Nemalá část dotazů, které dostávám na mail, se týká bivakovacích vaků (žďáráků), které používám převážně v zimním období. Jeden článek o několika typech jsem už dříve psal,ale slíbil jsem, že napíšu pár řádků o dalším typu vaků a to s vyztuženou dvouprutovou konstrukcí v oblasti hlavy.
Konkrétně menší, přímé porovnání bivaku od firmy Defcon5 a podobného modelu firmy Snugpak-Stratosphere.
Praktické zkušenosti z terénu mám jen s Defconem, ale měl jsem možnost díky kamarádovi porovnat oba bivaky současně a Snugpaka už jsem taky v minulosti viděl v akci, takže to bude spíš pár technických a konstrukčních informací.
Zásadní rozdíl mezi oběma modely je v použitých materiálech. Zatímco u Defconu je použit trilaminát, tedy materiál s membránou (konkrétně 3vrstvý100% Polyamid, nepromokavý a oděruvzdorný Nylon 75 Denier s podlepenými švy), u Snugpaku je to nylon značený jako Taffeta 75D s PU zátěrem.
Jinak konstrukčně jsou
si oba bivaky velmi podobné. Tedy zmiňovaná dvouprutová konstrukce, zip s možností bočního rozepnutí vaku kvůli snadnějšímu vstupu a výstupu, integrovaná moskytiéra v oblasti zipu nad hlavou, v přední části zasíťované větrací okno, které je možné za zhoršeného počasí překrýt chlopní, a skládací aluminiové tyčky už předtvarované do oblouku.
Jeden rozdíl v konstrukci jsme přeci jen našli. Zatímco Defcon má oba pruty stejně dlouhé, Snugpak má jeden delší. Nezkoumal jsem, jaký k tomu mají důvod, ale faktem je,
že Snugpak má lépe vypnutou horní část(střechu) mezi oběma pruty a možná právě díky tomuto řešení. Defcon má ještě jednu šikovnou vychytávku. A to síťovou odkládací „poličku“ nad hlavou, kam můžeme v noci odložit třeba čelovku. Jestli je takto vybaven i Snugpak, jsem se bohužel zapomněl podívat…
K Snugpaku jsou také standardně dodávané drátěné kolíky k zajištění bivaku. Já osobně ale používám maximálně jeden (který si najdu v lese) a to právě na fixování zmiňované krycí chlopně, když je opravdu špatné počasí.
Kompresní vaky-obaly dodávané k oběma vakům jsou zhruba stejně velké. Akorát Snugpak má po sbalení ještě rezervu, kdežto Defcon je tak akorát.
Rozměry uváděné výrobcem obou výrobků si může každý dohledat na stránkách prodejců .Každopádně při rozložení obou bivaků vedle sebe byl Defcon a trochu větší, tedy spíš širší v oblasti nohou. Ale rozdíl nepříliš výrazný.
Zajímavé je taky srovnání hmotnosti obou žďáráků. Zatímco Snugpak má 1060g včetně obalu (váženo na digitální kuchyňské váze s rozdílem oproti hmotnosti 1300g uvedené výrobcem), Defcon je těžší, váží 1500g (výrobce uvádí 1100g) včetně obalu.
Takže i ten zátěrový materiál, použitý na Snugpaku, má své výhody.
Defcon je v nabídce k dostání ve dvou barevných provedení, zelený a Vegetato – italský vzor maskování.
ahoj, mohl bych se zeptat, jk dlouho pouzivas toho defcona? zajima me jak se chova v case, tj. zivotnost materialu a nepropustnost. diky lubos
Ahoj
Co se týká životnosti Defcona,asi bych ještě dost předbíhal.Používám ho,i když celkem intenzivně,asi od září minulého roku,takže vlastně podzim-zima,což je podle mého docela málo na hodnnocení životnosti výrobku.Ale zatim se jevý velmi dobře,nikde žádné závady,vše zatim drží a funguje jak má a to včetně zipů,které se mě zpočátku zdáli subtilnější,třeba v porovnání s US vakem.
A co se týká nepropustnosti vody,tak tam je to zatim stoprocentní.Uvidíme jak dál….
Gero
ahoj, dekuji ti za odpoved, ptam se i kvuli tomu, ze mam v hledacku neco podobneho od jurka http://www.hanibal.cz/stany/zdarske-vaky/1207-jurek-bivak-1/ kde je ale vyslovne napsano, ze se nesmi pouzivat v teplotach pod bod mrazu, coz je pro me zimni vandry naprd
Ahoj.Také mám dotaz?:-)Jak to vypadá zevnitř?Myslím tím,zapaří se a jak moc?Mám něco podobného od Mc Kinley a zapaří se aj když do nechám otevřený.Nemám rád mokro:-)Dík.V.
Dobrý den,
pěkná recenze. Pokud by hledal někdo něco dostupnějšího, tak se chystám během příštích čtrnácti dní obejdnávat Holandské bivakovací pytle, materiál je goretex, měly by odpovídat modelu Carinthia explorer 2 plus. Cena by měla vycházet na cca 2000-2500 kč. V případě zájmu se ozvěte na mail ( fscv@seznam.cz ) a podám bližší info.
Holanďana používám už celkem dlouho,takže si troufnu na nějaké to hodnocení.Sehnal jsem ho u nás za cenu kolem patnácti set kč,ale bez výztuhy-prutu.Naštěstí do něj pasuje tyčka z Defconta.Materiál u mě za jedna.Řekl bych,že ze všech membrán u žďáráků co jsem měl možnost vyzkoušet maká nejlíp.Vak je hodně prostornej,takže i my narostlejší v něm máme dostatek místa pro sebe i nějaký vybavení.Ze spoda má úchyty na fixaci karimatky a v rozích poutka na kolíky.Nechybí ani moskytiéra.Nevýhodou je zase váha a větší objem po zbalení-logicky.
Kdyby byli ty co můžeš sehnat i s prutem,jeden bych ještě vzal.
Můžem to pořešit po mailu.
Ahoj něco podobného používají ostřelovači nejspíše tu přední čelní síťku moskytiery mají rozepínací jistě by podobnou věc ocenili pytláci. Být „bezdomovec“ bral bych nějak vyřešené bezpečné vnitřní vytápění neboť se domnívám, že by tohle levně po dobu 6-8 hodin dokázala částečně vytopit čajová svíčka. Potom bych si v tom dovedl představit zanechaného zraněného kterému jdu pro pomoc bez obavy, že zmrzne. Jinak tyhle věcičky musí být daleko od ohně a to je jejich slabina.
Ahoj, díky za recenzi. Nikde ale není napsáno jak je to s vlhkostí uvnitř. S kondenzací? To by mě zajímalo asi nejvíce a jak si oba dva bivaky vedly v tomto ohledu při porovnání. Děkuji moc.
chtěl bych se zeptat jestli je ta přední strana rozepínací
Ahoj
Chtěl bych se zeptat jestli má někdo dlouhodobější zkušenost s Defconem. Případně jestli existuje alternativa v této cenové hladině.
Urcite je dobre zduraznit, ze obal na Defcon je fakt maly. Kdyz namrzne tak se da sbalit opravdu spatne, resp vubec:) Vyraz – tak akorat je ciry optimismus:)
Vleze se do Defconu i batoh a boty?
Ano vleze, testováno při mé výšce 167 cm sem si do spodní části Bivaku narval i Tl98 a bez problému sem se krásně vyspal a měl vše v Bivaku.
Byli jsme na víkend v Německu a bylo tam opravdu velké teplo, což bylo fajn. Proto jsme si půjčili gravel kola a užívali si toho, že jsme se mohli dostat na opravdu velké množství míst. Líbilo se mi také to že tam teď v zimě ještě skoro nikdo nebyl. takové plusy člověk v Čechách nezíská.