Popis
Keř nebo stromek až 8 m vysoký, se světle šedohnědou, podélně rozpraskanou kůrou. Větve mají uvnitř velkou, bělavou dřeň. Lichozpeřené listy, dvoujařmé až tříjařmé, podlouhle vejčité lístky, jsou na okraji nestejně pilovité. Drobné pětipaprsčité žlutobílé květy tvoří ploché, bohaté, chocholíkaté vrcholíky, které nepříjemně
páchnou. Plody jsou kulovité bobule (peckovičky), až 6 mm velké a v době zralosti černé. Jejich šťáva má krvavě červenou barvu. – Kvete od května do června.
Výskyt
Druh rozšířený v Evropě a Přední Asii, u nás hojný u plotů, na pustých místech, v lesích, hájích a křovinách.
Užívaná část
Květ a plod.
Sběr a úprava
Květ se sbírá za suchého počasí před úplným rozvitím. Vrcholíky se seříznou a po zavadnutí se na sítech odrhnou. Opakovaným prosátím se odstraní nežádoucí
příměsi. Suší se ve stínu, pokud možno rychle. Aby se zachovala barva, nutno drogu chránit před vlhkem. Umělá teplota při sušení nesmí být vyšší než 40 stupňů. Droga má silný pach a chutná slizovitě, nasládle a později poněkud škrablavě. Plod se sbírá v úplné zralosti. Suší se stejně jako květ. Je bez pachu, chuti nakysle svíravé.
Účinné látky a působení
Květ obsahuje hlavně silici, glykosid (rutin a sambunigrin), cholin, účinné látky blízké hormonům a tříslovinu. Zralý plod obsahuje organické kyseliny, třísloviny, anthokyanová barviva, vitamín A a C a silici.
Květy působí snížení horečky a potopudně, plod mírně projímavě. Bylo prokázáno, že plody černého bezu obsahují účinný faktor, který se dobře uplatňuje při léčbě bolestivých příznaků některých chorobných stavů.
Užití
Vnitřně v nálevu (1-2 polévkové lžíce drogy na 1 l vody) při onemocnění z nachlazení a při horečnatých onemocněních dýchacích cest. Zevně k vyplachování úst. Šťáva plodů (čerstvých nebo sušených) slouží ke zmírnění bolesti při migréně, neuralgiích apod. Dále se užívá k tišení křečovitých stavů trávicího traktu a při nadýmání.
Informace o bylinkách jsou převzaty z různých odborných knížek.
a co takhle -bezinkový likér-? 2 l bezinek se svaří s 1 l vody a přecedí.Do šťávy se dá 1 kg cukru a vaří se 5 minut.Dále se přidá 2 vanilkové cukry a dvě lžíce mleté kávy.Nechá se přejít varem.Do vychládlého nápoje se naleje 0.5l rumu.Do sklenic je vhodné nalít přes sítko,jinak by likér při delším skladování zhořkl.Pokud se zdá likér -alkoholově-slabý,můžeme dodatečně dalším přidáním rumu zesílit. Ať Vám chutná…