
Zdravím přátelé.
Kartáče na boty. Téma tak všední, že jsem se mu nikdy moc nevěnoval.
Tento článek je čistě o rozšíření obzoru, čím se můžou boty kartáčovat.
Pokud jsem potřeboval vyčistit boty, vzal jsem jakýkoli kartáč, ano i občas rýžák na podlahu, boty vydrhnul a hotovo. Na vyleštění jsem často používal ten samý kartáč, nebo kus hadru.
No a stačilo mě to 🙂
Protože jsem dostával dotazy, jaké kartáče bych doporučil, začalo mě to zajímat, nedalo mi to a začal jsem hledat informace. Netrvalo dlouho a zabloudil jsem na diskuzní fóra „leštičů“, lidi, kteří se amatérsky i profesionálně věnují čištění, leštění bot. No a nestačil jsem se divit, jak je to obsáhlé, komplexní téma dokonce s vlastním mistrovstvím světa, kde dominují Japonci se svou touhou dělat vše dokonale.
Obecně by se dalo říct, že existují kartáče strojově vyrobené (levnější, méně kvalitní) a kartáče ručně vyrobené (kvalitnější, dražší).
Dále jsou kartáče na čištění, leštění a na čištění i leštění.
Strojově vyrobené kartáče.
Osobně mám zkušenosti s českou firmou Spokar, která vyrábí dobré kartáče za dobré ceny. Blátový kartáč díky jeho tvaru, se dostanu do všech škvír na botě. Leštící kartáč jsem kdysi používal v práci na boty. Podle mě, tyto kartáče stačí na turistické, pracovní, vojenské boty a není třeba používat vyšší kvalitu kartáče. Nevýhoda těchto kartáčů je, že štětiny jsou syntetické a ty mají ostré hrany. Takže na turistické, pracovní, vojenské boty dobré, ale na společenské boty bych je nepoužíval, můžou poškodit lesk bot.
Blátový kartáč Spokar – čistící kartáč na hrubé nečistoty, bláto, kamínky v podrážce skvělý pro vojenské, pracovní, turistické boty. Může poškrábat lesklý, hladký povrch bot. Nedoporučuji na společenské boty. Naopak doporučuji na pracovní, turistické, vojenské boty, kde se nebojím o poškození povrchu bot. Pokud mám boty z lícové kůže s barevným povrchem, radši tento kartáč používám velmi opatrně nebo vůbec a najdu si jemnější kartáč.
Leštící kartáč od Spokar – leštící kartáč. Je mnohem hustší a jemnější než blátový kartáč, ale i tak štětiny mají ostré hrany. Klidně bych jej používal na vyleštění běžných bot. Na Boty vyrobené na zakázku (společenské) bych jej nedoporučoval. Ideální na vyleštění pracovních, turistických, vojenských bot.
Ručně vyrobené kartáče.
Jak sám název říká, jsou vyrobené ručně. Což jde poznat na hustotě štětin kartáče a na tom, že nepouští tolik chlupy a samotné chlupy jsou z srsti zvířat. Tyto chlupy nemají ostré hrany, jako syntetické chlupy a proto se doporučují na společenské boty, kde je hlavní vzhled, lesk, krása.
Pokud budete hledat kvalitní, ručně vyrobené kartáče, hledejte jména firem jako Brunngard (se), Bootblack (jpn), Eboya (jpn), Fujimoto Tora (jpn), Ishikawa (jpn), Kanaya (jpn), Miyagawa (jpn), Shoji (jpn), Terazawa (jpn), Uno brush (jpn)…
Jaká srst se používá na ručně vyrobené kartáče?
Divoké prase – čistící kartáč. Na pohmat jsou štětiny pružné, mnohem méně tvrdé, ostré, než u blátového kartáče od Spokar. Je na čištění hrubých nečistot pracovních, turistických bot, společenských bot. U společenských bot, kde je lícovou stranu kůže, hlavně u barvené kůže, kde je barva na povrchu kůže krásně lesklá a hladká, se nebojím o její poškození. Tedy teoreticky by se kůže mohla poškrábat, ale nedokážu si představit tlak, frekvenci a délku kartáčování, aby k takovému poškození došlo 🙂 Štětiny jsou přírodní, proto nemají tak ostré hrany.
Kůň – čistící i leštící kartáč. Na pohmat jsou štětiny pružné, mnohem méně tvrdé, ostré, než u kartáče z divokého prasete. Je na čištění středních, jemných nečistot společenských bot a na jejich vyleštění, kde si najde uplatnění i u turistických bot na leštění. Je to takový univerzální kartáč na vyčištění bot od prachu, nečistot (ne bláta a hrubých nečistot, na to je ideální blátový, nebo prasečí kartáč). U tohoto kartáče se nemusím bát poškození hladké, lesklé kůže. To bych musel opravdu hodně na kartáč tlačit a spíše snažit boty poškodit, než vykartáčovat. Štětiny jsou přírodní, proto nemají tak ostré hrany.
Koza – leštící kartáč. Na pohmat jsou štětiny hebké, jemné a nedají se srovnat s koňským kartáčem. Toto je už čistě leštící kartáč na velmi vysoké úrovni. NENÍ na čištění bot. Ideální na finální vyleštění večer, před spaním. Už jen toto vyleštění je velmi blízko k dokonalosti a myslím, že bohatě stačí k vyleštění na 95%. Štětiny jsou přírodní, na pohmat hebké, ale pevné.
Jak – leštící kartáč. Na pohmat jsou štětiny hebké, jemné a na pohmat je jejich hebkost opravdu cítit, že je jemnější než u kozy. Zároveň je mnohem hustší. Toto je už čistě leštící kartáč na nejvyšší úrovni. NENÍ na čištění bot. Ideální na finální vyleštění ráno před odchodem do práce. Toto je přesně ten kartáč, který vyhledávají zbylé 5% uživatelů těch nejlepších společenských bot na míru. Neexistuje lepší kartáč, než je ručně vyrobený kartáč z jaka. Štětiny jsou heboučké, ale pevné a extrémně husté. Díky tomu je považován za nejlepší, čím si může člověk vyleštit své boty. Štětiny jsou přírodní, na pohmat hebké, ale pevné.
Srovnání hustoty štětin v kartáči- Z leva: jak, koza, kůň, divočák, blátový kartáč.


Tady se můžete podívat na hebkost, hustotu kartáčů. Poslechnout si rozdíly v tuhosti štětin. Škoda, že si nemůžete hned tady na kartáče sáhnout 🙂
Jaké kartáče bych doporučil na turistické, vojenské, pracovní boty?
Na vyčištění blátový kartáč od Spokar, na vyleštění leštící kartáč Spokar.
Pokud bych chtěl doporučit to nejluxusnější, tak na čištění kartáč z divokého prasete a vyleštění z koně.
Jaké kartáče bych doporučil na společenské, kancelářské boty?
Na vyčištění i vyleštění kartáč z koně.
Pokud bych měl doporučit to nejluxusnější, tak na vyčištění z koně a vyleštění z jaka.
A jaké kartáče používám já?
Vyzkoušel jsem všechny a nakonec jsem si oblíbil:
Na vyčištění i vyleštění používám kartáč z divokého prasete od Brunngard. Na moje Festovní pohorky luxus, který si zaslouží.
Na společenské boty mám dva kartáče. Na vyčištění kartáč z koně a vyleštění kartáč z kozy od Brunngard.
Údržba kartáčů: Občas setřít suchou hadrou štětiny na kterých ulpívá vosk z krémů. Určitě kartáče (ručně vyrobené) nemýt horkou vodou, rozpouštědly na odstranění vosků z kartáče. U blátového, leštícího kartáče (Spokar) můžete občas kartáč umýt teplou vodou od špíny.
Malá poznámka nakonec: každé společenské boty by měly mít vlastní leštící kartáč. Třeba černé boty by se neměly leštit kartáčem, kterým se leští bílé společenské bota a naopak. Protože kartáč má na štětinách vosk z bot které leští a může zašpinit boty s voskem jiné barvy.
Tom