p1030088

Dnešní článek nebude klasická recenze na jednu konkrétní věc, ale bude to spíš povídání o nějakém tom oblečení do přírody, které se mi osvědčilo a které dlouhodobě používám. Nebudu jednotlivé části popisovat do podrobna, konec konců, většina je zasvěceným dobře známa, takže jen stručnější přehled…

p1030146

Toulací sezóna, kdy trávím v lesích nejvíce času a vyrážím na vícedenní treky, mi začíná zhruba začátkem října a končí každoročně někdy v květnu. S tím, že v létě jednou do  roka vyrážím s osvědčenou bandou parťáků na dvoutýdenní trek do nějakých evropských hor.A od toho se taky odvíjí většina mého vybavení a oblečení. Prostě v našich krajích trávím nejvíce času v přírodě přes zimní období.

Vybavení moc často nestřídám, když se mi něco osvědčí, zůstane to u mě a používám jej, dokud nedoslouží. Nicméně během posledních let se moje výbava lehce obměnila, předně jsem využil možnosti širokého výběru outdoorového vybavení a oblečení z moderních materiálů, hlavně kvůli odlehčení a zmenšení jeho objemu.

Asi nejdřív začnu u oblečení a od svrchních vrstev:

Kalhoty: Dlouhá léta jsem používal (a stále rád používám) armádní kapsáče z bohaté nabídky našich armyshopů. Nejraději například DPMka používané britskou armádou nebo fletkhamy, které používá německý Bundeshwehr. Odolné, dobře padnoucí kalhoty s mnoha praktickými kapsami. Poslední asi dva roky ale nejvíc tahám Barensy od f. Fjallraven a musím říct, že je to pecka. Výborný střih, relativně odolný materiál, který je díky navoskování částečně voděodolný a přitom celkem slušně dýchá. A také velmi příjemná váha i objem po sbalení, což u mě také hraje velkou roli.

p1010040

p2090077

p4214276

 

Bundy: Vlastně v podzimním a zimním období se mi nejvíce osvědčili dva kousky. Jeden s gore-tex membránou a druhý klasika – tkaná látka bez membrány.

První je ECWCS goretex bunda používaná americkou armádou. Na rozdíl od membránovek britských nebo německých, které občas taky používám, má US bunda lehkou podšívku, takže je to spíš víc bunda než převlečník.

Osobně s membránami typu Gore-Tex nemám problém. I při velkém fyzickém zatížení se relativně málo potím (to se týká i nohou), takže mi memrána dost slušně „udýchá“. Zmiňovaná bunda je záležitost do nepohody. S rozumně zvolenými spodními vrstvami spolehlivě ochrání před deštěm, chladem a je dostatečně odolná, takže dobře snáší i hrubé zacházení. Za deštivých nebo sněžných nocí pod ní schovávám i batoh s botami.

pb010040

pb010002

pc290076

Druhá ze zmiňovaných bund je anorak od firmy Fjallraven. Materiál G-1000,s tejně jako u Barensů, výborná váha a opět skvělý objem po sbalení. Tuto bundu nosím převážně v čistě zimním období. Po převoskování skýtá ochranu před drobným nebo krátkodobým deštěm, stejně tak jako před mokrým sněhem. Má výborně řešenou kapuci i vysoký límec, který dobře kryje krk i část obličeje. Navíc je vzdušná a velmi pohodlná. Materiál G-1000 je relativně odolný proti poškození. Záměrně píšu „relativně“, protože anorak už se mi podařilo protrhnout na rukávu(trhlinka asi půl cenťáku) o nějaký trn hned během prvního roku nošení. Fakt je, že se většinou pohybuju mimo turisticky značené trasy, takže hadry dostávají dost zabrat.

Další vrstva – něco teplejšího do batohu, případně pod bundu, je mikina či svetr.

Střídám nejčastěji tyto dvě: první je fleesová mikina US armády pod značením LEVEL 3. Opět vynikající záležitost. Teplá, vzdušná, přitom lehounká a dá se sbalit do opravdu malého balíčku.

Ale pozor na kopie například od firmy Rothco. Ty jsou sice příjemě teplé, ale už postrádají právě tu důležitou (alespoň pro mě) skladnost.

pa300082

p2240082p5040061

Druhá zmiňovaná je fleeska Patriot od firmy Helikon. O té už jsem na portál pár slov napsal, tak se nebudu opakovat.

V případě velkých mrazů narvu místo mikiny do báglu silný vlněný svetr, který používaly rakouské horské jednotky. Je to opravdový drtič mrazu. Ale taky tomuto úměrně těžký a objemný. Opět pozor na kopie, třeba od f.Mil-Tec, které zdaleka nedosahují gramáže originálu.

p3102344

p3102345

p2080049

Mikiny (případně svetr) při přesunech většinou pod bundu nenosím, bylo by to už moc, tělo potřebuje dýchat. Takže buďto samostatně nebo je spíš oblékám navečer při přípravě bivaku a jídla, na zahřátí.

Přes den, když jsem v pohybu, většinou pod bundu beru jako první vrstvu tenké lehké merino triko s dlouhým rukávem od firmy Lasting Sport, které se mi hodně osvědčilo a přes ně něco teplejšího. Buďto merino rolák Expedition od f.Devolt nebo termorolák podobného typu jen ze syntetického vlákna od f.Klimatex. Do spacáku pak vlastně převlékám stejné věci, jen dbám na to, aby byly suché. V případě velké sibérie nebo mrazů přidám spodky. Používám Moru, Craft nebo staré bavlněné.

p2090077

p2200017

pc280003

pa300103

 

Popsané vybavení tahám většinou v zimním období (případně podzim-jaro) po našich horách a lesích. Když pak razím na delší horský trek do zahraničí, složení výbavy se malinko obmění podle ročního období a nadmořské výšky, ve které se budu pohybovat a délky treku.

Tak to je něco málo o oblečení, které používám a které mi dobře slouží dlouhodobě.

p1030062

pb060072

Tahle záležitost je samozřejmě hodně individuální, takže co vyhovuje mě, nemusí zákonitě sedět druhému.

 

Příště bychom se mohli podívat na nějaké to vybavení na ven a zmínit o tom pár slov…

Gero

Sdílet

6 komentářů

  1. Barens od fjallraven mam také, jsou to super kalhoty pro někoho kdo před nimi nosil vojenské maskáče, ale ve výběru top kalhot jsou průměrné. Jejich životnost při aktivním užívání je rok, kapsy na ruce jsou malé a misto v rozkroku je nedostatečné.

    Kupte si Klattermusen Gere, nehodí se na nošení v létě. Gere jsou výborně střižené, kapsy si neumím představit lépe řešené a materiál je těžce poškoditelný. Vytkl bych větrací otvory, které by mohli být delší.

    Anorak od Fjallraven co máš je Kaise? Dříve jsem ho také nosil, je hodně lehký, užíval jsem ho místo šusťákovky. Je malinko více odolný, ale velmi prodyšný. Na zimu doporučuji NO.8 u kterého je odolnost, délka do půlky zadku a festovnější kapuce.

    Samozřejmě záleží kolik je a může člověk obětovat financí.

    Jinak fajn článek. Děkuji

    • Ahoj, jakou velikost kalhot Gere máš a jak jsi vysoký? Přemýšlím o objednávce ze Švédska, ale dost tápu ve správném výběru velikosti.
      Díky!

  2. K té Gore-bundě se dá dokoupit kožešinový lem na kapucim, proto jsou na ní druky a suché zipy. Je to první generace, která už se dávno nevyrábí. Do hor a na delší akce je lepší třetí generace, která je mnohem skladnější a má třetinovou hmotnost.
    Poznámku o vojenských kalhotách nechápu. Je jich víc typů než armád světa. Některé typy od vyspělých armád jsou skvělé jak materiálem, tak sřihem a odolností a za mnohem nižší cenu.

    • Jenže ta třetí generace není bunda, ale jen pláštěnka. Je absolutně bez kapes a má daleko menší trvanlivost. Ve chvíli, kdy je porušený goretex je k ničemu. Daleko lepší je softshelka – ECWCS 3 gen. level 5 v nehořlavé verzi.

  3. Záleží na co jí chceš. Já po Čechách tahám gen. 1, ale na expedice do hor Gen. 3, právě jako ochranu proti dešti a větru. Ta sbalitelnost a hmotnost je perfektní Kapsy v tomto případě, nerozhodují těch mám dost na kalhotách. Porušením Gore-texu máš na mysli roztržení, nebo opotřebení? Pak bych postupoval překvapivě. V prvním případě spravím, v druhém pořídím novou. Tu softshelku mám též, leč je určena jako větrovka, ne proti dešti. V tom rozhodně lepší není.

  4. Ahoj, poradite mi jako uplnemu zacatecnikovy s vybabenim od jara do podzimu? Batoh neresim delam historicky serm a chodime i pochody kde mam udelanou drevenou krosnu ve stylu zebriku a jsem s ni spokojenej jde mi spis o to co byste mi doporucily za obleceni predem dekuji

Zanechat komentář