V dnešním článku se zaměříme na nový přírůstek do rodiny bushcraftových nástrojů, velký sekáč, který vznikl díky spolupráci Thoma s mistrem nožířem Petrem Dohnalem.
Tento robustní a multifunkční nástroj je ideální pro různé úkoly v přírodě, od sekání větví až po přípravu dřeva na oheň. Podíváme se blíže na jeho technické specifikace, proces výroby a praktické využití.
Výhody velkého sekáče
Sekáč nabízí několik výhod oproti klasické sekeře. Je univerzálnější, lze jej použít jako nůž, ale zároveň je dostatečně robustní na sekání a prosekávání větví.
Původní sekáče byly tenké, lehké a určené hlavně pro sekání travin a křovin, ale evropské požadavky na nástroje přizpůsobily design sekáče pro práci se dřevem, což vedlo ke vzniku silnějších a masivnějších variant.
Můžete se tedy do seku opřít, a pokud budete štípat polena stylem „batoning“, tak se nemusíte bát, sekáč vydrží hodně.
Technické specifikace
Nůž je vyroben z materiálu Sleipner, zakaleného na tvrdost 58 HRC. Má tloušťku 6,5 mm, konstrukce fulltang a je zakončen plochým výbrusem s fazetkou.
Celková délka je 420 mm, z toho čepel měří 262 mm. Hmotnost sekáče činí 663 g.
Pouzdro je vyrobeno z kombinace voskovaného plátna a protiprořezové vložky s přírodním popruhem, který je našitý ve stylu Molle vazby pro připevnění na batoh.
Je zde i průvlek na opasek. Sekáč je tedy konstrukce fulltang, na rukojeti je tvrdé dřevo, jsou zde šrouby a průvlek na pojistnou šňůru.
Ta se hodí při sekání. Můžete si posunout rukojeť až na konec a nebude hrozit, že Vám při seku vyklouzne nůž z ruky.
Praktické využití
Sekáč je navržen tak, aby zvládal běžné úkoly v přírodě. Můžete s ním sekat a štípat dřevo, odstranit kůru nebo provádět jemnější práce díky ergonomickému designu.
Při testování prokázal svou odolnost a dlouhou životnost ostří, což je zásluhou použití kvalitního materiálu Sleipner.
Ostří dobře drží a pokud je tupý, tak ho za chvilku nabrousí i laik. Rukojeť má výraznou prdelku, která je oporou pro ruku, aby nesjela z rukojeti.
Na druhé straně, blíž k ostří, nejdeme naznačenou záštitu, ta zase brání sklouznutí ruky na ostří.
Za ní je vybrání, zvané choil, kam si můžete přehmátnout, změnit tak úchop a posunout těžiště víc dozadu. Díky tomu se s nožem lépe provádí jemnější řezné práce.
Na hřbetu je pak nechaná ostrá hrana pro práci s firesteelem. Jde to velice dobře. Jiskry lítají do všech stran. Zbytek nože je začištěný a na hřbetu je krásně sražená hranka. Vypadá moc pěkně.
Proces vzniku
Spolupráce Thoma s Petrem Dohnalem začala na výstavě nožů, kde společně diskutovali o výrobě tohoto nástroje. Po několika měsících vývoje a testování vznikl tento sekáč, který nejen že skvěle vypadá, ale také splňuje vysoké požadavky na funkčnost a odolnost.
Petr Dohnal, nožíř s dlouholetou praxí, patří ke špičce ve svém oboru. Jeho precizní práce a důraz na detail se odráží i na tomto sekáči. Konstrukce full-tang zajišťuje maximální pevnost a odolnost, což je u nástroje tohoto typu zásadní.
Líbí se mi, jak oba dva nožíři, tedy jak kolega Thom tak i Petr, vložili do tohoto sekáče své nápady a zkušenosti. Je zde jasná inspirace asijskými sekáči stylu parang, klewang nebo golock. Sám jsem jich několik vlastnil a testoval.
Závěr
Tento sekáč je ideálním nástrojem pro všechny nadšence bushcraftu a přežití v přírodě. Je vyroben z prvotřídních materiálů a díky spolupráci s mistrem nožířem Petrem Dohnalem nabízí skvělý výkon a dlouhou životnost. I použité materiály na pouzdru jsou top.
Taky se s pouzdrem kolega Thom hodně natrápil, než bylo dle jeho představ. Nůž dle našeho návrhu vyrábí Petr Dohnal a pouzdro se vyrábí u nás v Šumperku.
Já mám rád velké sekáče a tohle je ultimátní nástroj. Už když ho vezmete do ruky, tak cítíte sílu, s jakou bude pronikat do dřeva.
Součástí balení je nejen pouzdro, ale i obtahovací řemen a firesteel.
Vím, že na něco by se hodila spíš sekera, ale kdo si hraje, nezlobí.
Sekáč je k vidění na prodejnách jak v Šumperku, tak v Praze. Anebo ho vozím na všechny akce, kurzy a ukázky. Skvělá kudla.
Ještě by se k němu hodil menší nůž do dvojice. No, uvidíme, třeba někdy bude. 🙂
Odkazy
Doufám, že se vám tento článek líbil, a že vás inspiroval k prozkoumání nových nástrojů pro Vaše dobrodružství v přírodě.
Hezký den přeje Kraken
Pěkná kudla. Rád bych se zeptal je to má s rezavěním?