Pánev, pro mnohé zbytečnost a pro jiné lidi věc, bez které se neobejdou.
Dnešní článek bude o pánvičkách.
Kdo to s vařením v přírodě myslí opravdu vážně, tak se bez pořádné pánve neobejde. Některá jídla se dají osmažit v kotlíku, hrnci nebo ešusu. Ale pohodlí pánve nic nenahradí. Ideální by byla litinová pánev, ale o tom budu psát až jindy.
US nerezová pánev
Tuhle pánev jsem si pořídil v roce 1991, je to americká armádní pánev. Ta moje má vyražené datum 1945. Pánev se skládá ze dvou částí, ale popravdě tahám jen pánev. Víčko neboli servírovací díl nechávám doma.
US pánev je nerezová a má sklopné držátko. Manipulace s ní je příjemná a dobře se na ní smaží. Používal jsem jí i na převaření vody a dá se v ní uvařit 650ml vody, ale pak je problém, pokud chci vodu slít. Pohodlné je tedy vařit 500ml.
Díky silnému nerezu se dá vařit i na ohni a nerez odpustí i nepozornost. Na vařiči je to samozřejmě lepší. Má pevné a dlouhé držadlo. Zkoušel jsem doma i indukci a také se na tom nechá vařit, i umýt v myčce není problém.
Britské armádní misky
Britská jídelní miska se skládá ze dvou kusů. Tu menší mám na čaj a tu větší používám na vaření a jako pánev. Sice je z nerezu, ale ten je trochu tenčí než US pánev. Takže si musím dávat pozor abych něco nepřipálil. Není to přímo pánev, ale říkám tomu tak☺
Má obrovský objem – 1000ml na tom v pohodě zahřeju a upřímně i voda se dá díky hranatému tvaru lépe slít. Když to vezmu přes roh, tak to jde dobře. Jak už jsem říkal, na ohni ale i na vařiči to chce dávat pozor. Nerez je zde opravdu tenčí. Funguje i doma na indukci. A nevadí ani myčka.
GSI Outdoors Steel Frypan 25cm
Tohle je pánev klasického tvaru se skládacím držátkem. Nepřilnavý povrch a dobrá konstrukce zaručuje téměř ideální smažení. Není to nouze jako u předchozích dvou kusů. Dá se v tom uvařit i 1300ml vody, ale už jí nepřelijete. Ani litr vody se nedá bez nehody slít. Je to prostě pánev. Obsah pánve je ideální pro 2 až 4 strávníky. Pak už bych volil ještě větší pánev. Tohle je pro dva až tři ideál a pro jednoho je to asi moc zbytečně velký luxus. Také váha 526g je dvojnásobná proti vojenským pánvičkám.
Vařil jsem na ohni, tam nebyl problém. Držadlo je dostatečně dlouhé a má dokonce pojistku proti sklopení. Což je ale drobnost, které si cením. Na konci držadla je gumový chránič, ten by do ohně neměl přijít. Jinak na ohni se vařilo dobře. Konstrukce spodku pánve pěkně rozvádí teplo a nepřilnavý povrch je fajn. Pozor na poškrábání, hlavně uvnitř. Je třeba pěkně míchat dřevěnou lžičkou. Na spodní části už mám pánev odřenou. Vařil jsem v ohni na kameni a podrápal spodek. Ke spodku pánve mám výhradu, a to velkou. Je to hladké a klouže to. Pokud nemáte vařič na dokonale rovném místě, tak to jede dolů. Stačilo by tam pár drážek, tady asi někdo nepřemýšlel. Jinak jsem spokojen. Na indukci funguje skvěle a díky nepřilnavému povrchu se dobře čistí i pouhým otřením ubrousku. Z myčky vyjde jako nová.
US pánev vozím už jen na retroakce, Britskou sadu vozím na vojenské akce, protože se krásně vejde do kapsy u taktické vesty a GSI pánev všude jinde, kde chci smažit ve velkém.
Samozřejmě, že se dá smažit i na ešusu, Zebře a dalších, ale… Pokud to s vařením myslíte vážně, tak pánev prostě potřebujete ☺
váha objem cena
GSI 526 g 1300 ml cca 320 Kč
GB 245 g 1000 ml cca 350 Kč
US 257 g 650 ml cca 350 Kč
Hezký den, Kraken.
Krásný článek, mockrát děkuji! 🙂
Já taktéž nedám dopustit na praktičnost a všestrannost tohoto druhu nádobí, využitelné zároveň jako misky či hlubokého talíře. Osobně vlastním skvělou nerezovou misko-pánvičku od Tatonky: Bowl with Grip. S pouhými 165g a rozměry 18×5 cm, zaobleným profilem a praktickým ouškem je tak neocenitelným doplňkem k lehkému dřívkovému vařiči 4Heat Stove. Široký úchyt (rovněž nerezový) přitom umožňuje postavit i nezatíženou misku kamkoliv, bez toho aniž by měla tendenci přepadat. A při vaření se dá, bez problémů, za něj pohodlně manipulovat či sejmout z vařiče. Jelikož má i tato miska rovné a hladké (neprofilované) dno je nutno mít vařič (dřívkáč) postaven vždy v rovině. Jak jsem však viděl, na to je nutno pamatovat i u ostatních pánviček.
Oprava: … A při vaření se dá bez problémů rukojeť uchopit, pohodlně s ní manipulovat, přidržet či sejmout z vařiče. …
Ahoj taky souhlasím, pánev je pánev kde má potom dělat člověk ty volská voka. Já používám ALB je v tom ešus a i pánev. Ale o GSI také přemýšlím 😉
Perfektní pánvička je od Primusu, nerezová, tuším.. Gourmet? Dvojitý dno, sklápěcí ručka, (pozor, dospod) s pojistkou, luxusní kousek na ven. 🙂 No a potom železná Trudi, po babičce… tu si chráním jako oko v hlavě. 😀
Ahoj, tip na dobrou pánvičku bych ocenil, protože je to pomocník, který se fakt hodí, ale z tohohle článku si nevyberu. US je malá, GB má slabý materiál a GSI? V ruce jsem ji neměl, ale na co pánev, která nedrží na kameni a do které nemůžeš šáhnout lžící, abys ji nepoškrábal? Takže pro mě článek – omlouvám se – o ničem…
Na moderní nádobí je potřeba dávat bacha při vaření na ohni kvůli povrchovce. U tý gsi se mi nepovedlo dohledat, co na tom je. Ale například teflon, se při nerovnoměrnym zahřívání uvolňuje a nic zdravýho to neni. Nádobí s nepřilnavym povrchem je bohužel určený pro rovnoměrnej ohřev na vařiči a ne na oheň.