O téhle metodě jsem už psal před pár lety. Ale myslím, že si to zaslouží připomenutí a svůj článek.
Proč křesat oheň „postaru“
V dnešní době máme nespočet možností, jak zapálit oheň – od klasických zapalovačů až po moderní křesadla s ferroceriovou tyčinkou. Proč se ale učit křesat oheň pilkou na železo nebo ocílkou a tvrdým kamenem (pazourek, křemen)?
- Zábava a nostalgie: Křesání „postaru“ má své neopakovatelné kouzlo, které navodí ten správný bushcraftový pocit.
- Záloha a improvizace: Pokud nemáte po ruce zapalovač nebo se vám vybije elektronický zapalovač, ocílka či kousek pilky vás často zachrání.
- Trénink dovedností: Rozdělat oheň bez moderních pomůcek je výzva a dovednost, kterou oceníte v jakékoliv survival situaci.

Né každý si může, nebo chce, pořídit ocílku.

Cena ocílky není nijak závratná, ale i přesto mi občas přijde dotaz, čím ocílku nahradit. Odpovídám, že třeba hranou nože z uhlíkovky (některé Mory nebo Opinel), také hrana pilky Silky je vhodná na křesání. Po této odpovědi přijde reakce, ty ses zbláznil, něčím tak drahým mlátit do kamene.
Ok, je dobré vědět, že to jde, v nouzi se to dá použít. Pokud je Vám těchto věcí líto, tak si pořiďte starý jehlový pilník anebo ještě levnější je plátek pilky na železo.

Levná náhrada ocílky
Klasické ocílky bývají vyrobeny z vysoce uhlíkaté oceli. Ne vždy je však máte po ruce, nebo nechcete investovat do dražšího vybavení. V takovém případě se právě kousek pilky na železo hodí skvěle jako DIY ocílka:
- Stojí pár korun, případně využijete prasklou či vysloužilou pilku, kterou máte doma.
- Je lehká, skladná a můžete si z ní nařezat víc kousků a schovat je do různých KPZ (krabiček poslední záchrany).
- Dá se různě upravit, například vsadit do rukojeti z parohu nebo dřeva pro lepší manipulaci.


Ok, je dobré vědět, že to jde, v nouzi se to dá použít.

Co budete potřebovat
- Pilka na železo
- Ideálně vyberte starou, třeba prasklou pilku (stačí z ní uříznout nebo ulomit 8–10cm kousek).
- Je důležité, aby měla na jedné straně hladkou zakalenou hranu, která dokáže při kontaktu s kamenem vyprodukovat jiskry.
- Kámen (pazourek, křemen, případně jiný tvrdý minerál)
- Důležité je mít ostrou hranu, která dokáže pilku efektivně „okusovat“, čímž se uvolňují jiskry.
- Příprava troudu
- Přírodní materiály (suché jemné chmýří, práchno, rozvolněné lýko, jemné hoblinky kůry), nebo
- Improvizovaný troud (ocelová vata, suchý lišejník, březová kůra, jemné hoblinky dřeva).


Ano, i starý nebo zlomený plátek funguje.

Stačí kousek cca 10 cm, chytnete ho za hranu, kde jsou zoubky, a do pazourku křešete tou hladkou stranou.

Jiskry lítají parádní, jak z pazourku, tak z křemene a dalších materiálů.
Nestojí to skoro nic, můžete zužitkovat odpad a ještě si zatrénovat.

Mám pár kousků v sadách na křesání i v malé KPZ.

Tipy z praxe
- Zkoušejte různé druhy kamenů: Může se stát, že vámi nasbíraný křemen není dostatečně tvrdý nebo jeho hrany nejsou ostré. Dejte šanci i jiným kamenům v okolí.
- Pilka na železo se dá kombinovat i s ferroceriovou tyčinkou: Pokud nechcete ničit hřbet svého nože, můžete pro škrtání ferroceria použít právě pilku.
- Trénujte pravidelně: Křesání chce trochu cviku. Čím víc budete trénovat, tím rychleji chytíte správný grif a zapálíte oheň doslova na pár škrtnutí.
- Buďte připravení: Uchovávejte si drobné útržky suché kůry, chmýří, březové kůry nebo i ocelovou vatu (i když není čistě „bushcraftová“, může pomoci při tréninku a nouzových situacích).


Zde jsem použil k zachycení jiskry práchno, vyrobené ze starého povlečení anebo starou ocelovou vatu. O těchto práchnech jsem psal zde.

Mrkněte i na video, a pokud Vás zaujme přece jen ta ocílka, tak hodím i odkaz na e-shop.
Závěrem
Křesání pilkou na železo je skvělá ukázka improvizace, kterou každý zálesák ocení ve své výbavě. Stačí trocha šikovnosti, kousek tvrdého kamene a minimální investice do staré pilky na železo. Rozdělávání ohně touto metodou vás možná neohromí množstvím jisker, jako je tomu u moderních křesadel, ale když to zvládnete, pocítíte pravou radost z vlastnoručně zapáleného ohně – a o to v bushcraftu přece jde.
Dejte mi do komentářů vědět, jakou variantu křesání používáte vy! Máte radši klasické ocílky, nebo se držíte vlastnoručně vyrobených řešení? Budu rád za každý tip a inspiraci.
Hezký den přeje Kraken