kožené rukavice ocení vaši pravidelnou pozornost. Při častém používání doporučujeme každý týden pečlivě odstranit prach a další nečistoty jemným kartáčem s přírodními štětinami, nebo bezbarvým bavlněným hadříkem. Částečky prachu ulpívají na pórech jemné jehnětiny a ta časem ztrácí na své kráse a bude rychleji vysychat.

Někteří výrobci doporučují stříkat na rukavice přípravky na kůži, které se prodávají v obuvi jako impregnace nebo pečující přípravek. Toto silně nedoporučujeme!! Obsahují velké množství silikonů, které mohou jemnou kůži nenávratně poškodit. Italská jehnětina je z výroby dostatečně promaštěná a její další údržba vosky či oleji se nepředpokládá.

Pokud Vám rukavice zmoknou, nechte je uschnout přirozeně a nepoužívejte žádný jiný zdroj tepla (fén, topení, nebo třeba slunce). Je třeba vzít v úvahu, že kůže po namočení ztmavne a může lehce ztvrdnout. Při opětovném nošení se kůže zjemní. Můžete jí „pomoci“ promnutím v dlaních a lehkým natažení prstů u rukavice.

Zmiňované natahování prstů je dobré čas od času provést i v rámci běžné údržby po kartáčování či utírání hadříkem. Nošením se kůže nepatrně roztahuje do šířky. Flexibilita je vlastnost a charakteristický projev kvalitní a jemné kůže, podobně jako jizvička, různá zrnitost líce a drobné přechody barev. Nejedná se o vadu výrobku nebo materiálu, ale o vlastnosti kůže.

Čištění kožených rukavic

Při mírném znečištění je možné provést očistu v domácích podmínkách. Ale mějte prosím na paměti, že jste zakoupili luxusní produkt z jemné kůže, a při pochybnostech se vždy obraťte na specializovanou čistírnu.

Pro očištění použijte bezbarvou bavlněnou textilii, slabě ji navlhčete a setřete jí nečistotu z plochy rukavice. Ideální je mít přitom rukavice oblečené na ruce, netřít silou a ani lokálně, spíše v celé ploše. Neměli byste rukavice namáčet.

Rukavice si opatrně sundejte z ruky postupným uvolněním všech prstů, uhlaďte je na rovné ploše a případně nechte doschnout na bezbarvé bavlněné textilii (opět přirozenou cestou, nikoli na slunci či topení). Po dosušení můžeme rukavice jemně tahavým pohybem narovnat či „natáhnout“ o neostrou hranu stolu. Poté navlečeme a ještě dorovnáme (uhladíme) v celé ploše podle ruky.

Při silnějším znečištění je vždy nezbytně nutné využít služeb čistírny.

Abyste byli s dodanou koženou rukavicí spokojeni, věnujte prosím dostatečnou pozornost měření obvodu vaší dlaně, které určí, jakou velikost máte zadat do objednávky.

Pokud se jedná o váš první nákup kožených rukavic a neznáte ani přibližně svoji velikost, je důležité měření.

Po vzoru přiložených obrázků (nebo podle video návodu) prosím měřte vždy svoji dominantní ruku (praváci obvykle pravou, leváci levou ruku) v přirozené poloze čili s mírně sevřenou dlaní. Rozměr se nabírá v místě kloubů – změří se obvod dlaně bez palce. Nikdy neměřte ruku s nataženými prsty, zkreslí vám to obvod ruky a rukavice bude malá.

Délka prostředníčku je orientační údaj, pokud se obáváte, že máte příliš dlouhé nebo krátké prsty. 

Sdílet

Zanechat komentář