Merino triko Lasting Amur dlouhý rukáv
Lehké triko s dlouhým rukávem z merino vlny od českého výrobce Lasting Sport.Jak už název napovídá, je tento kousek vyroben z merino vlny o průměru vlákna 16 mikronů. Dle informací výrobce je to nejjemnější merino vlna, kterou chovatelské farmy v součastnosti produkují. A opravdu, už na první dotek vás materiál překvapí svojí jemností a vzdušností. Je velmi příjemný na omak a stejně tak potom i po oblečení na holé tělo. Triko by mělo sloužit jako první vrstva v podzimních a zimních měsících, případně jako jediná vrstva v létě, takže tady hebkost materiálu rozhodně uvítáte.
Velmi dobře se jeví i zpracování a kvalita plochých švů – ty jsou zpevněny křížovým prošitím. Stejně tak střih. Při výšce 181 cm a obvodu hrudníku 125 cm sedí triko ve velikosti XXL velmi dobře jak díky střihu, tak díky pružnosti materiálu. Dostačující je jak délka rukávů, kde je ještě rezerva, tak i délka celková, i když zadní díl je jen nepatrně prodloužený. Zpracování tedy na první pohled bez výtky.
Jak už jsem zmiňoval, triko je velmi příjemné na tělo a to i při náročnějších sportovních či outdorových aktivitách.V podzimním období na venkovní aktivity jej nosim jako první vrstvu pod fleesovou mikinu, v zimně pak většinou přidávám ještě jednu vrstvu. Vyzkoušel jsem jej také při běhání a ostatních náročnějších trénincích, kde jde intenzita pohybu až na maximum a člověk se už i slušně zapotí. Triko velmi dobře odvádí tělesnou vlhkost a po celou dobu je velmi příjemné na nošení.
V terénu pak oceníte, že i přes svojí relativní lehkost a prodyšnost, celkem obstojně „topí“. Člověk by to prostě do toho hadříku neřekl. Navíc pro mě osobně je tento materiál na nošení o dost příjemnější než většina syntetických funkčních matrošů, které jsem měl možnost vyzkoušet. V neposlední řadě oceníme jeho skladnost, hlavně při vícedenních akcích, kde v batohu zabere minimum místa.
Sušení…
Abych pravdu řekl, docela mě překvapilo, jak rychle triko po propocení schne. U přírodního vlněného materiálu jsem předpokládal dobu schnutí-mluvím o oděvu zavěšeném volně na vzduchu-mnohem delší. Tedy další vlastnost, za kterou budete venku v terénu rádi.
Suma-sumárum – za své peníze tady dostanete kvalitní a dobře fungující kousek oděvu, vhodný jak na vandry do lesů a treky do hor nebo i ke sportovním činnostem.
Měl jsem možnost vyzkoušet i dvoje ponožky od firmy Lasting Sport. Jedny – dalo by se říct třísezonní (Treking-Tourist:výrobce uvádí vhodný teplotní rozsah použití od 0 stupňů do +30stupňů Celsia)
a druhé teplé zimní (Winter Trekking,u nichž je uvedený teplotní rozsah +5 až-35 stupňů Celsia).
Oba modely též vyrobené z merino vlny Tourist 70%, Winter 85% s příměsí stříbra, které brání růstu baktérií a plísní. Oba modely mají pružný elastický lem, dostatečně široký, který neškrtí. V patřičné velikosti velmi dobře a přirozeně sedí na noze a i materiál je opět velmi příjemný.
Velké plus tohoto materiálu je vynikající schopnost transportu vlhkosti, takže ponožky zachovávají patřičný komfort v botě i při dlouhodobém pochodu. Zimní Wintery nejsou nejteplejší ponožky, které jsem měl na noze, na druhou stranu nejsou zbytečně silné, jsou skladné a při pohybu i v teplotách hluboko pod nulou je jejich tepelný komfort naprosto dostačující. Jsou vzdušné a dobře odvádí pot, takže nohy jsou po celou dobu v relativním suchu.
I tyto ponožky od firmy Lasting patří mezi to lepší, co jsem zatím měl možnost vyzkoušet. Vyznačují se vysokou kvalitou materiálů i zpracování a velmi dobrou funkčností.
Lasting mohu za mě jedině doporučit, několik let od nich nosím ponožky a funkční tílka a nemůžu si je vynachválit…
V báglu do lesa nosím na spaní triko s dlouhý rukávem z merina a dlouhý ponožky taky od lastingu, bez nich do lesa přes noc nelezu.
Takže s Tebou musím jenom souhlasit a díky za článek…
Ještě jsem českou značku zde řešenou nevyzkoušel. Musím však říct že jsem zklamán značkou Icebreaker u produktu spodního prádla. Moje trenky i kalhotky přítelkyně neobstály moc dobře jak v terénu tak v civilizaci (čundry po ČR + 4 měsíce Asie) rozpadly se a roztahaly se. Triko s dlouhým rukávem je ok (gramáž 150 je na tom lépe než telpejší bráška o gramáži 200) a taktéž i treking ponožky.
Devold merino mě taky moc neuspokojilo a to v ponožkách tenkých. Naopak v tlustých treking opět obstálo. Nákrčník / tunel nic moc.
Smartwool merino – trenky u mě vyhrály.
Potom mám ještě další zkušenost a to nejlepší, z svetrem z 100% vlny anglické armády – ten hřeje nejlíp 🙂
Ahoj Thome,
a které jsou ty nejteplejší ponožky, co jsi měl na nohách?
Díky
Witold